Facebook

Jak korzystać z karty kredytowej i się nie zadłużyć? 5 prostych zasad

2017-12-01 4:42:25

Nikt nie lubi się zadłużać. Jednak wygodzie, jaką dają karty kredytowe, ciężko jest się oprzeć. Niestety, czasami nie jesteśmy w stanie zapanować nad naszymi wydatkami i dopiero po jakimś czasie orientujemy się, że za bardzo zaszaleliśmy z zakupami na kartę. Co zrobić, żeby takie sytuacje nie miały miejsca? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

 

1. Przeanalizuj swój styl życia

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób i na co wydajesz pieniądze. Jeśli zauważysz, że musisz korzystać z karty kredytowej, aby przetrwać od pierwszego do pierwszego, może nadszedł czas, by zmienić swój sposób funkcjonowania, i zrezygnować z niepotrzebnych wydatków. Nie zawsze to, czego chcesz, jest tym, czego naprawdę potrzebujesz. Dobry termos może z powodzeniem zastąpić kubek z kawą na wynos

2. Spłacaj pomału, ale konsekwentnie

Jeśli już popadłeś w długi, szczególnie te związane z używaniem wielu kart kredytowych, nie panikuj. Stwórz arkusz kalkulacyjny i zacznij spłacać najmniejsze zobowiązania. Dzięki temu będziesz trzymał rękę na pulsie i nie pozwolisz na zwiększanie zadłużenia. Efekt kuli śnieżnej przy spłacaniu karty jest najszybszą i najbardziej efektywną metodą pozbycia się długu.

3. Pamiętaj o terminach

Należy pamiętać, że karta kredytowa jest pożyczką i tak jak z innymi pożyczkami – im szybciej ją spłacisz, tym mniej będzie do spłacenia. Ponadto, spłacając kartę kredytową na czas, poprawiamy naszą zdolność kredytową oraz unikamy opłat za zwłokę.

4. Pilnuj limitu

Większość kart kredytowych ma z góry ustalone limity, do których najlepiej się nie zbliżać. Przekraczając limit, musisz się liczyć z opłatami za jego przekroczenie, a także z możliwością obniżenia limitu kredytowego, przez co koszty związane z kartą kredytową stają się jeszcze wyższe.

5. Kontroluj sytuację

Tylko od Ciebie zależy, czy i w jaki sposób wydajesz pieniądze. Pamiętaj więc, by wybrać taką kartę kredytową, która odpowiada Twoim potrzebom. Zdecyduj się na taką, która zapewnia niskie miesięczne opłaty, oferty promocyjne, wiele różnych możliwości spłaty i możliwie długi okres bezodsetkowy. Ważne są także dodatkowe korzyści, takie jak dodatkowa karta dla członka rodziny czy możliwość otrzymania karty od ręki w oddziale albo nawet bez wychodzenia z domu. W końcu to Ty kontrolujesz kartę, a nie ona Ciebie!

Sprawdź ofertę Banku Santander w wyborze kart kredytowych – www.santanderconsumer.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *