JABŁONNA. Uroczyste odsłonięcie pomnika – mogiły

2016-09-14 10:47:31

W sobotę 10 września na cmentarzu parafialnym w Jabłonnie odbyły się coroczne uroczystości związane z rocznicą śmierci żołnierzy września 1939 r.

W tym roku oprócz obchodzonej 77. rocznicy śmierci żołnierzy 21 Pułku Piechoty Dzieci Warszawy, którzy polegli w walce zbrojnej z Niemcami we wrześniu 1939 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika – mogiły w której pochowanych jest 12 więźniów Pawiaka zamordowanych przez Gestapo w 1943 r. Gmina Jabłonna otrzymała od Wojewody Mazowieckiego dotację na konserwację mogiły w wysokości 25 000 zł. Dzięki przeprowadzonym pracom miejscu pochówku przywrócono należytą powagę. W ramach prac wymienione zostały płyty z lastrico i piaskowca na płyty z trwalszych materiałów, zamontowano 12 granitowych słupów symbolizujących pomordowanych, wymieniono tablice pamiątkowe oraz wybrukowano podłożę.

Uroczystego odsłonięcia dokonali Prezes Środowiska AK kpt. Edmund Kuklewski oraz Wójt Jarosław Chodorski. W uroczystościach wzięli udział kombatanci z Powiatu Legionowskiego i gminy Jabłonna, przedstawiciele samorządu, wojska, OSP, oświaty oraz poczty sztandarowe. Liturgię słowa w trakcie uroczystości sprawował Proboszcz Parafii w Jabłonnie ks. Jerzy Sieńkowski a uroczystą oprawę zapewnił 32. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej.

UG Jabłonna

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *