Facebook

Jakie badania powinien wykonać senior?

2019-05-16 9:56:03
Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale za około dziesięć lat co czwarty Polak będzie seniorem. Trzeba zaznaczyć, że organizm ciężej znosi choroby w podeszłym wieku. Osoby starsze mają inne potrzeby, a także odmienne oczekiwania wobec systemu opieki zdrowotnej. Niestety seniorzy są zaliczani do grupy kosztownej i trudnej, ponieważ chorują oni na różnego rodzaju przypadłości. Badania wykazują, że Polscy seniorzy zmagają się przynajmniej z trzema chorobami na raz, a w niektórych przypadkach leczy się nawet osiem chorób na raz u jednego pacjenta.

 

Badania profilaktyczne u seniora – jak często wykonywać?

Do badań, które należy wykonywać regularnie należy samobadanie piersi, obowiązuje ono jedynie kobiety. Takie badanie kobieta w każdym wieku powinna wykonywać raz z w miesiącu. U mężczyzn ważnym samobadaniem, które również należy wykonywać raz na miesiąc, jest badanie jąder. Kolejne badania, które można sprawdzić samodzielnie i należy wykonywać przynajmniej raz na trzydzieści dni, to pomiar masy ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

Każdy senior co pół roku powinien udać się na kontrolę do stomatologa, a także zgłosić się na czyszczenie zębów u specjalisty. Nawet jeżeli senior jest w pełni zdrowy, to i tak powinien on się zgłosić do lekarza po skierowanie na podstawowe badania moczu i krwi, a także EKG serca. Takie badania powinno wykonać się przynajmniej raz w roku. Kobiety w starszym wieku powinny regularnie zgłaszać się na kontrolę do ginekologa. Co roku konieczne jest wykonanie badania cytologicznego, a także mammograficznego. Panowie powinni przechodzić przez badania prostaty przynajmniej raz na pół roku. W domowych warunkach można wykonywać apteczne testy diagnostyczne, które mają za zadanie wykrywać specyficzny antygen sterczowy PSA w prostacie. Stężenie tego antygenu rośnie w krwi mężczyzny w przypadku raka prostaty, zapalenia gruczołu krokowego, a także rozrostu prostaty. Taki test należy wykonać w próbce krwi, a wynik odczytuje się na podstawie obecności barwnych linii w oknie testowym. Tego rodzaju testy na prostatę wyróżniają się czułością diagnostyczną na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent.

Warto wiedzieć, że po sześćdziesiątym roku życia wzrasta ryzyko rozwoju raka jelita. W wielu przypadkach zaczyna on się rozwijać nie dając przy tym żadnych charakterystycznych objawów. Tak więc konieczne jest wykonywanie badania na obecność krwi utajonej w kale, a także kolonoskopii. Takie badania powinno wykonywać się przynajmniej raz na dwa lata.

Seniorzy często mają problem ze wzrokiem i słuchem, tak więc powinni się oni udawać na regularne wizyty u okulisty oraz laryngologa. Wizytę u tych specjalistów należy rezerwować sobie raz na trzy lata. Tyczy się to nawet osób, które dobrze słyszą i nie mają problemów ze wzrokiem. Z taką samą częstotliwością zaleca się wykonywanie badań na poziom elektrolitów i RTG płuc.

Ze względu na to, że u osób starszych zmniejsza się gęstość kości i wrasta ryzyko rozwoju osteoporozy, to warto pamiętać o badaniu na gęstość kości. Co prawda lekarz POZ nie jest uprawiony do wystawianie skierowania na takie badania, ale można seniora wysłać do poradni osteoporozy, a tak na pewno pacjent zostanie skierowany na tego typu badania. Badania na gęstość kości w klinice prywatnej wiąże się z kosztami od czterdziestu do stu złotych. Warto jednak śledzić wydarzenia organizowane dla seniorów, ponieważ często zdarza się, że organizowane są bezpłatne badania na gęstość kości w ramach różnych akcji dla seniorów.

Pamiętaj o zdrowym trybie życia

Seniorzy często są osobami świadomymi, które zdają sobie sprawę z tego, jak ich sposób i jakość życia wpływa na zdrowie oprócz rutynowych badań, które powinien wykonywać każdy senior, by monitorować stan swojego zdrowia, liczy się również profilaktyka. A na zdrowie i kondycję ma wpływ aktywność fizyczna i dieta. Warto, by osoby starsze spędzały czas na basenach, rowerach, czy szybkich spacerach. Niestety wielu seniorów wciąż zamyka się w czterech ścianach i przez to kondycja zaczyna spadać, a organizm starzeje się znacznie szybciej. Bardzo często przyczyną takiego zachowania jest samotność i brak chęci o zadbanie o siebie. Warto więc zadbać o to, by każdy senior miał dobrą motywację do dbania o swoje zdrowie. Konieczne w tym wieku jest unikanie stanu depresyjnego, walczenie z samotnością i zapobieganie stanów lękowych. Dla zachowania zdrowia liczy się również zachowanie zasad zdrowego odżywiania.

Prosenior
Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *