Facebook


Jak często należy wykonywać cytologię?

2019-04-11 1:36:57
Cytologia to wymaz z szyjki macicy. Przede wszystkim wykorzystywana jest jako podstawowe badanie do wykrywania wczesnego stadium raka szyjki macicy. Dzięki cytologii ,która jest wykonywana regularnie udaje się zapobiec 60–80 % inwazyjnego raka szyjki macicy, ponieważ to badanie pozwala poznać go w początkowym stadium, kiedy jest jeszcze w pełni wyleczalny. Dlatego też powinny poddawać się temu badaniu wszystkie kobiety, nie tylko te w wieku tzw. “rozrodczym”. Poza podstawowym zadaniem cytologii-wykryciem wczesnego stanu nowotworowego, wykorzystuje się ją także do kontroli leczenia nadżerki oraz diagnostyki stanu nabłonka pochwy. Możemy ocenić jak działają leki hormonalne, ułatwia nam to określić termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu.

 

Kiedy pierwsze badanie?
Pierwszą cytologię powinno się wykonać w wieku 20-25 lat. Ale to nie jest do końca miarodajny termin z uwagi na różny czas inicjacji seksualnej, więc lepiej to właśnie moment podjęcia współżycia brać pod uwagę planując pierwszą cytologię. Należy ją zrobić wkrótce po podjęciu współżycia, a najpóźniej 3 lata po jego rozpoczęciu.

Jak przygotować się do pobrania cytologicznego
Jeśli mamy jakąś infekcje intymną powinniśmy ją wyleczyć, ponieważ materiał może nie nadawać się do oceny, a wynik być nieprawidłowy. Wymazu także nie pobiera się podczas miesiączki (ale warto tu wspomnieć, że badanie cytologiczne powinno się wykonać w ciąży). Na cytologię należy zgłaszać się między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem przed kolejną. Przed badaniem nie powinno się współżyć, mieć wykonywanego badania ginekologicznego, a jeśli stosowałaś jakiekolwiek środki dopochwowe (np. lecznicze, antykoncepcyjne) lub irygacje, odczekaj dwa dni z badaniem. Warto wspomnieć, że cytologia trwa chwilkę i jest zabiegiem bezbolesnym.

Jak często powinno się robić badanie cytologiczne?
Tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od stanu zdrowia, wieku i wyniku poprzednich badać. Na ogół przyjmuje się, że badanie powinno być robione raz w roku, a jeśli wykonuje się cytologię na podłożu płynnym – co 2 lata. Badania co 2/3 lata powinny przechodzić kobiety około 30go roku życia.Kobiety, które dość często zmieniają partnerów, powinny zdecydować się na robienie badania co roku. Konsekwencjami częstej zmiany partnerów zwiększa się ryzyko zarażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, którego istnieje kilka odmian. Warto zaznaczyć, że rak szyjki macicy rozwija się długo bezobjawowo, kiedy daje objawy, jest już bardzo zaawansowany. Dlatego warto robić cytologię, która wykrywa go w tak wczesnym stadium, że jest w pełni wyleczalny. Kobiety, które są narażone na raka szyjki macicy (zakażenie HIV lub HPV, niska odporność, wczesna opieka zdrowotna z powodu nadżerki lub stanu przedrakowego) powinny poddawać się badaniu co roku, a jeśli jest to możliwe to częściej, w przypadku zalecenia ginekologa. Natomiast u kobiet w ciąży cytologię zazwyczaj wykonuje się dwa razy: w I i III trymestrze.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl

Komentarze

1 komentarz

  1. Magda odpowiedz

    Ja mam cytologię przynajmniej raz w roku. teraz na początku miałam i wyszły nieprawidłowości to lekarka powiedziała żebym korzystala z żelu papilocare i za pół roku powtórzyła badania 🙂 no i miałam znowu w zeszlym tygodniu i jest lepiej. Własnie dlatego wazne zeby się regularnie badań i móc szybko działać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *