Jadalne kwiaty – poznaj kilka ciekawych przepisów!

2019-01-29 10:47:06

Jadalne kwiaty są niestety ciągle mało znane w naszej polskiej kuchni. Ogromna szkoda, gdyż stanowią bardzo ciekawe urozmaicenie codziennych posiłków – są nie tylko bardzo zdrowe, a wiele z nich ma ciekawy smak. Wyglądają również uroczo i zaskakująco na talerzu. Z pewnością staną się urozmaiceniem ogrodowego przyjęcia, gdy biesiadują w altanie ogrodowej, zachwycimy gości takim smakołykiem. Jakie kwiaty możemy jeść bez obaw? Co z nich przygotować?

Jadalne kwiaty możemy dodawać do każdego posiłku.

Jak i gdzie zbierać kwiaty do jedzenia?

Jeżeli chcemy jeść zdrowe i bezpieczne kwiaty, powinniśmy przestrzegać kilku norm ich zbioru. Dodatkowo zbiór jadalnych kwiatów musi przebiegać zgodnie z pewnymi zasadami

  • przede wszystkim kwiaty zbieramy w pewnych źródłach, czyli na łąkach czy w ogrodach, lasach, gdzie mamy całkowitą pewność, że nie został użyty żaden środek chemiczny, oprysk. Ważne, aby w pobliżu nie znajdowała się również ruchliwa droga, czy pole – zarówno zanieczyszczenia pochodzące od aut, jak też substancje jakimi rolnik zabezpiecza swoje plony, mogą być dla nas szkodliwe,
  • nie kupujemy kwiatów w kwiaciarniach, hipermarketach, czy innych miejscach, chyba, że specjalizują się one w sprzedaży kwiatów do jedzenia, lub są bio. W przeciwnym wypadku kwiaty zostały zabezpieczone środkami chemicznymi, utrzymującymi je dłużej w dobrej kondycji, a tym samym stały się dla nas niejadalne i szkodliwe,
  • zrywając kwiaty, upewnijmy się, że jest to dozwolone w danym miejscu – że nie niszczymy terenu parku, rezerwatu, czy terenu ochrony.
  • zrywajmy kwiaty najlepiej rano,
  • wkładamy je do papierowej lub materiałowej torby, kosza wiklinowego lub wiaderka,
  • zrywając kwiatki, nie wyrywajmy rośliny z korzeniami, tak aby nie wyrządzić im szkody, i aby było gdzie wracać po kolejne zbiory,
  • rośliny jakie zbieramy powinny być zdrowe, bez objawów chorób, deformacji, itp.
  • gdy przyniesiemy kwiaty do domu, rozłóżmy je na stole, i pozostawmy około 30 minut, tak aby wszelkie żyjątka zdążymy z nich wyjść.

Nasturcja to piękna i smaczna dekoracja obiadu.

Miód z mniszka – zdrowe złoto

Bardzo popularną, leczniczą i smaczną rośliną jest mniszek lekarski. Jest on jadalny, liście używa się do sałatek, a szczególnie cenne są jego kwiaty .

Mniszek lekarski bywa mylony z mleczem, często jest również tak nazywany, musimy więc upewnić się, że roślina, jaką zbieramy to mniszek.

Ma on głęboki korzeń, nad którym wyrasta rozeta liściowa, kwiaty pojedynczo zebrane, na pustych w środku łodyżkach, mają kolor żółty. Po przekwitnięciu tworzą dmuchawce.

Już jego nazwa wskazuje, że nie jest obojętny dla naszego zdrowia : ma właściwości przeciwnowotworowe, działa na wątrobę, czy wykazuje działanie przeciwcukrzycowe – pomaga obniżać poziom cukru we krwi. Działanie mniszka zaobserwowano również w oczyszczaniu krwi ze szkodliwych metabolitów. Preparaty z mniszka poprawiają trawienie. Kwiaty mniszka są bogate w wiele soli mineralnych, jak też witamin, a miodek z kwiatów jest używany w przeziębieniu, podczas infekcji górnych dróg oddechowych, kaszlu, czy przeziębienia. Jak wykonać miodek z mniszka?

Potrzebujemy :

  • 60 kwiatków mniszka lekarskiego,
  • 2 cytryny,
  • litr wody,
  • cukier.

Przygotowanie:

Świeżo zebrane, oczyszczone, lekko umyte kwiaty mlecza, bez ogonków, umieszczamy w garnku, a następnie zalewamy wodą, i gotujemy około 15 minut, uważając, aby nie doprowadzać do wrzenia. Po tym czasie kwiaty odstawiamy na dobę, dodając sok z cytryn. Po 24 godzinach odcedzamy kwiaty, a do wywaru dodajemy cukier – około 1 kg. Następnie miodek gotujemy do momentu odparowania wody. Przelewamy do słoiczków, lub butelek, i przechowujemy w ciemnym miejscu.

Stosowanie :

  • dorośli 3 razy dziennie po łyżce,
  • dzieci maksymalnie 2 razy dziennie po łyżeczce,

Uwaga! Stosując preparaty z naturalnych roślin, wyciągi i maceraty, musimy postępować ostrożnie, gdyż każda z roślin może uczulać. Szczególnie alergicy powinni ostrożnie podchodzić do samodzielnie wykonanych preparatów.

Mniszek bywa często mylony z mleczem.

Orzeźwiająca lemoniada z kwiatów

Myśląc o lemoniadzie, większość z nas ma przed oczami listki mięty czy plasterki cytryny. Tymczasem, doskonałym, pysznym dodatkiem czy też głównym składnikiem lemoniady mogą być niektóre z kwiatów. Orzeźwiający smak nadadzą jej kwiaty bzu, kwiaty pysznogłówki, a nawet lawenda. Jak przygotować taką lemoniadę – nic prostszego. Wystarczy zebrać rano świeże kwiaty, oczyścić je z ogonków, umyć, a następnie zalać wodą. Możemy dodać cytrynę, miętę, miód z mniszka, czy też naturalny miód zamiast cukru. Będzie to zdrowa i ciekawa wersja klasycznej lemoniady, która z pewnością zaskoczy naszych gości, podczas ogrodowego przyjęcia.

Ciastka z lawendy

Lawenda jest rośliną, która słynie ze swoich walorów dekoracyjnych i zapachowych – piękne kłody fioletowych, gęstych kwiatów, przenoszą swój aromat po okolicy podczas letnich dni. Lawenda jest stosowana w kosmetologii, farmacji, czy też wykonujemy z niej zapachy do szafy, aby chronić ubrania przed molami. Lawenda jest również zdrową rośliną, i z powodzeniem możemy zejść jej kwiaty.

Kwiaty lawendy charakteryzują się silnym zapachem oraz dość wyrazistym smakiem. Lepiej nie przesadzić z ilością kwiatów w ciasteczkach, gdyż ich aromat lub smak mają być delikatne, a nie ostre.

Potrzebujesz:

  • kostkę masła,
  • 2 jajka,
  • cukier puder,
  • łyżeczkę suszonych kwiatków lawendy, lub 2 łyżeczki świeżych,
  • łyżeczkę proszku do pieczenia,
  • mąkę.

Na początku zagniatamy miękkie masło z cukrem pudrem, dodajemy go tyle, aby masło zgęstniało, następnie dodajemy kwiaty lawendy, i jajka, oraz proszek, zagniatamy, na koniec dodając przesianą mąkę. Ilość mąki zależy od nas – ugniatamy ciasto, aż otrzymamy konsystencję odpowiednią do tego, aby wyciąć z niego ciasteczka.

Ciastka pieczemy krótko – około 15 – 20 minut, na złoty kolor, w temperaturze 180 stopni.

Sałatka z nasturcji

Cała nasturcja jest jadalna – zarówno jej listki, jak też kwiaty oraz nasiona. Nasturcja ma ostry, pikantny smak. Liście możemy układać na kanapce jak sałatę, lub zastąpić nią sałatę w sałatce.

Nasturcja jest bardzo zdrowa – ma działanie lecznicze na wiele układów, działa odkażająco, przeciwbakteryjnie, napotnie, oddziałuje na układ pokarmowy, moczowy, oddechowy. Jedzenie jej pomaga wzmocnić i uodpornić nasz organizm.

Potrzebujesz:

  • świeże liście nasturcji, około 10 sztuk,
  • kwiaty nasturcji – kilka do dekoracji,
  • sałata, lub mix sałat według upodobań,
  • jabłko,
  • ocet winny, miód, musztarda, przyprawy według upodobań – z tego robimy sos Winegret

Świeże liście zawierają bardzo dużo witaminy C. Liście po umyciu osuszamy, możemy pokroić lub porwać, mieszamy z sałatą, jabłko kroimy w kostkę, można skropić sokiem z cytryny, aby nie ciemniało. Całość zalewamy ulubionym sosem winegret. Doskonałym połączeniem będą prażone orzechy, nasiona słonecznika lub dyni. Sałatkę dekorujemy kilkoma kwiatami z nasturcji.

Bratki i stokrotki mogą być dekoracją deseru.

Gratka z bratka i stokrotki !

Doskonałym dodatkiem do wielu dań, jak gofry, naleśniki, owsianka, sałatka, czy danie obiadowe, są kwiaty bratków czy stokrotek. Kwiaty bratków zawierają bardzo dużo mikroelementów, oraz wit. C. Regulują i wspomagają pracę układu krwionośnego, a także pokarmowego, czy wzmacniają organizm. Bratki również mają wpływ na poprawę wyglądu naszej skóry – często stosowane są w leczeniu trądziku, w kosmetologii. Kwiaty bratków wystarczy zerwać i lekko umyć, od razu można je jeść.

Stokrotka jest jadalna w całości – możemy dodawać ją do zupy, sałatki, czy nawet ziołowego masła. Kwiaty stokrotki będą pięknie prezentować się jako dekoracja ciasta, tortu czy sałatki.

Konfitura z płatków róży

Róża, właściwie każda, poza taką z kwiaciarni, będzie doskonałym składnikiem na marmoladę. Potrzebne nam będą jej płatki, im bardziej pachnące, tym róża będzie miała lepszy aromat. Dodatkowo potrzebujemy cukier.

Potrzebujesz:

  • różane płatki,
  • cukier – w ilości 2 razy większej niż płatki,
  • makutra,

Płatki oczyszczamy, lekko myjąc, możemy również usunąć białą podstawę płatków, gdyż nadaje marmoladzie lekką goryczkę. Następnie płatki przesypujemy do makutry, zasypujemy cukrem – jeżeli macie 200 g płatków, to potrzeba wam 400 g cukru, i zaczynamy ucieranie w makutrze. Kiedy masa uzyska jednolitą konsystencję, przekładamy do wyparzonych słoiczków. Możemy lekko spasteryzować, lub przechowujemy w lodówce.

Pachnące róże możemy posadzić przy ogrodowej ławce z technorattanu, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Kwiaty i liście nasturcji są bardzo zdrowe, i mają ostry smak.

Kwiaty w cieście naleśnikowym

Wiele kwiatów, które spotykamy w ogrodzie, może być prawdziwym, słodkim rarytasem na deser – kwiaty liliowców, bzu czarnego, nasturcji możemy podawać smażone w cieście naleśnikowym.

Przepis na ciasto :

  • 1 jajo,
  • szklanka mleka,
  • mąka,
  • 2 łyżki cukru,
  • łyżka oleju.

Składniki mieszamy, na końcu dodając mąkę, według uznania, ciasto powinno być delikatne i płynne. Moczymy w nim delikatnie kwiaty, a następnie rumienimy z każdej strony. Możemy posypać cukrem pudrem do smaku. Idealne na deser.

Jest wiele jadalnych kwiatów, które możemy uprawiać w ogrodzie, na balkonie, czy tarasie, a potem przygotować z nich przepyszne smakołyki.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *