Jak założyć własną pralnię?

2020-12-21 10:38:16

Zakłady zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem odzieży nie są w dzisiejszych czasach niczym nadzwyczajnym. Placówki oferujące usługi odpłatnego odświeżania tekstyliów można znaleźć w każdym większym mieście. Powoli wzrasta też liczba takich punktów w mniejszych miejscowościach. Zainteresowaniem klientów cieszą się zarówno pralnie wodne, jak i pralnie chemiczne. Ze względu na bardzo dużą popularność usług pralniczych, chętnych na prowadzenie własnego biznesu w tej branży nie brakuje. Dynamika rozwoju profesjonalnego pralnictwa w Polsce ostatnich latach zdecydowanie wzrosła. Czy inwestycja we własną pralnię w perspektywie długofalowej jest opłacalna? O czym należy pamiętać otwierając nową pralnię?

Koszty założenia pralni

Decydując się na założenie własnej pralni trzeba na początek opracować odpowiednią strategię działania. Podobnie jak w innych branżach, kluczowym etapem jest stworzenie dobrego biznesplanu. Osoby decydujące się na uruchomienie punktu usług pralniczych powinny skrupulatnie się do tego przygotować również pod względem finansowym. Należy zaznaczyć, iż koszty uruchomienia nowej pralni mogą prezentować się bardzo różnie. Wszystko zależy od charakteru samej pralni (m.in. wielkości lokalu) oraz sprzętu, na jaki się zdecydujemy. Im większa pralnia, tym koszty związane z jej założeniem będą wyższe. Przeważająca część wydatków wiąże się z zakupem wyposażenia. Kompletując park maszynowy pralni mamy do wyboru dwie opcje: urządzenia nowe bądź sprzęt używany. Warto postawić tu na sprawdzonych producentów i firmy cieszące się uznaniem na rynku, np. Sovranę czy Kannegiesser.

Uruchamiamy pralnię, czyli garść porad dla początkujących

Wiele osób obawia się, że wejście na rynek profesjonalnych usług pralniczych to trudny i skomplikowany proces. Początkujący przedsiębiorcy boją się przede wszystkim konkurencji oraz problemów z pozyskaniem klientów. Rozwiązaniem, z którego możemy w takiej sytuacji skorzystać, jest pomoc doświadczonych ekspertów zajmujących się fachowym doradztwem w zakresie wyposażania i uruchamiania biznesu w sektorze profesjonalnych usług pralniczych. Kompleksowe wsparcie dla osób planujących otwarcie własnej pralni oferuje np. firma Kannegiesser. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Kannegiesser będzie odpowiednim partnerem biznesowym także dla ciebie, wejdź na stronę: http://www.kannegiesser.pl/.

Zamierzając otworzyć pralnię musimy ustalić, jaki zakres usług chcemy oferować. Pralnia wodna zapewnia czyszczenie wyrobów tekstylnych w wodzie z użyciem wysokiej jakości detergentów. Jako środków piorących używa się tu proszków, płynów, tabletek lub kapsułek. Pralnie przemysłowe, czyli takie obsługujące duże zakłady i instytucje, korzystają z nowoczesnych rozwiązań technicznych, m.in. wysokoefektywnych pralnico-wirówek, suszarek przemysłowych, profesjonalnych maglownic oraz automatycznych składarek i pakowarek do odzieży. Do pralni wodnej można zanieść większość wyrobów tekstylnych; są jednak ubrania, którym kontakt z wodą mógłby zaszkodzić. W tym przypadku konieczne są usługi bardziej specjalistyczne, ściślej mówiąc: czyszczenie chemiczne. Pralnie chemiczne w Polsce cieszą się rosnącym zainteresowaniem, dlatego założenie takiego biznesu właśnie teraz może być strzałem w dziesiątkę. Placówki oferujące usługi prania na sucho to bardzo nowoczesne zakłady. Wyroby tekstylne są tu odświeżane w hermetycznie zamkniętych urządzeniach zwanych agregatami chemicznymi. Zamiast wody stosuje się specjalny rozpuszczalnik – substancję chemiczną o wysokiej skuteczności usuwania wszelkich plam i zabrudzeń. Czyszczenie chemiczne jest zalecane przede wszystkim w przypadku szczególnie delikatnych elementów garderoby, np. wełnianych garniturów, plisowanych spódnic czy szyfonowych sukienek.

Czy prowadzenie pralni w Polsce się opłaca?

Podstawowym pytaniem zadawanym przez osoby zainteresowane uruchomieniem pralni wodnej lub chemicznej jest to, czy takie przedsięwzięcie się opłaca. Po przeanalizowaniu rynku pralnictwa w Polsce nasuwa się kilka istotnych wniosków. Po pierwsze, wiele czynników wskazuje na to, że w naszym kraju są obecnie doskonałe warunki do zakładania nowych placówek oferujących usługi pralnicze. Z profesjonalnych pralni korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i różnego typu instytucje: hotele, restauracje, szpitale, szkoły, zakłady produkcyjne itd. Taka opcja jest niezwykle wygodna również dla turystów odwiedzających nasz kraj. Co prawda domowe pralki automatyczne mają mnóstwo przydatnych funkcji, jednak ich skuteczność nie może równać się z możliwościami nowoczesnych pralnic przemysłowych czy agregatów chemicznych. Profesjonalne maszyny pralnicze radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami, sprawiając, że wyprana odzież nie tylko doskonale się prezentuje, lecz także ma dłuższy okres przydatności. Usługi pralnicze są coraz tańsze, przez co korzysta z nich coraz większa liczba klientów. Na wykorzystanie takich rozwiązań decydują się np. studenci, osoby starsze i rodziny wielodzietne. Popularność odpłatnego czyszczenia ubrań bierze się też chociażby z tego, że wiele osób kupujących małe mieszkania rezygnuje z własnej pralki by zagospodarować dostępną przestrzeń w bardziej kreatywny sposób. Wszystko wskazuje więc na to, że własna pralnia to biznes, który może się opłacać, czego doskonałym dowodem jest działalność wieloletniego lidera branży pralniczej, firmy Sovrana. Przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od roku 1998, a sukcesywny rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii pozwoliły mu ugruntować sobie stabilną pozycję rynkową. Jak długo potrwa boom na pralnie? Tego nie wiemy. Przypuszczamy jednak, że taki trend pozostanie z nami na dłużej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *