JABŁONNA. Zmiany na obwodnicy

2017-01-21 1:45:43

Od kilku dni na obwodnicy Jabłonny działa inteligentny system sterowania ruchem. Na czym on polega?

Od 2 lat samorządowcy Jabłonny starali się poprawić przejazd przez Jabłonnę ulicą Modlińską, ale również obwodnicą. Obie te drogi spotykają się w jednym miejscu przed rondem S1, tam następuje kumulacja ruchu i na ulicy Modlińskiej często tworzą się korki . Samorządowcy postanowili to zmienić interweniując u zarządcy DK 61. W ten sposób GDDKiA wprowadziła m.in. system „przejazdu na czerwonym świetle” oraz zlikwidowane zostały „zielone strzałki” dla zjeżdżających z ul. Modlińskiej.

– Częściowo odciążyliśmy ruch z Modlińskiej, ale po ponad roku znów przyszedł kryzys i zaczęło się „korkować” nie tylko na Modlińskiej, ale i na całej obwodnicy – podsumowuje radny Mariusz Grzybek. Dlatego postanowiono wprowadzić inteligencję sygnalizacji i całego systemu. Polega ona na adaptacyjnym przetwarzaniu danych z setek detektorów, takich jak pętle indukcyjne, czujniki magnetyczne czy wideodetekcje. Dane z nich zbierane są na całej trasie, następnie w czasie rzeczywistym są optymalizowane przez system, co przekłada się na upłynnienie ruchu we wszystkich kierunkach poszczególnych skrzyżowań w Jabłonnie. Detektory, w zależności od rodzaju, obserwują strumień samochodów w odległości od 5 do 120 metrów od skrzyżowania. Jeśli strumień jest większy, to w danej fazie wydłuża się czas palenia się zielonego światła. Detektory liczą pojazdy oraz oceniają ich prędkość poruszania. Np. na skrzyżowaniu S1 zainstalowane jest w odpowiednich miejscach ok. 40 detektorów.

23

System zarządzania ruchem w Jabłonnie jest adaptacyjny, tzn. że na bieżąco (co sekundę) oblicza najlepsze rozwiązania dla poruszających się wewnątrz systemu pojazdów. Jeśli na wlocie pojawi się mniejsza kolejka pojazdów to zielone światło będzie się paliło krócej. Warto też dodać, że w godzinach porannych system optymalizuje drogę do Warszawy, bo taki właśnie nadany został priorytet, a po południu drogę w kierunku Legionowa i Nowego Dworu Mazowieckiego.

DB

Komentarze

4 komentarze

 1. SYGNALIZATOR odpowiedz

  pamietam taka prelekcje pana radnego i jego kolegi też na G JAKI TO MIAŁ BYC AMERYAŃSKI SCHOW a wyszło zwykle gówno……..kolejna porazka duetu panów na G…..;)

 2. ZORAK odpowiedz

  No a teraz jest tragedia. Koło 7 rano zakorkowana obwodnica często prawie od OBU.

 3. PiT odpowiedz

  To rondo to jest porażka! Przez system kamer które “wyłapują” auta przejeżdżające na czerwonym świetle dochodzi do takich absurdów jak ten, że kierowcy dojeżdżający do ronda modlą się o czerwone światło, tak żeby odstać swoje i ruszyć spokojnie na zielonym i “nie dać się złapać”. A wystarczyło zamontować “timery” przy sygnalizacji świetlnej. Rozumiem, kasa jest najważniejsza bo przecież nie bezpieczeństwo ?

 4. Kamil odpowiedz

  Chyba rzeczywiście się poprawiło, bo ostatnie dwa miesiące starego roku były tragiczne Jabłonna stała w korkach. Teraz rozluźniło się. Mam nadzieję że to będzie trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *