Jak ustalić numer księgi wieczystej?

2020-10-22 3:48:58
Gdzie znaleźć najważniejsze informacje o nieruchomości przed jej kupnem, dzierżawą bądź najmem? Dowiedz się więcej!

 

W księdze wieczystej znajdują się najważniejsze informacje o stanie prawnym działki, domu czy mieszkania – w tym wpisy określające, komu przysługuje prawo własności do nieruchomości oraz czy ciążą na niej jakieś zobowiązania. Kiedy warto zapoznać się dokładniej z tym dokumentem? Gdzie i jak sprawdzić interesującą nas księgę wieczystą?

Kiedy wgląd do księgi wieczystej jest niezbędny?

Księga wieczysta to dokument, do którego zaglądamy najczęściej przed kupnem bądź wynajmem mieszkania. Tym samym to niezbędnik do określenia stanu prawnego lokalu. Można w niej między innymi sprawdzić, czy osoba, która podaje się za właściciela nieruchomości rzeczywiście nim jest. Tak samo jest w przypadku gruntów – zaglądamy do księgi wieczystej działki po to, aby przekonać się, czy jej zakup będzie bezpieczny.

Z czego składa się księga wieczysta?

Księga wieczysta podzielona jest na 4 działy, dzięki którym z łatwością można zapoznać się z najistotniejszymi danymi dotyczącymi nieruchomości.

Podstawowe dane

W pierwszym z nich znajdują się oznaczenia dotyczące nieruchomości, takie jak jej położenie, liczba pomieszczeń, metraż, numer ewidencyjny działki, a także wpisy, które określają formę własności nieruchomości.

Informacje o właścicielu

W drugim dziale umieszczone są najważniejsze informacje o właścicielu bądź użytkowniku wieczystym nieruchomości. Może to być osoba fizyczna, ale także gmina bądź Skarb Państwa. W przypadku osób fizycznych księga podaje ich imię i nazwisko, imiona rodziców oraz PESEL.

Dodatkowe informacje o ograniczonych prawach

Zamieszcza się tutaj informację o ograniczonych prawach rzeczowych, jak i osobistych, jeśli zostały one ustanowione. W tym prawo dożywocia, pierwokupu, a także roszczenia, które wpływają na ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością.

Informacje o ewentualnym zadłużeniu nieruchomości

Czyli niezbędne dane o hipotece, jeśli taka została ustanowiona na nieruchomości. Ta informacja ma duże znaczenie w przypadku kupna oraz dziedziczenia nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Księga wieczysta ma swój indywidualny numer, który ułatwia jej późniejsze wyszukanie. Taki numer składa się z 3 części. Pierwsze cztery znaki to nic innego, jak kod wydziału sądu rejonowego, który prowadzi daną księgę. Następne 8 cyfr to numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie. Na samym końcu znajduje się cyfra kontrolna, która jest nadawana automatycznie.

Gdzie można zapoznać się z wybraną księgą wieczystą?

W zależności od tego, czy dysponujemy numerem księgi wieczystej, czy też nie, mamy do wyboru dwie podstawowe ścieżki. Gdy znany jest nam numer KW, wystarczy skorzystać ze strony internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przeglądarka umożliwia bezpłatny dostęp do treści danej księgi po podaniu jej numeru.

Co, jeśli numer księgi nie jest nam znany? Tutaj także można sobie poradzić, ale już za opłatą. Wystarczy skorzystać z komercyjnej wyszukiwarki internetowej, która umożliwia znalezienie poszukiwanej księgi na podstawie numeru działki bądź adresu nieruchomości. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/. Dzięki temu rozwiązaniu numer KW można uzyskać od ręki, nie trzeba wychodzić z domu, czy czekać – można przejrzeć księgę o każdej porze dnia i nocy.

Księga wieczysta to dokument, dzięki któremu łatwiej podjąć mądrą i odpowiedzialną decyzję przed zakupem, sprzedaniem bądź wynajęciem nieruchomości. By zapoznać się z treścią księgi, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wszystkim można zająć się ze swojego wygodnego fotela!

Zdjęcie: unsplash.com

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *