Jakie badania powinien wykonać senior?

2019-05-16 9:56:03
Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale za około dziesięć lat co czwarty Polak będzie seniorem. Trzeba zaznaczyć, że organizm ciężej znosi choroby w podeszłym wieku. Osoby starsze mają inne potrzeby, a także odmienne oczekiwania wobec systemu opieki zdrowotnej. Niestety seniorzy są zaliczani do grupy kosztownej i trudnej, ponieważ chorują oni na różnego rodzaju przypadłości. Badania wykazują, że Polscy seniorzy zmagają się przynajmniej z trzema chorobami na raz, a w niektórych przypadkach leczy się nawet osiem chorób na raz u jednego pacjenta.

 

Badania profilaktyczne u seniora – jak często wykonywać?

Do badań, które należy wykonywać regularnie należy samobadanie piersi, obowiązuje ono jedynie kobiety. Takie badanie kobieta w każdym wieku powinna wykonywać raz z w miesiącu. U mężczyzn ważnym samobadaniem, które również należy wykonywać raz na miesiąc, jest badanie jąder. Kolejne badania, które można sprawdzić samodzielnie i należy wykonywać przynajmniej raz na trzydzieści dni, to pomiar masy ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

Każdy senior co pół roku powinien udać się na kontrolę do stomatologa, a także zgłosić się na czyszczenie zębów u specjalisty. Nawet jeżeli senior jest w pełni zdrowy, to i tak powinien on się zgłosić do lekarza po skierowanie na podstawowe badania moczu i krwi, a także EKG serca. Takie badania powinno wykonać się przynajmniej raz w roku. Kobiety w starszym wieku powinny regularnie zgłaszać się na kontrolę do ginekologa. Co roku konieczne jest wykonanie badania cytologicznego, a także mammograficznego. Panowie powinni przechodzić przez badania prostaty przynajmniej raz na pół roku. W domowych warunkach można wykonywać apteczne testy diagnostyczne, które mają za zadanie wykrywać specyficzny antygen sterczowy PSA w prostacie. Stężenie tego antygenu rośnie w krwi mężczyzny w przypadku raka prostaty, zapalenia gruczołu krokowego, a także rozrostu prostaty. Taki test należy wykonać w próbce krwi, a wynik odczytuje się na podstawie obecności barwnych linii w oknie testowym. Tego rodzaju testy na prostatę wyróżniają się czułością diagnostyczną na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent.

Warto wiedzieć, że po sześćdziesiątym roku życia wzrasta ryzyko rozwoju raka jelita. W wielu przypadkach zaczyna on się rozwijać nie dając przy tym żadnych charakterystycznych objawów. Tak więc konieczne jest wykonywanie badania na obecność krwi utajonej w kale, a także kolonoskopii. Takie badania powinno wykonywać się przynajmniej raz na dwa lata.

Seniorzy często mają problem ze wzrokiem i słuchem, tak więc powinni się oni udawać na regularne wizyty u okulisty oraz laryngologa. Wizytę u tych specjalistów należy rezerwować sobie raz na trzy lata. Tyczy się to nawet osób, które dobrze słyszą i nie mają problemów ze wzrokiem. Z taką samą częstotliwością zaleca się wykonywanie badań na poziom elektrolitów i RTG płuc.

Ze względu na to, że u osób starszych zmniejsza się gęstość kości i wrasta ryzyko rozwoju osteoporozy, to warto pamiętać o badaniu na gęstość kości. Co prawda lekarz POZ nie jest uprawiony do wystawianie skierowania na takie badania, ale można seniora wysłać do poradni osteoporozy, a tak na pewno pacjent zostanie skierowany na tego typu badania. Badania na gęstość kości w klinice prywatnej wiąże się z kosztami od czterdziestu do stu złotych. Warto jednak śledzić wydarzenia organizowane dla seniorów, ponieważ często zdarza się, że organizowane są bezpłatne badania na gęstość kości w ramach różnych akcji dla seniorów.

Pamiętaj o zdrowym trybie życia

Seniorzy często są osobami świadomymi, które zdają sobie sprawę z tego, jak ich sposób i jakość życia wpływa na zdrowie oprócz rutynowych badań, które powinien wykonywać każdy senior, by monitorować stan swojego zdrowia, liczy się również profilaktyka. A na zdrowie i kondycję ma wpływ aktywność fizyczna i dieta. Warto, by osoby starsze spędzały czas na basenach, rowerach, czy szybkich spacerach. Niestety wielu seniorów wciąż zamyka się w czterech ścianach i przez to kondycja zaczyna spadać, a organizm starzeje się znacznie szybciej. Bardzo często przyczyną takiego zachowania jest samotność i brak chęci o zadbanie o siebie. Warto więc zadbać o to, by każdy senior miał dobrą motywację do dbania o swoje zdrowie. Konieczne w tym wieku jest unikanie stanu depresyjnego, walczenie z samotnością i zapobieganie stanów lękowych. Dla zachowania zdrowia liczy się również zachowanie zasad zdrowego odżywiania.

Prosenior
Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

Komentarze

1 komentarz

  1. kama odpowiedz

    Bardzo trzeba być ostrożnym, nawet jak dzwonią i na badania za darmo zapraszają jak geriamedica. Potem się okazuje, że to tylko po to żeby starszym osobom wciskać bardzo drogie pakiety medyczne. Można dużo taniej znaleźć zdecydowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *