Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy?

2017-05-16 11:04:22

Optymalne warunki w pracy to stan, który niełatwo wytworzyć. By wykreować w biurze ergonomiczne stanowisko pracy, trzeba spełnić parę koniecznych warunków. Jednym z nich jest dobór odpowiednich mebli.

 

Praca biurowa wymaga od nas prawie nieustannej pozycji siedzącej. Człowiek w toku swojej ewolucji przystosowywał się do wielu sytuacji. Jednak niestety natura nie przystosowała nas w pełni do siedzenia 8 godzin w biurze. Przez to mamy zbyt obciążony kręgosłup i mięśnie grzbietu. Między innymi z tego powodu, ergonomiczne stanowisko pracy jest tak ważne.

Najważniejszym elementem w naszej pracy jest oczywiście biurko. By spełniało swoje funkcje, gwarantując nam wygodę i jak najlepszą pozycję ciała, powinno mieć co najmniej 80-centymetrowy blat oraz 120 cm długości. Wtedy pomieścimy na nim najbardziej podstawowe narzędzia pracy, utrzymując przy tym porządek.

Ergonomiczne stanowisko pracy – jakie powinno być?

Jednym z trendów w urządzaniu biura jest modułowość mebli, czyli możliwość zmiany ich kształtu i np. dostosowania do powierzchni, którą dysponujemy. Tego typu, a zarazem ergonomiczne biurka dostępne są w fabryce WUTEH. Warto bowiem wiedzieć, że zamawiając meble bezpośrednio u ich producenta, nie tylko możemy otrzymać niższą cenę, ale i fachową poradę na temat aranżacji wnętrz.

Jeśli chodzi o powierzchnię biurka, dobrze by była ona jak najbardziej matowa i nie odbijała dekoncentrującego nas światła. Przydatną funkcjonalnością jest też regulacja wysokości blatu biurka. Delikatna zmiana pozycji co jakiś czas na pewno wyjdzie nam na dobre.

Podobnie jak zadbanie o to, żeby w miejscu przeznaczonym na nogi nie znajdowały się ani plączące się kable, ani jednostka centralna. Swobodne rozłożenie nóg wpłynie pozytywnie na nasz kręgosłup. Nie ulega wątpliwości, że stan zdrowia jest silnie powiązany z tym, jak bardzo ergonomiczne stanowisko pracy uda nam się stworzyć.

Dobrze odchylone i wyregulowane krzesło

Spytacie co z krzesłem? Siedzisko powinno znajdować się na wysokości ok. pół metra, a odpowiedni kąt oparcia to 10 st. odchylenia w tył. Tutaj ważna jest możliwość regulacji wysokości, dostosowana do indywidualnych potrzeb pracownika. Zalecana wysokość oparcia to 80 cm w górę, a jego szerokość to minimum 30 cm. Dobrze byłoby, żeby siedzisko krzesła było miękkie. Godnym polecenia będzie tutaj sprężysty materiał. O jakości krzesła, a tym samym dobrym wkomponowaniu się tego mebla w ergonomiczne stanowisko pracy będzie świadczyć to, czy kąt oparcia nie będzie się zmieniać pod wpływem ciężaru ciała. A o to w przypadku krzeseł obrotowych dość trudno.

Na koniec dwie ciekawostki. Jedną potwierdzają liczne badania – bardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest klawiatura położona na blacie biurka, nie w wysuwanej półce. Po drugie, zalecana odległość od monitora do naszych oczu to w przypadku standardowych 17 – calowych lub większych monitorów 70 cm, a dla notebooków i komputerów z mniejszym ekranem od 40 do 50 cm.

Jeśli górny brzeg monitora jest trochę poniżej poziomu naszych oczu, jesteśmy na najlepszej drodze ku temu, żeby określenie „ergonomiczne stanowisko pracy” pasowało do naszego biura. Przynajmniej, jeśli chodzi o ułożenie sprzętów i mebli.

Komentarze

2 komentarze

  1. Marysienka odpowiedz

    Na ergonomiczne stanowisko pracy według mnie głownie wpływa dobry fotel. Ale taki dostosowany typowo do długiej pracy w trybie siedzącym. Ja polecam krzesła z mildis.pl Dbają o nasze plecy i to najważniejsze, ale są też stylowe i bardzo porządnie wykonane.

  2. Asia odpowiedz

    Dobre krzesło i dobre biurko to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *