Facebook


JABŁONNA. Urodziny podpułkownika Stanisława Sierawskiego

2017-04-13 11:46:11

12 kwietnia przypadła 102. jubileusz urodzin ppłk. Stanisława Sierawskiego – kombatanta walk we wrześniu 1939 r. oraz działalności konspiracyjnej podczas niemieckiej okupacji . Życzenia Jubilatowi w imieniu Powiatu Legionowskiego złożył radny Zbigniew Garbaczewski.

Dostojny jubilat urodził się 12 kwietnia 1915 roku Olszewnicy Starej. W 22. roku życia, 21 marca 1937 r. został powołany do odbycia służby wojskowej, którą rozpoczął w 32. Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy. W 1939 roku został skierowany do obrony Twierdzy Modlin gdzie przez dwa tygodnie na odcinku Góra – Janówek odpierał ataki hitlerowców na garnizon. W stopniu kaprala będąc dowódcą granatników walczył do końca na pierwszej linii. Podczas walk został awansowany do stopnia plutonowego. Mimo tego, że wola walki nie opuszczała obrońców Modlina – sytuacja zmusiła ich do kapitulacji. Przed tą ciężką chwilą, Stanisław Sierawski został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po zdaniu broni, obrońcy Modlina – wśród nich Stanisław Sierawski – trafili do niewoli w Mławie. Po trzech tygodniach przetrzymywania w nieludzkich warunkach, pan Stanisław wrócił do domu w Chotomowie.
Wola walki i chęć stawania w obronie ojczyzny były silniejsze od spokoju i radości płynącej z przebywania w domowym zaciszu. W 1940 roku Stanisław Sierawski, niedługo po powrocie z niewoli w Mławie, wstąpił do konspiracji. Szkolił młodzież posługiwać się bronią oraz brał udział w akcjach dywersyjnych.

Stanisław Sierawski walczył za wolność ojczyzny w czasie II wojny światowej. Swoją postawą świadczył o odwadze i miłości do kraju, jaką darzył i nadal darzy Polskę. Był wielokrotnie odznaczany, otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i liczne odznaczenia wojenne. Pełni funkcję zastępcy prezesa koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Chotomowie. W 2013 roku został mianowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna. W 2015 r. został wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna. 1 Marca 2017 w trakcie Apelu pamięci ku czci żołnierzy wyklętych awansowany do stopnia podpułkownika.

 

Fot. www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *