JABŁONNA. Olbrzymie korki i masowe utraty praw jazdy?

2015-09-19 7:14:08

Radni chcą, aby wjazd na Rondo Biskupów Płockich z ulicy Modlińskiej w Jabłonnie został przeorganizowany. Ma to związek ze zbliżającym się terminem uruchomienia rejestratora przejazdu na czerwonym świetle, który może spowodować gigantyczne korki i utraty praw jazdy.

 

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle na obwodnicy Jabłonny został zamontowany na początku lipca. Obecnie urządzenie jest konfigurowane, zaś rejestrację naruszeń przepisów drogowych ma rozpocząć najpóźniej do końca br. W związku z tym, samorządowcy zorganizowali spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczące funkcjonowania systemu na Rondzie Biskupów Płockich (rondo S1 w Jabłonnie), jak też możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian w organizacji ruchu na obwodnicy.

Korek aż do urzędu?

Według oceny samorządowców, wprowadzenie systemu rejestrującego może spowodować poważne problemy z przejezdnością przez rondo S1 na odcinku z ulicy Modlińskiej w Jabłonnie do Warszawy. Na razie jest tak, że przy wjeździe z ul. Modlińskiej na rondo S1 są dwa pasy ruchu. Jeden, bezkolizyjny pas dla skręcających w prawo na Warszawę, oraz drugi pas dla jadących w lewo, na wprost i w prawo. Samorządowcy chcą ten prawoskręt udrożnić, ponieważ obecnie jest tam warunkowa zielona strzałka, a na obydwu pasach tworzą się korki. Obawiają się, że po włączeniu rejestratora korki będą jeszcze większe. – Od wielu lat użytkujemy to rondo i możemy powiedzieć, że już teraz tworzą się korki na ul. Modlińskiej. Jeśli kierowcy będą zmuszeni każdorazowo zatrzymywać się przed warunkową strzałką, to korek będzie sięgał aż do urzędu gminy – przewiduje Jarosław Chodorski.

Utracą prawa jazdy?

– To, że kierowcy nagle będą musieli przestrzegać przepisów, to nie jest problem. Priorytetem jest bezpieczeństwo, a dopiero później płynność ruchu – stwierdził Andrzej Kabziński, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem z GDDKiA. Zaproponowano, aby wjazd na rondo z ul. Modlińskiej zmodyfikować. Oznaczałoby to np. likwidację sygnalizacji świetlnej dla prawoskrętu na Warszawę i odseparowania go linią ciągłą. Natomiast lewy pas ruchu mógłby służyć tylko do jazdy na wprost i do skrętu w lewo. – System ruchu zrobi zdjęcie jadącym płynnie, bez zatrzymywania się na strzałce warunkowej, a konsekwencją będzie utrata prawa jazdy dla wielu mieszkańców. Ponieważ każde przejechanie na czerwonym świetle to 6 pkt karnych. Mandaty przychodzą dopiero po miesiącu, więc w kilka dni można przekroczyć limit pkt karnych nawet o tym nie wiedząc – przestrzega Ernest Raczkowski, były pracownik GITD.

Kolejne postulaty

Dodatkowym postulatem radnych jest, aby drugie światła na rondzie S1 od strony Warszawy dla dwóch pasów lewoskrętnych włączały się odrobinę szybciej od pierwszych świateł, które wpuszczają samochody na rondo w kierunku Nowego Dworu Maz. Pozwoli to na płynniejszą jazdę poprzez rozładowanie samochodów stojących na lewoskrętach na rondzie. Gmina wniosła też swój postulat, ale odnoszący się do ruchu na kolejnym rondzie S2 na obwodnicy. W godzinach porannych problemem jest wyjechanie z ulicy Akademijnej z osiedla Przylesie w kierunku Warszawy. Obecnie prawy pas służy do ruchu we wszystkich kierunkach, natomiast pas lewy jest tylko do skrętu w lewo na Warszawę. Wójt chciałby, aby prawy pas przeznaczyć tylko dla ruchu w prawo, a lewy pas był do jazdy w lewo i na wprost. – Zrobimy pomiary natężenia ruchu, jeżeli będzie trzeba coś przeprojektować to tak zrobimy, ale nic nie będziemy przebudowywać – podsumował Andrzej Kabziński.

d.burczynski@toiowo.eu

DARIUSZ BURCZYŃSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *