JABŁONNA. Lidl złamał ustalenia

2015-11-13 3:20:22

Jabłonowski Lidl zdemontował słupki blokujące wyjazd ze swojego parkingu w ulicę Królewską. Decyzja władz marketu zbulwersowała mieszkańców tej ulicy, którzy wcześniej otrzymali pisemne zapewniania, że Lidl nie otworzy wjazdu w ulicę. Sprawa już trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

W poniedziałek 2 listopada w godzinach przedpołudniowych firma wynajęta przez Lidla usuwała słupki odgradzające parking marketu od ulicy Królewskiej. Mieszkańcy tej ulicy się na to nie godzą, ponieważ ustalenia pomiędzy gminą a Lidlem były zupełnie inne.

Postulaty mieszkańców

To już nie pierwsza odsłona (i zapewne nie ostatnia) konfliktu na linii Lidl – mieszkańcy ulicy Królewskiej, bezpośrednio przylegającej do działki marketu. W wizji lokalnej, która odbyła się 5 sierpnia, z mieszkańcami wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz Lidla. Mieszkańcy zażądali od przedstawicieli marketu m.in. podniesienia wysokości ekranu dźwiękochłonnego, który odgradza rampę marketu od ulicy Królewskiej. Postulowano też, aby droga przeciwpożarowa (wyjazd na ul. Królewską) została zwężona ponieważ niektórzy kierowcy korzystali z tego wyjazdu omijając słupki.

Lidl nie dotrzymał słowa

Na początku września do Starostwa wpłynęło pismo, w którym Lidl rozważa zastosowanie bariery ograniczającej przenikanie dźwięków pomiędzy rampą rozładowczą, a istniejącą linią ekranów dźwiękochłonnych. Jednocześnie uprzedzono, iż planuje się podjąć działania mające na celu usunięcie słupków uniemożliwiających ruch na terenie istniejącego zjazdu w kierunku ul. Królewskiej. 2 miesiące później Lidl swoje zapowiedzi spełnił. Stało się tak, pomimo pisma z 2013 roku przesłanego do gminy, w którym spółka zapewniła, iż „(…) mając na uwadze obawy mieszkańców dotyczące zwiększenia natężenia ruchu na ul. Królewskiej, proponujemy zamknięcie przedmiotowego wjazdu poprzez ustawienie na nim barier parkingowych uniemożliwiających poruszanie się samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Przedmiotowy wjazd będzie wjazdem technicznym, wykorzystywanym jedynie w celach przeciwpożarowych” – czytamy.

Tiry pod oknami

Po usunięciu słupków dzielących parking marketu od dotychczas spokojnej ul. Królewskiej pobliscy mieszkańcy twierdzą, że przeżywają koszmar. – Jest strasznie, nie tylko klienci marketu chętnie wjeżdżają na naszą ulicę, ale robią to nawet tiry! Np. wczoraj o 6 rano tir wyjechał z parkingu pod samą bramę sąsiada i w taki sposób manewrował, żeby podjechać pod rampę. Przecież w większości mieszkańcy mają sypialnie od strony Lidla, zatem potworny hałas budzi nas wszystkich – skarży się mieszkanka. Nie czekając długo, mieszkańcy złożyli skargę na działania Lidla do Rzecznika Praw Obywatelskich. Powiadomili również gminę. – Gmina wystąpi do Lidla w sprawie instalacji zdemontowanych słupków – zapewnia Michał Smoliński, rzecznik prasowy UG Jabłonna. Inaczej sprawę przedstawiają w Lidlu. – Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców na przestrzeni ostatnich miesięcy zaproponowaliśmy szereg udogodnień, które miały na celu zmniejszenie emisji hałasu. Były to m.in. (…) postawienie słupków oraz posadzenie krzewów w celu ograniczenia ruchu samochodów osobowych na ul. Królewskiej. Ponieważ otrzymujemy liczne uwagi, że przeszkody te i tak są objeżdżane w sposób zakazany i sami niejednokrotnie musieliśmy dokonywać napraw uszkodzonych słupków, to w trosce o bezpieczeństwo klientów postanowiliśmy, aby zgodnie z obowiązującymi przepisami, umożliwić przejazd ul. Królewską
– przyznała Anna Biskup, PR Manager w Lidl Polska.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Więcej o tej sprawie przeczytasz:

JABŁONNA. Mieszkańcy nie chcą hałasu

Komentarze

3 komentarze

 1. lidka odpowiedz

  Szanowny Korku

  Ul.Królewska nie jest ulicą prywatną, nikt nikomu nie broni jeździć, tylko problem w tym ,żeby nie jeździli pod prąd i dali swobodnie jeździć tym , którzy poruszają się prawidłowo, żeby klienci Lidla nie parkowali w bramie wjazdowej do garażu, żeby klienci Lidla nie załatwiali się i nie pili alkoholu pod naszymi oknami. Poza tym jak Lidl aż tyle zainwestował to niech dalej zainwestuje ,żeby nie było takiego hałasu gdy jest dostawa towaru do Lidla od godziny 6.00 rano. Szanowny Korku , czy chciałbyś mieć rampę rozładunkową pod oknem? Nie zabieraj więc głosu jak nie mieszkasz pod Lidlem na co dzień!

 2. korek odpowiedz

  “Królewskiej pobliscy mieszkańcy twierdzą, że przeżywają koszmar. – Jest strasznie, nie tylko klienci marketu chętnie wjeżdżają na naszą ulicę, … ”

  Czy ta ulica to jest jakaś droga prywatna?
  Skoro ktoś zainwestował przy tej ulicy to domaga się też dojazdu do inwestycji.
  Czy ja też mogę sobie ogrodzić SWOJĄ ulicę i zabronić wjazdu na nią mieszkańcom ulicy np. Królewskiej ?

 3. Bukowiec odpowiedz

  Kolejnych przykładów nie trzeba szukać daleko i to chyba ze strony urzędników. 300 metrów dalej – ul. Kwiatowa w Legionowie. Najpierw miało nie być zjazdu z DK61 w ul. Szarych Szeregów w Jabłonnie i przejazdu kolejowego Kwiatowa – Polna. Dzielnica Bukowiec miała pozostać mieszkalną. Następnie po cichu pozostawili zjazd z DK61 w Szarych Szeregów oraz przejazd Kwiatowa – Polna. Skutek – TIRY pod oknami domów jednorodzinnych dzień i noc. I podobno nawet progów zwalniających się nie da zamontować, nie mówiąc już o bezczynności policji. Teraz chyba Radny Klejment chce nawet tunelu pod torami. Może lepiej zrobić zjazd z DK61 w Sielankową a nie autostradę z Kwiatowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *