Jak wybrać liceum?

2018-05-22 12:40:12

Wybór liceum jest ważnym wyborem w życiu każdego ucznia. Od liceum w dużym stopniu zależy dalsza edukacja młodego człowieka. Uczniowie, którzy chcą dostać się do dobrego liceum, muszą dobrze zdać egzamin gimnazjalny. Warto więc odpowiednio wcześnie przyłożyć się do nauki, niż potem żałować, że nie poświęciło się na nią więcej czasu.

 

Decyzja o wyborze liceum powinna być starannie przemyślana, trzeba podjąć ją rozważnie i ze spokojem. Warto skorzystać z rad starszych koleżanek i kolegów, którzy właśnie uczęszczają do liceów lub je ukończyli. Dobrze jest skonsultować wybór szkoły z nauczycielami i z pedagogiem szkolnym. Ostateczną decyzję należy podjąć wspólnie z rodzicami.

Bardzo ważną wskazówką przy wyborze szkoły jest jej renoma. Warto wziąć pod uwagę nie tylko poziom nauczania, ale również atmosferę panującą w szkole. Trzeba też sprawdzić, jakie profile nauczania oferuje dana szkoła. Klasa o profilu językowym oznacza, że uczeń będzie miał więcej godzin języka obcego, profil humanistyczny to więcej lekcji języka polskiego i historii. Decyzję o wyborze profilu klasy należy podjąć zgodnie ze swymi predyspozycjami i zainteresowaniami.

Warto też sprawdzić, jakie zajęcia dodatkowe oferuje dane liceum. Mogą to być zajęcia muzyczne, plastyczne, warsztaty teatralne, dziennikarskie, kółka przedmiotowe, zajęcia sportowe. Wielu uczniów chętnie korzysta z takich zajęć rozwijając swoje zainteresowania i pasje.

Dobrze jest sprawdzić także dojazd do szkoły. Jeżeli do szkoły trzeba będzie dojeżdżać godzinę lub dłużej, z przesiadkami, warto rozważyć wybór liceum, które znajduje się bliżej miejsca zamieszkania. Im dalej szkoła się znajduje, tym trudniej dojechać do niej na godzinę 7.30 zwłaszcza zimą przy dużym mrozie i przy opadach śniegu. Wiosną szkoły organizują dni otwarte. To świetna okazja, by zapoznać się z ofertą danej szkoły, wyczuć jej klimat, zobaczyć nauczycieli.

Przygotowania do egzaminu gimnazjalnego

Pozostaje jeszcze dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego. Aby dostać się do renomowanego liceum, trzeba zdobyć jak najwyższą liczbę punktów podczas egzaminu. Pomocne okażą się wszelkie podręczniki z gimnazjum, zeszyty ćwiczeń, np. śladami przeszłości 3, repetytoria, testy gimnazjalne, zbiory zadań. Najlepszym sposobem na osiągnięcie dobrych wyników na egzaminie jest systematyczna nauka i częste powtórki przyswojonego materiału.

Komentarze

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *