Facebook


Jak poprawić kondycję do wiosny?

2018-03-09 10:38:33

Jesienią i zimą większość z nas prowadzi mało aktywny tryb życia, wolny czas lubimy spędzać na kanapie przed telewizorem, pogoda zniechęca do spacerów, do pracy, szkoły czy do sklepu najchętniej dojeżdżamy samochodem lub autobusem. Wielu z nas nie ma ochoty na wieczorne wyjścia na siłownię czy do klubu fitness. Po kilku miesiącach prowadzenia takiego trybu życia odczuwamy spadek formy, każdy wysiłek fizyczny taki, jak choćby wejście po schodach czy podbiegnięcie do autobusu kończy się zadyszką.

 

Zmiana drobnych przyzwyczajeń

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, to odpowiedni moment, by zmienić nieco swój styl życia, zacząć się więcej ruszać, by wiosnę powitać w dobrej kondycji. Nie musi to być nadmierny wysiłek fizyczny. Na początku warto zmienić drobne przyzwyczajenia. Jazdę samochodem czy komunikacją miejską zamieńmy na spacer. Zamiast windy dobrze jest wybrać schody.

Poranna gimnastyka

Polubmy poranną gimnastykę. Nie musi ona trwać długo. Na początek nastawmy budzik 5 minut wcześniej niż zazwyczaj. Otwórzmy okno i wykonajmy kilka ćwiczeń rozciągających, kilka skłonów, przysiadów, wymachów nóg i ramion. To naprawdę niewiele, a dzięki takiej gimnastyce dodamy sobie energii na cały dzień, pobudzimy mięśnie do pracy. Podczas gimnastyki można włączyć ulubioną muzykę, to sprawi, że ćwiczenia będą przyjemniejsze. Z każdym dniem warto wydłużać gimnastykę do 20 – 30 minut.

Aktywność fizyczna dostosowana do własnych upodobań

Każdy z nas jest inny, każdy ma inne upodobania, dlatego ważne jest dopasowanie aktywności fizycznej do własnych możliwości. Treningi powinny sprawiać nam przyjemność a nie być tylko obowiązkiem. Jeżeli nigdy nie lubiliśmy biegów, nie oczekujmy, że spodoba nam się poranny lub wieczorny jogging. Osoby nieśmiałe, z kiepską kondycją, z nadmiernymi kilogramami mogą się czuć niekomfortowo podczas grupowych zajęć w klubie fitness.

Jeżeli lubimy tańczyć, zapiszmy się za zajęcia taneczne, Jeżeli nie mamy ochoty ani czasu wychodzić z domu, zacznijmy ćwiczyć w domu. Bardzo pomocne będą sprzęty do ćwiczeń, np. orbitrek, bieżnia elektryczna, stepper czy rowerek treningowy.

Ćwicząc regularnie 3-4 razy w tygodniu po około 30 minut po kilkunastu treningach odczujemy wyraźny przypływ kondycji. W weekendy zaplanujmy dłuższe spacery. Przebywanie na świeżym powietrzu doskonale dotlenia organizm, dodaje energii, poprawia samopoczucie i sprawia, że jesteśmy w lepszej formie fizycznej i psychicznej.

materiał zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *