JABŁONNA. Pokaz filmu – ,,Loret. Leśnik z charakterem’’ – Nadleśnictwo Jabłonna

2023-09-22 3:35:48

W najbliższą sobotę, 23.09. 2023 r. Nadleśnictwo Jabłonna zaprasza na otwarty pokaz filmu ,,Loret. Leśnik z charakterem’’ w ramach XXI Festiwalu ,,Nauka z Pałacem w tle’’. Wydarzenie odbędzie się na terenie Pałacu w Jabłonnie

Fabularyzowany film przybliży sylwetkę Adama Loreta – pierwszego dyrektora Lasów Państwowych. Wizja leśnictwa Loreta podporządkowana była przekonaniu, że funkcje gospodarcze lasów powinny harmonijnie współgrać z misją ochrony przyrody, a gospodarzem, który w najwyższym stopniu zapewni tę równowagę, powinno być państwo.

Dzięki pomysłom i zabiegom Adama Loreta Lasy Państwowe zajęły się w sposób profesjonalny przerobem i dystrybucją drewna. Projekcja filmu nawiązuje do inauguracji obchodów stulecia Lasów Państwowych. Jest to jubileusz organizacji będącej zawsze blisko ludzi oraz leśnictwa pojmowanego jako służba Polsce i przyrodzie.

,,Las jako sceneria często występuje w filmach, a nierzadko ich bohaterami są leśnicy. Zapraszam wszystkich sympatyków polskiej przyrody na projekcję filmu o twórcy nowoczesnego modelu polskiego leśnictwa – Adamie Lorecie. Był to wzór leśnika-patrioty i człowieka służby, który po wybuchu II wojny światowej poniósł najwyższą ofiarę za wierność wartościom i działalności na rzecz Ojczyzny’’ – dr inż. Paweł Szymański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *