Jak zaaranżować poddasze użytkowe?

2023-01-16 5:49:12

Jak zaaranżować poddasze użytkowe?

Górna kondygnacja budynku to przestrzeń, którą bez problemu można przygotować do zamieszkania. Na ten krok decydują się zarówno właściciele nowych budynków, jak i osoby zamieszkujące w starszych domach. Mimo że poddasze można przemienić się ze strychu do przechowywania niepotrzebnych rzeczy w przytulne gniazdko, to zabierając się do takiego remontu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Które z nich są najważniejsze?

Weryfikacja stanu technicznego budynku

Sprawdzenie tego, czy dom spełnia warunki konieczne do rozpoczęcia prac, to zawsze pierwszy krok, który trzeba podjąć planując adaptację poddasza. Najważniejsze elementy decydujące o dalszym losie remontu to weryfikacja stanu więźby dachowej, pokrycia oraz stropów. Z tym etapem wiąże się też kalkulacja, czy koszty, które trzeba będzie ponieść w związku z inwestycją będą opłacalne. Ważna jest także wysokość od podłogi do sufitu, która nie może być mniejsza niż 2,5 m biorąc pod uwagę najwyższy punkt.

Jeśli stan budynku pozwala na adaptację poddasza, to można przystąpić do załatwienia niezbędnych formalności. Pierwsza z nich to złożenie wniosku do Urzędu Gminy o uzyskanie warunków zabudowy. Po załatwieniu tych kwestii można przystąpić do przygotowania planu prac. Ich zakres będzie zależał zarówno od stanu samego poddasza, jak i tego, jakie będzie jego przeznaczenie. Inne będą bowiem wymagania, jeśli przygotowujemy sypialnię, inne zaś gdy ma to być funkcjonalny pokój do pracy.

Specyfika poddasza. Jak sprawić, aby zaaranżowane tam pomieszczenia spełniały swoją funkcję?

Poddasze, z uwagi na swoją specyficzną budowę wymaga tego, aby dobrze je doświetlić. Dlatego dobrze dobrane okno dachowe pełni w nim kluczową rolę. Stolarka okienna powinna z jednej strony zostać zamontowana tak, aby dawała wystarczającą ilość światła, z drugie zaś rozlokowana na takiej wysokości, by otwieranie i zamykanie nie stanowiło problemu. Poddasze, ze względu na to, że jest to przestrzeń ograniczona skosami, ma specyficzne wymagania. Z jednej strony trzeba zadbać o to, aby w pomieszczeniach było jasno, z drugiej wiele osób narzeka, że na górnej kondygnacji może być zbyt gorąco.

Dla tego na poddaszu potrzebne są okna zapewniające dobrą izolację termiczną. Kilkuszybowe modele połączone z roletami pozwolą na urządzenie wygodnej sypialni, czy też funkcjonalnego pokoju do pracy. Okna zamontowane w połaci dachu, w przeciwieństwie do ścian nie zabierają miejsca potrzebnego na postawienie mebli lub innych niezbędnych sprzętów. Dlatego bez problemu można pozwolić sobie na założenie kilku par. Decydując się na ich rozlokowanie trzeba brać pod uwagę zarówno samą konstrukcję dachu, jak i to na którą stronę świata wychodzą okna.

Najwięcej światła dotrze do wnętrza od południa – dlatego, jeśli to możliwe, zaplanuj część okien z tej strony. Od północy natomiast wpadające do środka promienie będą delikatniejsze i bardziej rozproszone, a straty ciepła większe.

Sposób otwierania oraz inne ważne cechy okien dachowych

Tak, jak już wcześniej wspominaliśmy w przypadku okien dachowych ważne są zarówno ich parametry, jak i komfort korzystania z zamontowanej w ten sposób stolarki. Dlatego w zależności od budowy oraz funkcji pomieszczeń warto wsiąść pod uwagę okna dachowe z górnym otwieraniem lub zdecydować się na modele z klamką umieszczoną na dole. Drugi typ będzie poręczny, jeśli okno będzie zamontowane na wysokości 120-170 cm od podłogi. Wtedy bez problemu można będzie nim ręcznie sterować. Górne mechanizmy sprawdzą się tylko w pomieszczeniach z małym kątem nachylenia.

Nowością w ofercie wielu producentów są okna dachowe z automatycznym sterowaniem. Za pomocą pilota lub specjalnej aplikacji można wtedy decydować o ich otwarciu i zamknięciu. Rozwiązuje to problem wentylacji i wysoko osadzonych okien. Wtedy nie trzeba stawać na podwyższeniu ani korzystać z dodatkowych rozwiązań, aby je uchylić.

Dobre doświetlenie poddasza jako najważniejsze kryterium funkcjonalności urządzanych tam pomieszczeń

O ile dobranie mebli oraz dodatków jest sprawą indywidualnych preferencji, tak już montaż okien dachowych powinien być poparty pewnymi konkretnymi wyliczeniami. Znaczeniu ma tu zarówno ich ilość, rozkład, jak i wysokość, na jakiej zostaną umieszczone. Czasami tradycyjne rozwiązania nie są wystarczające, aby dobrze doświetlić pomieszczenie zlokalizowane na wyższych kondygnacjach. Wtedy można skorzystać z takich rozwiązań jak okno dachowe z dolnym elementem doświetlającym. To doskonały sposób, aby poradzić sobie z doświetleniem, jeśli poddasze jest zlokalizowane z mało słonecznej strony. W pobliżu mogą też znajdować się wyższe budynki lub rozbudowane konary drzewa.

Pomocne są również okna montowane w zestawy kombi. To składające się z kilku sztuk układy, które można zamontować obok siebie lub jedno na drugim. To sposób na dobre doświetlenie wnętrz oraz sprawienie wrażenie, że środek jest bardziej przestronny niż w rzeczywistości. To na które rozwiązanie się zdecydujesz zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *