JABŁONNA. „Wielki brat” roześle mandaty

2015-12-25 11:26:48

Od 19 listopada rejestratory przejazdu na czerwonym świetle zainstalowane w Jabłonnie na rondzie Biskupów Płockich zarejestrowały ok. 1300 wykroczeń. Co ciekawe, rejestrowane są nawet przejazdy na tzw. żółtym świetle. Taryfikator przewiduje do 500 zł mandatu i 6 punktów karnych.

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle usytuowany przed wjazdem na obwodnicę Jabłonny został zamontowany na początku lipca. Obecnie urządzenie już działa. Działa i nagrywa dziesiątki wykroczeń dziennie.

STOP przed „zieloną strzałką”
Wcześniej jednak, funkcjonowanie systemu na rondzie Biskupów Płockich było przedmiotem trosk samorządowców, którzy zorganizowali spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wójt Jarosław Chodorski, jak i radni postulowali wówczas, aby wprowadzić pewne korekty w organizacji ruchu jeszcze przed włączeniem całego systemu. Chodziło przede wszystkim o likwidację „zielonej strzałki”, jak i w ogóle światła dla prawoskrętu znajdującego się teraz na ulicy Modlińskiej dla jadących w kierunku Warszawy. Było też kilka innych postulatów. W trosce samorządowców było, aby nagle po włączeniu systemu na rondzie nie posypały się mandaty, a w wielu przypadkach nie doszło do masowych utrat praw jazdy za kilkukrotne złamanie przepisu o warunkowej „zielonej strzałce” przed którą zawsze trzeba się zatrzymać, a niewielu o tym pamięta.

Jabłonna na czele stawki
Od 19 listopada do 15 grudnia rejestratory przejazdu na czerwonym świetle w 20 lokalizacjach na terenie całego kraju zarejestrowały łącznie 10 tys. naruszeń. Jak się okazuje, najwięcej właśnie w Jabłonnie bo ok. 1300. Tuż za nią uplasowały się Komorniki oraz Marki. – W przypadku powyższych naruszeń prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające, analogicznie, jak ma to miejsce przy wykorzystaniu fotoradarów. Informuję także, iż wysokość nakładanej kary reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Kierowca za przejazd na czerwonym świetle dostanie także 6 punktów karnych – przekonuje pracownik Wydziału Analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Widełki za to wykroczenie przewidują nawet 500 zł karę.

Ograniczyć śmiertelne wypadki
Najważniejszym kryterium przy wyborze miejsc dla instalacji nowych urządzeń rejestrujących jest stan bezpieczeństwa. W typowaniu lokalizacji pomocne było opracowanie przygotowane na zlecenie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Krakowskiej. Jak wiemy, przed wprowadzeniem bardziej rygorystycznych zmian na obwodnicy Jabłonny dochodziło w tym miejscu do wielu wypadków, w tym kilku śmiertelnych. Jak się dowiedzieliśmy, urządzenie rejestruje wszystkie pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie nawet na żółtym świetle. Zdjęcia z kamer przesyłane są do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Tam są weryfikowane i po ustaleniu właściciela pojazdu po numerach rejestracyjnych, który przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle, wysyłane jest do niego pismo. Kiedy potwierdzony zostanie kierowca samochodu, otrzyma on mandat karny. W przypadku jeśli odmówi on jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

  1. Krzysztof odpowiedz

    Na tym rondzie wraz z uruchomieniem wideorejestratora została zmieniona organizacja ruchu światłami. Czas przejazdu przy zjeździe z obwodnicy został mocno skrócony. Stąd tyle wykroczeń. Obecnie ktoś im się dobrał do …. bo znów jest normalnie. Nikt nie powinien płacić za te mandaty o oni powinni dopowiedzieć za stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze.

  2. krys odpowiedz

    Ciekawe – czy ktoś nie pomyślał dlaczego w Jabłonnie jest tak dużo przekroczeń na tym fatalnym -rądzie ?skrzyżowaniu? – to przecież istna pułapka dla kierowców – tego barana co te skrzyżowanie wymyślił należy
    kilka razy tam przepuścić – zobaczymy jak sobie poradzi ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *