Facebook

JABŁONNA. XXII Festiwal Nauki „Sapere Aude”.

2018-09-18 8:45:30

Już w najbliższy weekend 22 i 23 września br. w godzinach 10-16 w Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie (ul. Modlińska 105) odbędzie się XXII Festiwal Nauki „Sapere Aude”

Tegoroczna edycja po raz kolejny organizowana jest wspólnie z Instytutami Naukowymi Polskiej Akademii Nauk, Uczelniami Wyższymi, partnerami z powiatu legionowskiego a także ze związanymi z naszym regionem. W tym roku program Festiwalu Nauki jest szczególnie bogaty i dla wszystkich atrakcyjny poprzez eksperymenty i zabawę na żywo.

 

Poniżej przedstawiamy pełny program całego wydarzenia:

SOBOTA 22 WRZEŚNIA

10:00 Uroczyste otwarcie Festiwalu Nauki

 

Akademia Młodych Uczonych PAN

  1. Jak dzwoni dzwon? – P. Perlikowski, g. 10-16 P

Insytut Geofizyki PAN, Zakład Badań Polarnych i Morskich

  1. Historia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund – g. 10-16 W.
  2. Najdziwniejsze zwierzęta Arktyki – A. Wielgopolan g. 11 P.
  3. Drony w Arktyce – T. Wawrzyniak g. 14 P.
  4. Quizy online o Arktyce i Stacji – g. 12, 13, 15

Instytut Chemii Organicznej PAN

  1. Chemia w ruchu – Z. Pakulski, g. 10-16 Wa.

Warszawski Uniwersytet Medyczny

  1. Chirurdzy napoleońscy w Warszawie i na Mazowszu – M. Turos, g. 10-16 P
  2. a przed nami Warszawa – Dominik Jan Larrey grudzień 1806 – M. Turos, g. 12.
  3. Dominik Jan Larrey i Polacy – M. Turos, g. 13 W. P.
  4. Portret chirurga – Dominik Jan Larrey – M. Turos, g. 10-16 Wys.
  5. Szpital Pluszowego Misia – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
  6. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
  7. Mierzenie ciśnienia tętniczego – EMSA, g. 10-16 P. Wa.

Archiwum PAN w Warszawie

  1. Botanicy niepodległej Polski autor K.Słojkowska, J. Arvaniti – B. Wyszomirska-Mrozicka, K. Wereszko, B. Wiktorowska, T. Rudzki, A. Suławka, g. 10-16 Wys.
  2. Litery jak malowane – B. Wiktorowska, g. 10-16 P.

Państwowe Muzeum Archeologiczne

  1. Ceramiczne puzzle – A. Bart, M. Dec, g. 10-16 War.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

  1. Problemy ratowania zabytków rzeźby i architektury – tajemnice warsztatu konserwatora dzieł sztuki – W. Procyk, g. 10-16 P.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

  1. Radiostacje pola walki – prezentacja, g. 10-16 P.

Instytut Agrofizyki PAN z Lublina

  1. Znikający atrament – M. Krekora, A. Kubaczyński g. 10-16 P.
  2. Chemia po napięciem – barwy elektrolizy – A. Siedliska, K. Jaromin-Gleń, g. 10-16 P.
  3. Rock and roll na mleku – M. Gos, K. Nowak, E. Wnuk, g. 10-16 P.
  4. Przepływ materiału sypkiego w silosie – J. Wiącek, D. Wiącek, g. 10-16 P.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

  1. Jedzenie dla zdrowia i dla przyjemności – A. Kołłajtis-Dołowy, g. 11 W.

LEGROBOT – Legionowskie Koło Robotyki

  1. TeenBot – Wielozadaniowy Robot dla dzieci i młodzieży, g. 10-16 P.
  2. Prezentacja projektowanych konstrukcji i wydruków 3D, g. 10-16 P. Wa.
  3. Mini szkółka lutowania, g. 11-16 P. Wa.
  4. Drukarki 3D – podstawy projektowania, drukowania i budowy drukarek, g. 10-16 P.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS

  1. Szkółka lutowania, g. 10-16 P. Wa.
  2. Analizator widma pasma akustycznego, g. 10-16 P. Wa.
  3. Gry i inne atrakcje, g. 10-16 P. Wa.

Studenckie Koło Astronautyczne

  1. Robot Gaja, Rakieta na wodę, Ramię manipulatora – K. Stęczniewska, g. 10-16 P, Wa.

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów PW, SKAP

  1. Pokaz pojazdu kropelka, g.10-16 P. Wys.
  2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car, g. 10-16 P.

Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska

  1. Pokazy chemiczne – Naukowe Koło Chemiczne Flogiston, g. 10-16 P.

Jakub Porada

  1. Warsztaty telewizyjne – J. Porada, g. 11-13 P, Wa.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

  1. Archeolog na cmentarzysku. Czego możemy się dowiedzieć badając ludzkie pochówki. – Z. Kubiatowski, g. 10-16 Wys. P.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna

  1. Las pełny przyjaznych funkcji – D. Rybkowska, g. 10-16 P, Wa.

Ambasada Bułgarii

  1. Bułgaria – ludzie, kultura, krajobrazy, g. 10-16 P.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa

  1. Ogród Prymasa Michała Poniatowskiego w Jabłonnie – B. Mańk, g. 15 P.
  2. Publikacje TPL – E. Domański, g. 10-16 P.

Muzeum Historyczne w Legionowie

  1. Muzeum Historyczne – M. Piorun, g. 10-16, P.

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

  1. Carving, drukarka 3D, g. 10-16 P.
  2. Energia odnawialna, g. 10-16 P.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

  1. Prezentacja busa edukacyjnego, motocykla służbowego, wideorejestratora, g. 10-16 P.
  2. Miasteczko ruchu drogowego, g. 10-16 Wa.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego z Legionowa

  1. Żeluś Kolorowa chemia, Lampa lawa, Raz jak woda, raz jak ciało stałe, Jesteś tutaj czy nie ma cię? – A. Godlewska, g. 10-16 P.
  2. Jak zbudowane jest moje ciało?, Świat w skali mikro, Efekt stroopa – A. Musińska, g. 10-16 P.
  3. Pierwsza pomoc przedmedyczna – B. Koremba, g. 10-16 P.

Instytut Sztuki PAN

  1. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce wczoraj i dziś czyli od fiszki do myszki. – D. Piramidowicz, g. 11 Wyk.
  2. Ukryte wymiary czyli jak patrzeć na polską architekturę międzywojenną. – K. Uchowicz, g. 12 Wyk.
  3. W pracowni pani Łazarewiczowej, czyli o tym, kto ubierał Warszawianki w końcu XVIII i na początku XIX wieku – A. Straszewska g.10-16 P.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska

  1. Ruch i zmysły robotów – inspirowane wzorcami biologicznymi – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.
  2. Sterowanie i nawigacja robotów mobilnych – w poszukiwaniu autonomii – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.

Akademia Wychowania Fizycznego

  1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała, g. 10-16 P. Wa.
  2. Pomiary składu ciała, g. 10-16 P. Wa.
  3. Ocena prostych sprawności motorycznych, g. 10-16 P. Wa.
  4. Pomoc przedmedyczna, g. 10-16. P.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej

  1. Promieniowanie wokół nas – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  2. Rodzaje promieniowania – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  3. Boks rękawicowy – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  4. Bramka dozymetryczna – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  5. Radiofarmaceutyk jako Magic bullet – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN

  1. Elektromobilność – auto elektryczne – g.10-16 P.

BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, Fundacja Chlorofil

  1. Nowoczesna sortownia śmieci, g. 10-16 P.
  2. Jak mądrze segregować śmieci u źródła, g. 10-16 P.
  3. Ekologiczna śmieciarka, g. 10-16 P.

Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka

  1. Białołęka Prison- Art.- Sztuka zza krat – galeria prac, g. 10-16 Wys.
  2. Ujarzmić przestępcę – prezentacja, g. 10-16. P.
  3. Napraw swój błąd u boku bliskich – prezentacja, g. 10-16 P.
  4. Książki Nie Dzielą – prezentacja, g. 10-16 P.
  5. Grundtvig – Druga szansa, g. 10-16 P.
  6. Program Wiatr i Woda – prezentacja, g. 10-16 P.

Pasieka Miodomilowy Las

  1. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pszczołach, g. 10-16 P. Wa.
  2. Sztuka woskiem malowana, g. 10-16 P. Wa.

Fundacja ART

  1. Zielarstwo ludowe, g. 10-16 Wa.
  2. Metaloplastyka, g. 10-16 Wa.

EduArt

  1. Rekonstrukcja ubiorów historycznych końca XVIII w. i czasów napoleońskich – E. Dunin-Wąsowicz g. 10-16, P.

Poltransplant

  1. Medycyna transplantacyjna – K. Nestorowicz, g. 10-16 P.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”

1. Wychowuj dziecko do szczęścia – buduj relacje, g. 10-16 P. Wa.

 

Impreza towarzysząca

Toczenie garnków na kole – A. Kłosek, g. 10-16, Wa.

Ogólnopolskie zawody robotów LEGROBOT 2018

  1. Bitwy i wyścigi robotów w 10 kategoriach
  2. Warsztaty dla widzów i uczestników
  3. Konkursy dla publiczności

OGP GAZ-SYSTEM S.A.

  1. GAZowe rewolucje – g. 10-16 P. Wa.

NIEDZIELA 23 WRZEŚNIA 2018

 

Stacja Naukowa PAN w Paryżu, Biuro Promocji Nauki PolSCA w Brukseli

  1. ABC belgijskiej frankofonii – A. Knapik, g. 10 Wyk.
  2. Dyplomacja naukowa – w praktyce – Czym zajmują się stacje zagraniczne PAN – M. Forycki, K. Kula, M. Molęda-Zdziech, A. Knapik, D. Kurdwanowska – g. 11.30 Deb.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN

  1. Elektromobilność – auto elektryczne – g.10-16 P.

Warszawski Uniwersytet Medyczny

  1. Chirurdzy napoleońscy w Warszawie i na Mazowszu – M. Turos, g. 10-16 P
  2. a przed nami Warszawa – Dominik Jan Larrey grudzień 1806 – M. Turos, g. 12. W. P.
  3. Dominik Jan Larrey i Polacy – M. Turos, g. 13 W. P.
  4. Portret chirurga – Dominik Jan Larrey – M. Turos, g. 10-16 Wys.
  5. Szpital Pluszowego Misia – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
  6. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
  7. Mierzenie ciśnienia tętniczego – EMSA, g. 10-16 P. Wa.

Insytut Geofizyki PAN, Zakład Badań Polarnych i Morskich

  1. Historia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund – g. 10-16 W.
  2. Najdziwniejsze zwierzęta Arktyki – A. Wielgopolan g. 11 P.
  3. Historia wypraw polarnych – J. Giżejewski g. 14 P.
  4. Quizy online o Arktyce i Stacji – g. 12, 13, 15        

Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska

  1. Pokazy chemiczne – Naukowe Koło Chemiczne Flogiston, g. 10-16 P.

Państwowe Muzeum Archeologiczne

  1. Ceramiczne puzzle – A. Bart, M. Dec, g. 10-16 War.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

  1. Problemy ratowania zabytków rzeźby i architektury – tajemnice warsztatu konserwatora dzieł sztuki – W. Procyk, g. 10-16 P.

Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Legionowie

  1. Pascal uczy, bawi, inspiruje – E. Kalińska, A. Wichrowska, g. 10-14 P.
  2. Wydrukuj serce na drukarce 3D – P. Czyż, g. 10-14 P.
  3. Zabawy z chemią – A. Łozińska, g. 10-14 P.
  4. Zjawiska fizyczne w biologii – M. Garwolińska, g. 10-14 P.
  5. Ginący świat zwierząt – R. Banach, H. Warzyńska g. 10-14 P.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

  1. Archeolog na cmentarzysku. Czego możemy się dowiedzieć badając ludzkie pochówki. – Z. Kubiatowski, g. 10-16 Wys. P.

LEGROBOT – Legionowskie Koło Robotyki

  1. TeenBot – Wielozadaniowy robot dla dzieci i młodzieży, g. 10-16 P.
  2. Prezentacja projektowanych konstrukcji i wydruków 3D, g. 10-16 P. Wa.
  3. Mini szkółka lutowania, g. 11-16 P. Wa.
  4. Drukarki 3D – podstawy projektowania, drukowania i budowy drukarek, g. 10-16 P.
  5. Budowa i wykorzystanie skanera 3D, wirtualizacja osób i przedmiotów, g. 10-16 P. Wa.

Poltransplant

  1. Medycyna transplantacyjna – K. Nestorowicz, g. 10-16 P.

Pasieka Miodomilowy Las

  1. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pszczołach, g. 10-16 P. Wa.
  2. Batik na papierze, g. 10-16 P. Wa.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska

  1. Ruch i zmysły robotów – inspirowane wzorcami biologicznymi – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.
  2. Sterowanie i nawigacja robotów mobilnych – w poszukiwaniu autonomii – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.

BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, Fundacja Chlorofil

  1. Nowoczesna sortownia śmieci, g. 10-16 P.
  2. Jak mądrze segregować śmieci u źródła, g. 10-16 P.
  3. Ekologiczna śmieciarka, g. 10-16 P.
  4. Zabawy z magnesem, właściwości magnetyczne substancji i materiałów. Pole. Taśma z magnesem to podstawowy etap sortowania, g. 10-16 P.
  5. Zjawisko prądów wirowych. Technologia oddzielania metali nieżelaznych w nowoczesnej sortowni, g. 10-16 P.
  6. Pokaz różnej gęstości polimerów PET i PE w technice segregowania odpadów, g. 10-16 P.
  7. Warsztaty dla dzieci – praktyczny recykling i recykl-art. Lepienie w masie recyklingowej pochodzącej ze starych gazet, g. 10-16 P.
  8. Tor przeszkód z palet i tektury falistej: zjeżdżalnia, labirynt, pole laserowe (zręcznościowe), g. 10-16
  9. Sztuka kamuflażu, g. 10-16 P.
  10. Quiz na temat odpadów z nagrodami firmy BYŚ, g. 10-16 P.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS

  1. Szkółka lutowania, g. 10-16 P. Wa.
  2. Analizator widma pasma akustycznego, g. 10-16 P. Wa.
  3. Gry i inne atrakcje, g. 10-16 P. Wa.

Instytut Chemii Organicznej PAN

  1. Chemia w ruchu – Z. Pakulski, g. 10-16 Wa.

Studenckie Koło Astronautyczne

  1. Robot Gaja, Rakieta na wodę, Ramię manipulatora – K. Stęczniewska, g. 10-16 P, Wa.

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów PW, SKAP

  1. Pokaz pojazdu kropelka, g.10-16 P. Wys.
  2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car, g. 10-16 P.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

  1. Muzyka pustki – R. Ługowski, P. Sylwestrowicz, koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, g. 13.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

  1. Rzeźba – J. Łęcki, P. Szulkowski, g. 14. Wys.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa

  1. Publikacje TPL – E. Domański, g. 10-16 P.

Muzeum Historyczne w Legionowie

  1. Muzeum Historyczne – M. Piorun, g. 10-16, P.

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

  1. Carving, drukarka 3D, g. 10-16 P.
  2. Energia odnawialna, g. 10-16 P.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego z Legionowa

  1. Żeluś Kolorowa chemia, Lampa lawa, Raz jak woda, raz jak ciało stałe, Jesteś tutaj czy nie ma cię? – A. Godlewska, g. 10-16 P.
  2. Jak zbudowane jest moje ciało?, Świat w skali mikro, Efekt stroopa – A. Musińska, g. 10-16 P.
  3. Pierwsza pomoc przedmedyczna – B. Koremba, g. 10-16 P.

Instytut Sztuki PAN

  1. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce wczoraj i dziś czyli od fiszki do myszki. – D. Piramidowicz, g. 11 Wyk.
  2. Ukryte wymiary czyli jak patrzeć na polską architekturę międzywojenną. – K. Uchowicz, g. 12 Wyk.
  3. W pracowni pani Łazarewiczowej, czyli o tym, kto ubierał Warszawianki w końcu XVIII i na początku XIX wieku – A. Straszewska g.10-16 P.

EduArt

  1. Rekonstrukcja ubiorów historycznych końca XVIII w. i czasów napoleońskich – E. Dunin-Wąsowicz g. 10-16, P.

Akademia Wychowania Fizycznego

  1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała, g. 10-16 P. Wa.
  2. Pomiary składu ciała, g. 10-16 P. Wa.
  3. Ocena prostych sprawności motorycznych, g. 10-16 P. Wa.
  4. Pomoc przedmedyczna, g. 10-16. P.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej

  1. Promieniowanie wokół nas – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  2. Rodzaje promieniowania – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  3. Boks rękawicowy – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  4. Bramka dozymetryczna – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
  5. Radiofarmaceutyk jako Magic bullet – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.

Archiwum PAN w Warszawie

  1. Botanicy niepodległej Polski autor K.Słojkowska, J. Arvaniti – B. Wyszomirska-Mrozicka, K. Wereszko, B. Wiktorowska, T. Rudzki, A. Suławka, g. 10-16 Wys.
  2. Litery jak malowane – B. Wiktorowska, g. 10-16 P.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna

  1. Las pełny przyjaznych funkcji – D. Rybkowska, g. 10-16 P, Wa.

Fundacja ART

  1. Zielarstwo ludowe, g. 10-16 Wa.
  2. Metaloplastyka, g. 10-16 Wa.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”

1. Wychowuj dziecko do szczęścia – buduj relacje, g. 10-16 P. Wa.

Impreza towarzysząca

VI Mazowiecki Konkurs Nalewek Nalewka Księcia Pepi – R. Szymański, J. Kita, g. 11-14, ogłoszenie wyników g. 15.

OGP GAZ-SYSTEM S.A.

  1. GAZowe rewolucje – g. 10-16 P. Wa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *