Jak sobie ułatwić sprzątanie domu

2020-08-25 6:41:24
Wszyscy lubimy ład i porządek w domu. Ale nie wszyscy przepadamy za codziennym sprzątaniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych, na których spoczywa ten obowiązek, producenci maszyn i urządzeń do sprzątania oraz środków czystości stale ulepszają swoje oferty, wprowadzając do nich coraz bardziej nowoczesne produkty. Dzięki temu sprzątanie staje się mniej uciążliwe, a efekty pracy – trwalsze i bardziej widoczne. Jak można sobie ułatwić sprzątanie?

 

Odkurzanie

Kurz osadza się wszędzie – na meblach, podłogach, sprzęcie domowym. Usuwanie go jest dość żmudne, zwłaszcza jeżeli mebli jest sporo, a do tego np. lubimy bibeloty, które wprawdzie dekorują nasze mieszkanie, ale są dodatkowymi zbieraczami kurzu. Kompleksowe odkurzanie mieszkania znacznie mogą ułatwić profesjonalne urządzenia Numatic. Wśród nich warto wymienić odkurzacze piorące. Niewielki, kompaktowy, pionowy odkurzacz umożliwia dotarcie do wszystkich, nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Za jego pomocą wyczyścimy zarówno podłogę twardą, jak i dywan (wykładzinę dywanową), stoły, regały i inne meble, również tapicerowane – fotele, sofy i kanapy oraz domowe dekoracje, a po odłączeniu rury wyczyścimy także samochód. Urządzenie jest bardzo lekkie (1,5 kg) i zasilane baterią, więc odpada niewygodne przekładanie i rozplątywanie przewodu elektrycznego. Do zestawu dołączona jest ładowarka, za pomocą której ładuje się baterię z domowej sieci 230 V.

Czyszczenie kuchni

Kuchnia wymaga szczególnej troski z uwagi na przechowywanie i obróbkę żywności, a niekiedy również pełnienie funkcji jadalni. Największym problemem w kuchni jest tłuszcz, jaki osadza się wszędzie podczas gotowania i smażenia, mimo okapu. Tłuste osady można usunąć za pomocą jednego ze środków czyszczących, dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Natomiast brud i tłuszcz osadzony np. w piekarniku można usunąć przy wykorzystaniu parownicy. Tego typu maszyny sprzątające Numatic generują parę, która pod ciśnieniem rozmiękcza zaschnięte resztki jedzenia i rozpuszcza tłuszcz, przez co wnętrze piekarnika jest znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia.

Do czyszczenia blatów kuchennych i podłogi można z powodzeniem wykorzystać wspomniany odkurzacz piorący. Ma on wbudowany filtr, który blokuje wydostawanie się na zewnątrz drobinek kurzu, co ma duże znaczenie w przypadku kuchni (ale również np. pokoju dziecięcego).

Nie należy zapominać o drobiazgach, takich jak kran przy zlewie, uchwyty od urządzeń kuchennych (lodówka, piekarnik), szafek i szuflad. Czyści się je za pomocą szmatki nasączonej roztworem jednego z preparatów do mycia sprzętu AGD.

Łazienka i toaleta

Są to pomieszczenia, w których największy nacisk trzeba położyć na antyseptykę. Zaczyna się od najmniej „wdzięcznego” miejsca do sprzątania – WC. Roztwór preparatu czyszczącego o właściwościach antybakteryjnych rozprowadza się pod górną krawędzią muszli i po całej jej powierzchni i pozostawia na kilka do kilkunastu minut, a następnie dokładnie spłukuje. Tak samo postępuje się z bidetem. Do otworów odpływowych muszli, bidetu, wanny i umywalki wlewa się żel lub wsypuje środek udrażniający rury, a po upływie około 20 minut – spłukuje. Uwaga: jeżeli wsypujemy granulat na bazie wodorotlenku sodu, trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż jest on silnie żrący. Spłukując go należy użyć wrzątku, który spowoduje odpowiednią reakcję chemiczną, w przeciwnym razie granulat stwardnieje i zatka odpływ.

Do mycia sanitariatów dobrze sprawdza się środek na bazie kwasu cytrynowego (bez kwasu solnego i fosforowego), o lekko kwaśnym pH, zapobiegającym osadzaniu się złogów wapiennych, nie pozostawiający smug i bardzo skutecznie działający.

Do czyszczenia urządzeń sanitarnych można zastosować również parownicę (myjkę parową). Para ma właściwości bakteriobójcze i urządzenie to nadaje się do czyszczenia zarówno powierzchni płaskich, jak i pionowych (podłoga i ściany w łazience). Myjka ma szereg niewątpliwych zalet, bowiem jej zastosowanie znacznie ogranicza zużycie wody i chemii gospodarczej, co ma wpływ na koszty sprzątania i jest ekologiczne.

Mycie okien

Wprawdzie okien nie myje się codziennie, jednak warto postarać się, aby nie była to czynność porównywalna z pracą Syzyfa w aspekcie skuteczności, bowiem na szybach często pozostają smugi, które trudno zlikwidować. Tymczasem istnieje dobre i skuteczne rozwiązanie. Jest nim specjalna ssawka do odkurzacza piorącego, wyposażona w dwie wewnętrzne dysze natryskowe, przeznaczona do czyszczenia okien i ścian. Za pomocą dysz wtryskiwany jest roztwór środka czyszczącego (dzięki czemu podczas mycia okna nie spływa on na podłogę), specjalnie przeznaczonego do mycia szyb. Do ssawki można podłączyć dwa rodzaje końcówek: z gumą – do mycia powierzchni gładkich (okna) i ze szczotką – do czyszczenia powierzchni porowatych (ściany).

Zarówno odkurzacz piorący, jak i myjka parowa to urządzenia niezwykle trwałe i wydajne, a przede wszystkim skuteczne. Odpada konieczność zamawiania usługi prania mebli tapicerowanych, materaców, itp., można to robić we własnym zakresie tak często, jak jest to konieczne. Natomiast myjki parowe oprócz skuteczności mają wspomnianą już zaletę przyjazności dla środowiska – nie wymagają użycia środka czyszczącego. Jest to ważne również w sytuacji, kiedy w domu mieszkają małe dzieci lub alergicy, dla których kontakt z chemią gospodarczą może być szkodliwy.

artykuł zewnętrzny

Komentarze

4 komentarze

  1. Alloc podłogi odpowiedz

    Jak ma się dzieci to podłoga, staje się zmorą. Nie dość, że wszystko jest wszędzie, to jeszcze nasz maluch uwielbia wszystko połykać. Klocki drewniane i inne zabawki męczą podłogę. Sprzątanie podłogi więc jest dla nas priorytetem. Mimo takiej eksploatacji nie widać zmęczenia na podłodze a jej utrzymanie jest proste.

  2. Grazynka odpowiedz

    Ułatwiłam sobie sprzątanie kupując irobota i braavę. Jednocześnie mogę robić coś innego, kiedy jedno z urządzeń sprząta, dzięki temu oszczędzam mój cenny czas. I zamiast sprzątać 3 godziny robię to o godzinę krócej.

    1. Basia odpowiedz

      świetna opcja z takim robote, bo masz o wiele więcej czasu na inne czynności. Powiedz mi proszę jak roomba sprawdza się przy schodach i dywanach

      1. Izka odpowiedz

        Ze schodów nie spada, nie ma obaw. A dywany odkurza bardzo dokładnie. Wszędzie gdzie wjedzie sprząta dokładnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *