JABŁONNA. Namierz kopciucha – nowa akcja w gminie Jabłonna

2020-03-06 10:46:42

W gminie Jabłonna trwa kolejny etap walki ze smogiem. Od końca lutego br. mieszkańcy mogą anonimowo zgłaszać lokalizacje w których istnieje podejrzenie spalania niedozwolonego opału w tym śmieci. Celem akcji NAMIERZ KOPCIUCHA jest edukowanie i nakłanianie do wymiany pieca mieszkańców, których domy są postrzegane przez sąsiadów za uciążliwe dla środowiska

Jeśli namierzyłeś w Gminie Jabłonna dom w którym istnieje podejrzenie spalania niedozwolonych paliw w tym śmieci- wejdź na stronę gminy, wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie.

Twoja wiadomość trafi bezpośrednio do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Po przyjęciu zgłoszenia, urzędnicy przeprowadzą kontrolę we wskazanej lokalizacji.
Podczas kontroli, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami sprawdzą jaki opał jest stosowany we wskazanej lokalizacji oraz udzielą informacji o możliwościach otrzymania dofinansowania wymiany pieca ze środków gminnych lub krajowych (według obowiązujących przepisów wszystkie stare piece muszą być wymienione do 2023 roku).

NAMIERZ KOPCIUCHA to kolejne działanie podjęte przez Gminę Jabłonna w celu poprawy jakości powietrza. Wśród funkcjonujących od kilku lat działań są między innymi:
– gminny program wymiany pieców,
– montaż czujników jakości powietrza i monitorowanie pomiarów na www.jablonna.pl,
– wyposażenie szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, centrów kultury i bibliotek w oczyszczacze powietrza,
– uruchomienie w Urzędzie Punktu Informacyjnego Programu Rządowego Czyste Powietrze,
– budowa i rozbudowa sieci dróg rowerowych oraz komunikacji autobusowej mająca na celu zmniejszenie ilości samochodów emitujących spaliny.

Komentarze

1 komentarz

  1. Gość odpowiedz

    Gdyby założyć, że spalamy odpady foliowe, to ile ich mamy z dziennych zakupów? Ile to jest kalorii ? Nawet pieca nie rozgrzeje.
    Faktyczny smog jest gromadzony-przygotowany na składach opału. W naszym powiecie nie kupisz dobrego gatunku węgla. Asortymenty są zmieszane. Proponuję urzędnikom-ekologom nie zadzierać nosa na kominy domów tylko dokonac kontroli jakości opału na 5-8 składach w powiecie. Proste? …..a może za proste? Kto odpowiada za to, że na składach zalegają opałowe śmieci umożliwiające mieszanie asortymentu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *