Facebook

JABŁONNA. XX Festiwal Nauki w Pałacu

2016-09-23 3:30:22

Dom Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie w dniach 24 i 25 września, jak co roku organizuje Festiwal Nauki. Program imprezy jest bogaty i interesujący.

To cykliczne wydarzenie, które w 2016 roku odbywa się pod hasłem „sapere aude”, poświęcone jest prezentacji osiągnięć nauki i jej praktycznym zastosowaniom. Jest modułem Festiwalu Warszawskiego mającego już długą tradycję. W Jabłonnie uczestniczy w nim ok. 40. współorganizatorów – przedstawicieli środowiska naukowego i wielu firm.

Poniżej program imprezy w sobotę (24 września)

10:00 Uroczyste otwarcie Festiwalu Nauki

Instytut Chemii Organicznej PAN
1. Co ukrywa przed nami przyroda – Z. Pakulski, g. 10-16 Wa.

Warszawski Uniwersytet Medyczny
1. Zachorować w Księstwie Warszawskim – M. Turos, g. 10-16 P.
2. „Urządzenie Szpitali dokument ręką Księcia Józefa Poniatowskiego podpisany” – prezentacja zrekonstruowanej książki autor M. Turos, – M. Turos, g. 11 W.
3. Medycy polskich szwoleżerów – M. Turos, g. 12 W. P.
4. Szpital Pluszowego Misia – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
5. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
6. Mierzenie ciśnienia tętniczego – EMSA, g. 10-16 P. Wa.

Instytut Transportu Samochodowego
1. Symulator zderzeń, symulator dachowania, batak (urządzenie mierzące czas reakcji) oraz detonator poduszki gazowej (airbag) – g. 10-16, K, P, Wa

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS
1. Szkółka lutowania, g. 10-16 P. W.
2. Pong, labirynt – g. 10-16 P. Wa.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
1. Bodzia – cmentarz elit z początków państwa polskiego – Z. Kubiatowski, g. 10-16 Wys. P.

Poltransplant
1. Medycyna transplantacyjna – K. Nestorowicz, g. 10-16 P.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
1. Pokaz badań słuchu – g. 10-16 P, Wa.
2. Nowoczesne technologie wspomagające słuch – g. 10-16 W.

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
1. Choroba Alzheimera – czy można jej zapobiec? – M. Barcikowska g. 14 W.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
1. Konserwacja rzeźby wojownika z Łuku Triumfalnego – Pracownia Konserwacji Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury – A. Zambrzycka, A. Kazberuk, g. 10-16 P.
2. Pokój kąpielowy króla Stasia – Pracownia Konserwacji Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury – W. Procyk, g. 10-16 P.
3. Zabytkowa sztukateria gipsowa jak nowa – Pracownia Konserwacji i Restauracji Gipsów i Sztukaterii – J. Smaza, g. 10-16 P.
4. Kopia – prawie jak oryginał – Pracownia Technik, Technologii Rzeźbiarskiej, Kopii i Rekonstrukcji – W. Procyk, A. Ciężkowski, g. 10-16 P.
5. Jak powstaje rzeźba – Pracownia Rzeźby – E. Macander g. 10-16 P.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki
1. Zrób zdjęcie jak dawniej – Pracownia Fotografii – K. Jabłonowski, g. 10-16 P.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
1. Krótka historia plakatu oraz Polska Szkoła Plakatu a plakat współczesny, Jego funkcje i zmiany na przestrzeni czasu. – K. Stanny, g. 15 W., 12-16 Wa.
2. Warsztaty ceramiczne. Z gliny to powstało. – S. Brach g. 10-16 Wa,

EkoInstalHome
1. Energetyka Prosumencka – nauka, szanse, rozwój – A. Małachowski, g. 10-16 P.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Biologii i Nauk o Środowisku
1. Warsztaty i eksperymenty z fasolą – A. Baranowski, g. 10-16 Wa.

Uniwersytet Warszawski, Kolegium MISMaP, IBD PAN im. M. Nenckiego
1. Ciekawostki z niesamowitego świata mrówek – P.J. Mazurkiewicz, g. 10-16 P.
2. Dlaczego mrówki się całują? Mrówcze społeczeństwa i zasady, które nimi kierują – P.J. Mazurkiewicz, g. 10-16 P.

Instytut Geodezji i Kartografii
1. Narzędzia współczesnej, precyzyjnej grawimetrii oraz geodezji satelitarnej – Centrum Geodezji i Geodynamiki, g. 10-16 P.
2. Dane satelitarne codziennym narzędziem pracy – wykorzystanie danych w gospodarce oraz nauczaniu – Centrum Teledetekcji, g. 10-16.

Instytut Agrofizyki PAN z Lublina
1. Czy wiesz co jesz? – chemiczny detektyw – M. Gos, K. Nowak, E. Wnuk, g. 10-16 P.
2. Wychodząc poza światło – podczerwień termalna – A. Siedliska, g. 10-16 P.
3. Mikroświat roślinnego życia – J. Sicińska, A. Nosalewicz, g. 10-16 P.
4. Zdrowotne właściwości olejów roślinnych – J. Wiącek, D. Wiącek, g. 10-16 P.

Narodowy Bank Polski
1. Dbamy o wartość pieniądza – g. 10-16 P. Wa.

Zamek Królewski w Warszawie
1. „Ukryte w królewskich obrazach”. Poznaj tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie. g. 10-16 Wa. P.

Archiwum PAN w Warszawie
1. Jak powstaje dokument – B. Wiktorowska, M. Wybieralska, g. 10-16 P.
2. 60-lecie ARCHIWUM PAN, A. Gieysztor – B. Borkowski, 10-16 Film.
3. Byłem i będę… o historyku, który tworzył historię, Aleksander Gieysztor – scenariusz J. Arvaniti, K. Słojowska, g. 10-16 P. Wys.

Naczelna Izba Aptekarska, Okręgowa Izba Aptekarska, Fargon
1. Skąd się biorą leki czyli czy leki rosną na drzewach? g.10-16 P.

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie
1. Ziemniak – cenny a niedoceniany – M. Grudzińska, g. 10-16 P.

Instytut Sztuki PAN
1. Teatr za żelazną bramą. O teatrze więziennym w Polsce – M. Hasiuk, g. 13 W
2. Kwartalnik Pamiętnik Teatralny – P. Kencki, g. 14 P
3. Rozważna i romantyczna – empirowe stroje ślubne w filmie. – A. Straszewska, g. 10-16 P.

Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej
1. Promieniowanie jonizujące: alfa, beta, gamma i X – P. Krajewski, I. Pacyniak, g. 10-16 P.

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego
1. Pokaz carvingu, g. 10-16.
2. Drukarka 3D, g. 10-16. P.
3. Energia odnawialna, g. 10-16. P.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego z Legionowa
1. Przygody z Żelusiem – zabawy z cieczami o ciekawych właściwościach – A. Godlewska, g. 10-14 P.
2. Jak wygląda mój włos pod mikroskopem – A. Musińska, g. 10-14 P.
3. Naturalne klonowanie się roślin – A. Musińska, g. 10-14 P.
4. Zabawki fizyczne – A. Musińska, B. Koremba, g. 10-14 P.

Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka
1. Białołęka Prison- Art.- Sztuka zza krat – galeria prac, g. 10-16.
2. Ujarzmić przestępcę – prezentacja, g. 10-16. P.
3. Napraw swój błąd u boku bliskich – prezentacja, g. 10-16.
4. Książki nie dzielą – prezentacja, g. 10-16.

Ambasada Bułgarii
1. Bułgaria – ludzie, kultura, krajobrazy, g. 10-16 P.

Fundacja Miodowa Osada
1. Pszczelarstwo w Polsce – P. Kolesiński, g. 10-16 W.
2. Gatunki miodów pszczelich i ich pro-zdrowotne właściwości. Wykorzystanie produktów pszczelich w medycynie i kosmetyce – P. Kolesińska, g. 10-16 P.

Ogólnopolski Cech Rzemiosła Zduńskiego
1. Piece komorowe – wysoka wydajność czyste spalanie – R. Błaszczyk, g. 10-16 P.

LEGROBOT – Legionowskie Koło Robotyki
1. Leguś – Wielozadaniowy Robot dla dzieci i młodzieży g. 10-16 P.
2. Prezentacja projektowanych konstrukcji i wydruków 3D g. 10-16 P. Wa.
3. Szkoła lutowania, g. 10-16 P. Wa.
4. Drukarki 3D – podstawy projektowania i drukowania., g. 10-16 P.
5. Budowa i wykorzystanie skanera przestrzennego typu FanScaan g. 10-16 P.

PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie
1. Zdrowie, drzewa i krzewy w służbie zdrowia ludzkiego, rośliny klimatu ciepłego – P. Zakrzewski, g. 10-16 P.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska
1. Zawody robotów klasy HEXOR – T. Stenzel, g. 10-16 P. Wa.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”
1. Współpraca i życzliwość drogą do sukcesu, g. 10-16 P. Wa.

Fundacja ART
1. Anetka i Hrabia – flirt którego nie było – spektakl, g. 13.
2. Tkactwo ludowe, g. 10-16 Wa.
3. Zielarstwo ludowe, g. 10-16 Wa.

Stowarzyszenie Kaukaz.pl
1. Uczta gruzińska – o winie, toastach i kuchni, g. 10-16 P.
2. EtnoGruzja – o ludziach, zwyczajach i kulturze, g. 10-16 P.
3. Gruzja dla dzieci – warsztatry – kaligrafia gruzińskia, smakołyki ….., g. 10-16 P.
4. Skarby Gruzji – turystyczne magnesy i nieznane zakątki, g. 10-16 P.
5. Na gruzińskim szlaku w górach, g. 10-16 P.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie
1. Taktyka działań ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej – g. 10-16, P. Wys.

Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, CMKP w Warszawie
1. Foki, stetoskopy i komunikacja prenatalna: wybrane zagadnienia i projekty z bioakustyki – K. Nowak, Ł. Nowak, g. 10-16 Wa.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa
1. Rezydencja w Jabłonnie – unikalny zabytek ogrodowy – B. Mańk g. 15 P.
2. Rocznik Legionowski g. 10-16 P.

Pasieka Miodomilowy Las
1. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pszczołach, g. 10-16 P. Wa.
2. Sztuka woskiem malowana, g. 10-16 P. Wa.

BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, Fundacja Chlorofil
1. Nowoczesna sortownia śmieci, g. 10-16 P.
2. Jak mądrze segregować śmieci u źródła, g. 10-16 P.
3. Ekologiczna śmieciarka, g. 10-16 P.

MM. Krajobrazy
1. W ogrodzie różanym – porozmawiamy o królowej kwiatów – M. Możdżeń, g. 10-16 P. Wa.

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
1. Archeolog magazynowy w Egipcie: w poszukiwaniu świątyni Totmesa I – J. Iwaszczuk. g. 11 W.
2. Jakie ofiary składano bogom w starożytnym Egipcie? – K. Kapiec, g. 12. W.

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów PW, SKAP
1. Pokaz pojazdu kropelka, g.10-16 P. Wys.
2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car, g. 10-16 P.

Akademia Wychowania Fizycznego
1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała, g. 10-16 P. Wa.
2. Pomiary składu ciała, g. 10-16 P. Wa.
3. Ocena prostych sprawności motorycznych, g. 10-16 P. Wa.
4. Pomoc przedmedyczna, g. 10-16. P.

Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności, Oddział Zegrze
1. Łączność wojskowa na przestrzeni lat 1918- 1945 – M. Hucal, g. 10-16 P.

Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
1. Pokazy chemiczne – Naukowe Koło Chemiczne Flogiston, g. 10-16 P.

Stowarzyszenie Historya z Wołomina
1. Prezentacja replik ubiorów z czasów księcia Józefa Poniatowskiego – E. Litwiniak, g. 10-16 P.

Akademia Pedagogiki Specjalnej
1. W świecie niewidomych, g. 10-16 P. W.
2. W świecie wyobraźni, g. 10-16 P. W.
3. Mówiące komputery, g. 10-16 P. W.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna
1. Nowoczesne leśnictwo i edukacja leśna – D. Rybkowska, g. 10-16 P, Wa.

Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Naczelna Organizacja Techniczna
1. Badania nad wykorzystaniem zmodulowanego widzianego światła niskoenergetycznego generowanego przez półprzewodnikowe diody LED do bezinwazyjengo leczenia chorych organów człowieka – K. Chrapko, K. Okraszewski, g. 10-16 P.
2. Fontanna Herona – D. Tarabasz, K. Okraszewski, g. 10-16 P.
3. Model pojazdu Brzęczuś – D. Tarabasz, K. Okraszewski, g. 10-16 P.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN
1. Odnawialne źródła energii, g. 10-16 P. Kon.

Centrum Badań Kosmicznych
1. Badania geodynamiczne Ziemi – podziemne laboratorium – instrumenty pomiarowe – obserwacje zjawisk geodynamicznych – zagrożenia dla cywilizacji – M. Kaczorowski g. 14, 10-16 P., W., Wa

Poniżej program imprezy w niedzielę (25 września):

Warszawski Uniwersytet Medyczny
1. Zachorować w Księstwie Warszawskim – M. Turos, g. 10-16 P.
2. Medycy polskich szwoleżerów – M. Turos, g. 11 W. P.
3. Szpital Pluszowego Misia – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
4. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
5. Mierzenie ciśnienia tętniczego – EMSA, g. 10-16 P. Wa.

Instytut Transportu Samochodowego
1. Symulator zderzeń, symulator dachowania, batak (urządzenie mierzące czas reakcji) oraz detonator poduszki gazowej (airbag) – g. 10-16, P. Wa.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS
1. Szkółka lutowania, g. 10-16 P. Wa.
2. Pong, labirynt – g. 10-16 P. Wa.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
1. Bodzia – cmentarz elit z początków państwa polskiego – Z. Kubiatowski, g. 10-16 Wys. P.

Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
1. Pokazy chemiczne – Naukowe Koło Chemiczne Flogiston, g. 10-16 P.

Zamek Królewski w Warszawie
1. „Ukryte w królewskich obrazach”. Poznaj tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie – g. 10-16 Wa. P.

Poltransplant
1. Medycyna transplantacyjna – K. Nestorowicz, g. 10-16 P.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
1. Konserwacja rzeźby wojownika z Łuku Triumfalnego – Pracownia Konserwacji Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury – A. Zambrzycka, A. Kazberuk, g. 10-16 P.
2. Pokój kąpielowy króla Stasia – Pracownia Konserwacji Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury – W. Procyk, g. 10-16 P.
3. Zabytkowa sztukateria gipsowa jak nowa – Pracownia Konserwacji i Restauracji Gipsów i Sztukaterii – J. Smaza, g. 10-16 P.
4. Kopia – prawie jak oryginał – Pracownia Techniki, Technologii Rzeźbiarskiej, Kopii i Rekonstrukcji – W. Procyk, A. Ciężkowski, g. 10-16 P.
5. Jak powstaje rzeźba – Pracownia Rzeźby – E. Macander g. 10-16 P.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki
1. REMINISCENCJE – K. Jabłonowski Wys, g. 14

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
1. Krótka historia plakatu oraz Polska Szkoła Plakatu a plakat współczesny, jego funkcje i zmiany na przestrzeni czasu. – K. Stanny, g. 11.30 W., 10-16 Wa.
2. Z gliny to powstało – Warsztaty ceramiczne. – S. Brach g. 10-16 Wa.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
1. Płeć mózgu: mity czy fakty – spojrzenie z perspektywy „neuroobrazowania” – A. Grabowska, g. 11.30 W.

EkoInstalHome
1. Energetyka Prosumencka – nauka, szanse, rozwój – A. Małachowski, g. 10-16 P.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Biologii i Nauk o Środowisku
1. Warsztaty i eksperymenty z fasolą – A. Baranowski, g. 10-16 Wa.

Uniwersytet Warszawski, Kolegium MISMaP, IBD PAN im. M. Nenckiego
1. Ciekawostki z niesamowitego świata mrówek – P.J. Mazurkiewicz, g. 10-16 P.
2. Dlaczego mrówki się całują? Mrówcze społeczeństwa i zasady, które nimi kierują – P.J. Mazurkiewicz, g. 10-16 P.

Instytut Geodezji i Kartografii
1. Narzędzia współczesnej, precyzyjnej grawimetrii oraz geodezji satelitarnej – Centrum Geodezji i Geodynamiki, g. 10-16 P.
2. Dane satelitarne codziennym narzędziem pracy – wykorzystanie danych w gospodarce oraz nauczaniu – Centrum teledetekcji, g. 10-16 P.

Fundacja Miodowa Osada
1. Pszczelarstwo w Polsce – P. Kolesiński, g. 10-16 W.
2. Gatunki miodów pszczelich i ich pro-zdrowotne właściwości. Wykorzystanie produktów pszczelich w medycynie i kosmetyce – P. Kolesińska, g. 10-16 P.

Ogólnopolski Cech Rzemiosła Zduńskiego
1. Piece komorowe – wysoka wydajność czyste spalanie – R. Błaszczyk, g. 10-16 P.

Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Legionowie
1. Biologia w języku angielskim dla najmłodszych – one, two, three biology – A. Trybel, M. Rychlik, g. 10-14 P.
2. W pracowni u Tiffany’ego, czyli jak powstaje witraż – klub AJA, I. Kamińska, g. 10-14 P.
3. Wariacje z dźwiękiem – A. Wichrowska, g. 10-14 P.
4. Chemia w kuchni, Ciekawy świat barw – A. Łozińska, g. 10-14 P.

Instytut Chemii Organicznej PAN
1. Co ukrywa przed nami przyroda – Z. Pakulski, g. 10-16 Wa.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego z Legionowa
1. Przygody z Żelusiem – zabawy z cieczami o ciekawych właściwościach – A. Godlewska, g. 10-14 P.
2. Jak wygląda mój włos pod mikroskopem – A. Musińska, g. 10-14 P.
3. Naturalne klonowanie się roślin – A. Musińska, g. 10-14 P.
4. Zabawki fizyczne – A. Musińska, B. Koremba, g. 10-14 P.

Ambasada Bułgarii
1. Bułgaria – ludzie, kultura, krajobrazy, g. 10-16 P.

PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie
1. Zdrowie, drzewa i krzewy w służbie zdrowia ludzkiego, rośliny klimatu ciepłego – P. Zakrzewski, g. 10-16 P.

Narodowy Bank Polski
1. Dbamy o wartość pieniądza – g. 10-16 P. Wa.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
1. Prezentacja busa edukacyjnego, motocykla służbowego, alkogogli – g. 10-16 P.
2. Miasteczko ruchu drogowego – g. 10-16 Wa.

LEGROBOT – Legionowskie Koło Robotyki
1. Leguś – Wielozadaniowy Robot dla dzieci i młodzieży. Podstawy programowania w praktyce. g. 10-16 P. Wa.
2. Prezentacja robotów i konstrukcji drukowanych na drukarkach 3D – g. 10-16 P. Wa.
3. Skanowanie 3D – wirtualizacja osób i przedmiotów g. 10-16 P. Wa.
4. Sam zbuduj swoją drukarkę 3D – spotkanie z młodymi konstruktorami. g. 10-16 P.
5. Stanowisko szkółki lutowania, g. 11-15 P. Wa.

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie
1. Ziemniak – cenny a niedoceniany – M. Grudzińska, g. 10-16 P.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska
1. Zawody robotów klasy HEXOR – T. Stenzel, g. 10-16 P. Wa.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne

Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie, Niepubliczne

Przedszkole „Chatka Puchatka”
1. Współpraca i życzliwość drogą do sukcesu, g. 10-16 P. Wa.

Fundacja ART
1. Tkactwo, g. 10-16 Wa.
2. Zielarstwo ludowe, g. 10-16 Wa.

Instytut Sztuki PAN
1. Literatura i krytyka emigracyjna – fakty i mity – E. Krasiński g. 12 W.
2. Witkacy nieznany: artysta – pisarz – filozof  – L. Sokół, g. 14 W.
3. Rozważna i romantyczna – empirowe stroje ślubne w filmie. A. Straszewska, g. 10-16 P.

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińkiego
1. Pokaz carvingu, g. 10-16. P.
2. Drukarka 3D, g. 10-16. P.
3. Energia odnawialna, g. 10-16. P.

Stowarzyszenie Kaukaz.pl
1. Uczta gruzińska – o winie, toastach i kuchni, g. 10-16 P.
2. EtnoGruzja – o ludziach, zwyczajach i kulturze, g. 10-16 P.
3. Gruzja dla dzieci – warsztatry – kaligrafia gruzińskia, smakołyki ….., g. 10-16 P.
4. Skarby Gruzji – turystyczne magnesy i nieznane zakątki, g. 10-16 P.
5. Na gruzińskim szlaku w górach, g. 10-16 P.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie
1. Taktyka działań ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej – g. 10-16, P. Wys.

Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, CMKP w Warszawie
1. Foki, stetoskopy i komunikacja prenatalna: wybrane zagadnienia i projekty z bioakustyki – K. Nowak, Ł. Nowak, g. 10-16 Wa.
Pasieka Miodomilowy Las
1. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pszczołach, g. 10-16 P. Wa.
2. Batik na papierze, g. 10-16 P. Wa.

BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, Fundacja Chlorofil
1. Nowoczesna sortownia śmieci, g. 10-16 P.
2. Jak mądrze segregować śmieci u źródła, g. 10-16 P.
3. Ekologiczna śmieciarka, g. 10-16 P.
4. Zabawy z magnesem, właściwości magnetyczne substancji i materiałów. Pole. Taśma z magnesem to podstawowy etap sortowania, g. 10-16 P.
5. Zjawisko prądów wirowych. Pokaz daje pojęcie na czym polega technologia oddzielania metali nieżelaznych w nowoczesnej sortowni, g. 10-16 P.
6. Pokaz różnej gęstości polimerów PET i PE. Procedura oddzielania polimerów na podstawie ich gęstości jest wykorzystywana w technice segregowania odpadów, g. 10-16 P.
7. Warsztaty dla dzieci – praktyczny recykling i recykl-art. Lepienie w masie recyklingowej pochodzącej ze starych gazet (dla max. 100 uczestników), g. 10-16 P.
8. Tor przeszkód z palet i tektury falistej: zjeżdżalnia, labirynt, pole laserowe (zręcznościowe), g. 10-16 P.
9. Sztuka kamuflażu, g. 10-16 P.
10. Quiz na temat odpadów z nagrodami (gadżetami) firmy BYŚ, g. 10-16 P.

Instytut Psychiatrii i Neurologii
1. Udar mózgu – choroba, której można zapobiec i którą można leczyć – M. Karliński, g. 14 W.

Instytut Kardiologii
1. Czy wybrańcy bogów umierają młodo – nagły zgon u sportowców – K. Biernacka g. 15. W.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
1. Harfa znana i nieznana – A. Sikorzak-Olek, koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, g. 13.

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów PW, SKAP
1. Pokaz pojazdu kropelka, g.10-16 P. Wys.
2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car, g. 10-16 P.

Akademia Wychowania Fizycznego
1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała, g. 10-16 P. Wa.
2. Pomiary składu ciała, g. 10-16 P. Wa.
3. Ocena prostych sprawności motorycznych, g. 10-16 P. Wa.
4. Pomoc przedmedyczna, g. 10-16 P.

Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności, Oddział Zegrze
1. Łączność wojskowa na przestrzeni lat 1918-1945 – M. Hucal, g. 10-16 P.

Akademia Pedagogiki Specjalnej
1. W świecie niewidomych, g. 10-16 P. W.
2. W świecie wyobraźni, g. 10-16 P. W.
3. Mówiące komputery, g. 10-16 P. W.

MM. Krajobrazy
1. W ogrodzie różanym – porozmawiamy o królowej kwiatów – M. Możdżeń, g. 10-16 P. Wa.

Stowarzyszenie Historya z Wołomina
1. Prezentacja replik ubiorów z czasów księcia Józefa Poniatowskiego – E. Litwiniak, g. 10-16

Stajnia Czeremchowa
1. Jazda synchroniczna – g.12-13 P.
2. Koń jaki jest każdy widzi – g. 12-13 P.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN
1. Odnawialne źródła energii, g. 10-16 P. Kon.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna
1. Nowoczesne leśnictwo i edukacja leśna – D. Rybkowska, g. 10-16 P. Wa.

Muzeum Historyczne w Legionowie
1. Prezentacja oferty wystawienniczej – J. Szczepański, g. 10-16 P.

Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Naczelna Organizacja Techniczna
1. Badania nad wykorzystaniem zmodulowanego widzianego światła niskoenergetycznego generowanego przez półprzewodnikowe diody LED do bezinwazyjengo leczenia chorych organów człowieka – K. Chrapko, K. Okraszewski, g. 10-16 P.
2. Fontanna Herona – D. Tarabasz, K. Okraszewski, g. 10-16 P.
3. Model pojazdu Brzęczuś – D. Tarabasz, K. Okraszewski, g. 10-16 P.

Naczelna Izba Aptekarska, Okręgowa Izba Aptekarska, Fargon
1. Skąd się biorą leki czyli czy leki rosną na drzewach? G.10-16 P.

Komentarze

1 komentarz

  1. AGNIESZKA odpowiedz

    Czy tegorocznemu Festiwalowi Nauki będzie towarzyszył konkurs nalewek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *