Facebook


JABŁONNA. Nieoczekiwany zwrot ws Lemura

2015-10-08 12:49:22

Budżet gminy zostanie najprawdopodobniej wsparty kwotą blisko 5 mln złotych z programu Lemura. Jest to o tyle zaskakująca informacja, gdyż jeszcze niedawno gmina otrzymała negatywną informację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nieuwzględnieniu jej wniosku.

 

Celem programu Lemur jest zmniejszenie zużycia energii w związku z projektowaniem i budową energooszczędnych budynków użyteczności publicznej. W Centrum Edukacyjno-Kultularno-Sportowym zastosowano energooszczędne rozwiązania. Niektóre z nich to pompy ciepła, potrójnie przeszklone okna, gruba izolacja ścian zewnętrznych, nowoczesny system wentylacyjny, oświetlenie ledowe. Samorządowcy postanowili to wykorzystać. Procedura pozyskania środków z programu Lemur rozpoczęła się jeszcze w tamtej kadencji, a dokładnie w marcu 2014 roku, kiedy budynek był w budowie.

Nieoczekiwany sukces
– Nie wiem, czy wszyscy Państwo wiecie, ale z informacji jakie zostały nam przedstawione okazuje się, że do naszego budżetu gminy Jabłonna wpłynie blisko 5 mln zł z funduszu Lemur – niespodziewanie wypalił na ostatniej sesji Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy. Przewodniczący nie omieszkał podziękować wszystkim radnym poprzedniej kadencji i wszystkim tym, co pracowali na ten niebywały dla gminy sukces. – Temat Lemura, to są ogromne podziękowania dla pracy Urzędu i dla części radnych obecnej kadencji, którzy się zaangażowali w tą sprawę. (…) I teraz jeszcze dalsza praca przed nami, bo musimy wykonać analizę po roku funkcjonowania szkoły – przyznał wójt Jarosław Chodorski. To też bez wątpienia sukces samego CEKS, o którym w ostatnim czasie mówiło się źle z uwagi na raport specjalnie powołanej komisji, która zbadała nieprawidłowości przy budowie szkoły.

Odwołanie było skuteczne
Sukces tym większy, że jeszcze miesiąc temu nie dawano poważnych szans na pozyskanie przez gminę pieniędzy z Lemura. – Poprzednia wójt przekuła projekt szkoły w duży sukces. A ja się zastanawiam, czy ta szkoła jest taka zła, że nie dostaniemy tych pieniędzy, czy coś innego o tym zadecydowało? – dopytywał na sierpniowej sesji Marek Zieliński. Wówczas wicewójt Marcin Michalski tłumaczył, że w trakcie konkursu nastąpiły nieoczekiwane zmiany kryteriów ogólnych, jakie przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 8 sierpnia gmina otrzymała informację o nieuwzględnieniu jej wniosku. 20 sierpnia napisano odwołanie, które uzupełniono i skorygowano dane niezbędne we wniosku, wynikające z wprowadzonych zmian. – Obliczenia dla Lemura, które wykonywała pierwotna firma, były nie wystarczające. Dlatego zwróciliśmy się do drugiej firmy o dokonanie obliczeń zgodnie z warunkami programu, co też zostało uczynione w uzasadnieniu odwołania. Natomiast jeszcze formalnej odpowiedzi nie mamy, ale już wiemy, że jest ona pozytywna – wyjaśnia Karolina Mąkal odpowiedzialna za pozyskiwanie środków zewnętrznych w Gminie Jabłonna.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

1 komentarz

  1. Marcin odpowiedz

    to jest żadna “zaskakując informacja” tylko zwykła konsekwencja złożenia odwołania, zgodnie z KPA. Ręce i cycki opadają, jak się czyta takie “artykuły”. Markowi Zielińskiemu szczerze się dziwię – jest na bieżąco ze sprawą, także z licznych rozmów ze mną a w prasie jest “zaskoczony”? Gra więc radny czy też dziennikarz czegoś nie zrozumiał? Coś mi się zdaje, że rozmawianie z panem Burzyńskim wprowadza niemało fermentu w lokalnym samorządzie (czego i inne dowody można znaleźć choćby na nagraniach wideo z ostatniej sesji rady gminy Jabłonna). PS. “o CEKS mówiło się źle” – tylko w jednym lokalnym tytule prasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *