Jak wybrać ubezpieczenie AC?

2021-02-15 1:21:57
Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz autocasco, ponieważ jeździsz bezpiecznie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Ubezpieczenie AC chroni budżet właściciela samochodu nie tylko w razie spowodowania przez niego kolizji drogowej. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, w jakich sytuacjach można liczyć na autocasco, czym różni się All risks od minicasco i dlaczego trzeba dokładnie liczyć komplety kluczyków!

 

Samochód trzeba ubezpieczyć! Kierowcy doskonale wiedzą, że OC jest obowiązkowe. Jednak dodatkowe autocasco, assistance czy NNW również są przydatne. Na stronie http://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/ znajdziesz informacje, jak i za ile znaleźć polisy na samochód!

Dla kogo jest autocasco?

Średnia cena pakietu OC + AC znajdowanego w porównywarce Mubi w grudniu 2020 roku wyniosła 1440 zł. Odliczając od tego 780 zł, czyli średni koszt OC, za dodatkowe autocasco trzeba było dołożyć 660 zł. Natomiast najtańszy pakiet OC + AC kosztował w tym czasie 590 zł! Komu polecane jest ubezpieczenie AC? W jakich sytuacjach będzie ono bezcenne dla portfela właściciela samochodu?

Zacznijmy od najbardziej oczywistego powodu, dla którego właściciela pojazdów decydują się na polisę AC – spowodowanie wypadku. W ciemno można założyć, że znakomita większość kierowców uważa, że jeździ bezpiecznie. Trudno znaleźć kogoś, kto uważa, że może być sprawcą wypadku lub stłuczki. A jednak…

W 2019 roku doszło do 30 288 wypadków! Zapewne żaden kierowca biorący udział w jednym z tych zdarzeń, nie przypuszczał, że może je spowodować. Jednak kiedy do niego dojdzie, a sprawca będzie miał autocasco, to otrzyma odszkodowanie na naprawę samochodu – chyba że złamie warunki ubezpieczenia (np. prowadzenie pod wpływem alkoholu)!

Do uszkodzenia samochodu może dojść także bez udziału innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczy nie zauważyć słupka i uderzyć w niego. Podczas gorszej pogody można wpaść w poślizg i szkoda gotowa!

Ubezpieczenie AC zapewnia ochronę od kradzieży. Jeśli kierowca parkuje na ulicy, zwłaszcza nowy lub kilkuletni samochód, to autocasco pozwoli mu na spokojne sen. Oczywiście do kradzieży dochodzi także z garaży podziemnych w blokach, więc warto o polisie pomyśleć również w tym przypadku.

Autocasco to także ochrona przed siłami przyrody. Co to oznacza? Pogoda bywa kapryśna. Gwałtowne burze, ulewy czy gradobicia mogą poważnie uszkodzić pojazd. Wystarczy zaparkować w niewłaściwym miejscu, by auto zostało zalane, a grad zniszczył karoserię. Silny wiatr może powalić drzewo, które przygniecie samochód – kierowca otrzyma odszkodowania AC w tych wszystkich przypadkach.

Ubezpieczenie autocasco zapewnia ochronę, kiedy auto zostanie uszkodzone przez wandali lub osoby trzecie. Łatwo sobie wyobrazić, że ktoś celowo lub przypadkowo zarysuje bok pojazdu bądź urwie lusterko.

All risks czy minicasco?

Ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju ubezpieczenia autocasco. Ponieważ AC jest dobrowolne, to jego warunki określane są przez firmę ubezpieczeniową na własnych zasadach (zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach i kodeksem cywilnym). Dlatego zawsze przed wyborem autocasco należy zajrzeć do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dlaczego to takie ważne?

W OWU znajdują się informacje na temat zakresu ubezpieczenia, wyłączeniach, limitach i ograniczeniach. Znajdziemy tam także zasady likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania, obowiązki ubezpieczającego i ubezpieczonego oraz wymieniony przedmiot ubezpieczenia – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

To właśnie w OWU zapoznamy się z różnymi wariantami ubezpieczenia AC. Wybierając All risks ubezpieczymy samochód od wszystkich ryzyk – oprócz tych wymienionych w wyłączeniach. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie za szkody z wyjątkiem tych jasno określonych w OWU.

Minicasco, czy Mini AC, działa inaczej. Odszkodowanie z takiej polisy otrzymamy, gdy szkoda powstanie w wyniku zdarzenia, które wymienione jest w OWU (ryzyka nazwane). Najczęściej minicasco dotyczy szkód całkowitych, kradzieży samochodu i w niektórych przypadkach zniszczeń spowodowanych przez siły przyrody.

Uwaga na kluczyki!

Co mają ze sobą wspólnego 2 komplety kluczyków a ubezpieczenie AC? Jeśli kierowca wykupi autocasco, które będzie chronić również w przypadku kradzieży, to zgubienie kluczyków i niepoinformowanie o tym zdarzeniu ubezpieczyciela może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania.

Podpisując umowę AC, należy zadeklarować ilość kompletów kluczyków do samochodu. Kiedy dojdzie do zgubienia lub kradzieży jednego z nich, należy powiadomić ubezpieczyciela, zgłosić kradzież policji, a także wymienić zamek i przekodować zabezpieczenia przeciwkradzieżowe.

Ubezpieczenie AC chroni od szkód spowodowanych przez zdarzenia losowe. Aby znaleźć polisę OC + AC skorzystaj z porównywarki Mubi! Może Tobie też uda się znaleźć pakiet ubezpieczeń za 590 zł!

 

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *