Facebook


Jak zadbać o klimatyzację samochodową na wiosnę?

2021-04-14 11:34:53
Przyjemny chłodek w aucie jaki jeszcze kilka lat temu był domeną pojazdów klasy wyższej, dziś dostępny jest w modelach praktycznie każdego segmentu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to element bezobsługowy – przynajmniej raz w roku warto zadbać o przegląd tych komponentów w aucie. Ile kosztuje czyszczenie i napełnianie klimatyzacji? Opisujemy w tym artykule!

 

Przegląd klimatyzacji samochodowej – zrób to dla zdrowia!

“Klima” daje nie tylko przyjemną atmosferę w aucie. Dzięki niej jazda jest bezpieczniejsza i znacznie bardziej komfortowa. Warto jednak pamiętać o tym, że dbanie o klimatyzację samochodową jest też bezpośrednio powiązane z naszym zdrowiem. Dlaczego?
Pamiętajmy, że w klimatyzacji mogą rozwijać się szkodliwe bakterie, pleśnie i grzyby. Regularny przegląd klimatyzacji samochodowej pozwoli zapobiec ich nadmiernemu rozwojowi. Warto pamiętać, by wykonywać to co najmniej raz w roku, a jeżeli poruszamy się po obszarach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza, to nawet dwa razy w roku!

Klimatyzacja – o czym warto pamiętać?

Regularny serwis tego układu jest kluczowy dla poprawnego jego działania. Ale oprócz samych przeglądów warto zadbać o:

  • sprawdzenie szczelności
  • sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego

Dlaczego to takie ważne? Ewentualne nieszczelności powodują znacznie szybszy ubytek czynnika z układu. Jeżeli konieczna będzie naprawa szczelności klimatyzacji, to wtedy koszty są jeszcze w miarę niewielkie – gorzej, gdyby nagle okazało się, że uszkodzeniu z powodu braku czynnika uległy też inne elementy, które mogą być znacznie bardziej kosztowne w wymianie.

I jeszcze jedna uwaga na koniec.
Naprawa klimatyzacji samochodowej tania nie jest. W przypadku tego elementu zdecydowanie lepiej (a przede wszystkim taniej!) zapobiegać niż leczyć. Oto kilka złotych zasad o których pamiętać winien każdy użytkownik pojazdu z “klimą”.

  1. Klimatyzacji używamy cały rok. Wiosną, zimą, latem i jesienią. Aby zachować dobrą kondycję tego układu, musimy go po prostu używać. Nawet jeżeli ma to być uruchomienie na kilkanaście minut raz w tygodniu.
  2. Niesprawności usuwamy. Nie ma co się łudzić, że ten dziwny dźwięk z układu to sam przejdzie. NIE! Naprawa klimatyzacji samochodowej to temat którego nie wolno odkładać w czasie. Lepiej zawczasu udać się do rzetelnego serwisu na przegląd.
  3. Korzystamy tylko ze sprawdzonych serwisów. Im cieplej tym więcej miejsc w których teoretycznie możemy serwisować klimatyzację. Niestety, większość z nich działa tylko sezonowo, a co za tym idzie, trudno spodziewać się tam przesadnie wysokiego poziomu usług.

Wygodnym rozwiązaniem może okazać się mobilny serwis klimatyzacji z dojazdem do klienta. Taką usługę oferuje firma Gal Serwis z Warszawy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *