JABŁONNA. Zawierucha w służbie zdrowia

2017-03-25 3:10:20

Podczas posiedzenia Rady Społecznej działającej przy SZPZOZ w Jabłonnie jej członkowie otrzymali informację o pogorszeniu sytuacji finansowej ośrodka zdrowia. Na koniec 2016 r. placówka lecznicza odnotowała stratę w wysokości 128 tys. zł. Wójt na zorganizowanej w ubiegłym tygodniu sesji nadzwyczajnej Rady Gminy Jabłonna poprosił o poparcie uchwały o wprowadzeniu audytu. Jednak radni zdecydowanie ten pomysł odrzucili.

Z informacji udzielonej przez pełnomocnika SZPZOZ w Jabłonnie – Magdalenę Lorenc, wynika, że strata powstała na koniec maja 2016 r. i jest spowodowana podjęciem decyzji przez ówczesnego dyrektora SZPZOZ w Jabłonnie Jacka Jakimiaka, o wypłacie pracownikom ośrodka specjalnej premii.

Wójt miał innego kandydata
W związku z tym, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Jabłonna wójt Jarosław Chodorski zwrócił się do radnych o przeznaczenie środków na przeprowadzenie audytu w SZPZOZ w Jabłonnie. Jednak zdaniem radnych jest to bezcelowe, ponieważ kilka miesięcy wcześniej audyt placówki na zlecenie wójta został już wykonany. Przeprowadziła go Joanna Dybiec, która za wykonanie usług „doradczo-kontrolnych” otrzymała ponad 10 tys. zł. Dybiec za obecne problemy z lekarzami obwiniła wówczas, tymczasowo zarządzającą ośrodkiem Magdalenę Lorenc. Dlatego obecnie, wójt nie chce aby Magdalena Lorenc objęła stanowisko dyrektora SZPZOZ, mimo że została wytypowana przez komisję konkursową.

Wójt chce audytu ZOZ-u
– W sierpniu było zlecone wykonanie i uporządkowanie dokumentacji w sytuacji przekazania służby zdrowia nowemu dyrektorowi. To wymagało zdania pewnych rzeczy, do których był zobowiązany były dyrektor Jakimiak – uzasadniał wykonanie audytu Jarosław Chodorski. Wójt dodał, że informacje, które ostatnio pojawiły się na Radzie Społecznej są niepokojące i nie chce brać odpowiedzialności za niejasności w finansach SZPZOZ. Przewodniczący rady Witold Modzelewski, stwierdził, że radni dążą do tego, aby sytuację w służbie zdrowia poprawić, a nie wydawać 25 tys. zł na kolejny audyt. – Przede wszystkim nie zgadzam się z tytułem uchwały: „Rada Gminy Jabłonna zleca wójtowi gminy przeprowadzenie kontroli SZPZOZ w Jabłonnie”. To nie rada gminy Jabłonna, tylko wójt chce rękoma Rady przeprowadzić tą kontrolę – powiedziała Teresa Gałecka. Ponadto radna wyraziła przekonanie, że wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na zatrudnianie firm zewnętrznych w celu dokonania audytu skoro w urzędzie gminy pracuje sztab ludzi zajmujących się na co dzień zdrowiem i polityką społeczną.

Jest dług, ale są też pieniądze
– Na ostatni dzień sierpnia 2016 r. mieliśmy dokładnie 7031 pacjentów. Na koniec stycznia 2017 mieliśmy 6560 osób. Ubyło nam 529 osób, ale z tej ilości 424 osoby zostały przez NFZ wykreślone ponieważ nie są ubezpieczone. Jeszcze w marcu zostanie z tego samego powodu wykreślonych ok. 125 osób, więc ta utrata pacjentów nie jest tak duża jak to się mogło wydawać na początku. Jeżeli chodzi o sytuację finansową przychodni, to w tej chwili te dane są tylko szacunkowe. Na pewno nie ma zagrożenia, że przychodnia przestanie płacić rachunki. Bo jedną sprawą jest strata, którą zakończyliśmy poprzedni rok, a z drugiej strony wciąż mamy pieniądze na koncie – podsumowała Magdalena Lorenc. Gdy doszło do głosowania ws. podjęcia uchwały wójta, tylko 4 radnych było za jej podjęciem, pozostali wyrazili swój sprzeciw.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

1 komentarz

  1. PACJENT odpowiedz

    JAK NA DDŁONI WIDAC ŻE NIE TYLKO RYBA PSUJE SIE OD GŁOWY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *