Jakie są rodzaje win?

2023-06-01 2:40:07

Wino to trunek, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Jego zwolennicy wychwalają go za swój niepowtarzalny smak oraz nie tak dużą moc. Ten rodzaj alkoholu świetnie sprawdza się jako aperitif oraz jako nieodłączny element każdego romantycznego wieczoru. Jednak wino samo w sobie to określenie zbyt ogólne. Jakie są jego rodzaje oraz czym się od siebie różnią?

Wina spokojne, musujące i wzmacniane — podział ze względu na ich rodzaje
Jeden z głównych podziałów wina tyczy się ich rodzaju. W tym przypadku można wyróżnić:

Wina spokojne — to kategoria obejmująca największą grupę win. Zaliczane są do niej wina w różnych kolorach — czerwone, różowe oraz białe, jak i również wina o różnym poziomie słodyczy: słodkie, półsłodkie, wytrawne oraz półwytrawne. Odmiany winogron oraz miejsca uprawy winorośli mają najistotniejszy wpływ na jakość i styl tych win.

Wina musujące — ta grupa zawiera wszystkie wina, które zawierają dwutlenek węgla, który pojawia się w kieliszkach w firmie bąbelków. Istotne jest, aby bąbelki były skutkiem naturalnej fermentacji, określanej jako druga fermentacja. W zależności od jakości i stylu, jakie chcemy uzyskać, drugą fermentację przeprowadza się w tankach fermentacyjnych lub w butelkach. W większości są nimi wina białe, czasem różowe, choć i zdążają się również czerwone wina musujące.

Wina wzmacniane — to wina cechujące się wyższym poziomem alkoholu. Większość tego rodzaju win można spotkać na południu Europy. Wyższy poziom alkoholu otrzymuje się w wyniku dodania alkoholi gronowego w trakcie fermentacji.

Białe, czerwone i różowe — podział ze względu na kolor

Kolor wina nie zawsze odzwierciedla kolor wykorzystanych do produkcji owoców. Nie zawsze jest także łatwy do sklasyfikowania jako biały, czerwony czy różowy. Warto wiedzieć, iż większość winogron daje biały sok, który jest bezbarwny. Piękny czerwony kolor tego trunku otrzymuje się poprzez dodanie do niego barwników, które znajdują się pod skórką owoców. Winogronowy sok zostaje zabarwiony na czerwono dopiero w trakcie maceracji, która towarzyszy fermentacji. W zależności od długości tego procesu otrzymywane jest wino różowe, ciemnoróżowe, czy też czerwone. Chcąc spróbować wino, które poddane zostało długiej maceracji, sprawdź Cabernet Sauvignon.

Słodkie, półsłodkie, wytrawne, półwytrawne — podział ze względu na zawartość cukru
Po ukończeniu pełnej fermentacji cały cukier, jako zawarty był w soku z winogron, przekształcił się w alkohol. W ten sposób otrzymywane jest wino wytrawne. W przypadku przerwania fermentacji część cukrów z owoców pozostanie w winie. W zależności od poziomu słodyczy wyróżnia się wina półwytrawne i półsłodkie. Trzeba wiedzieć, iż zawartość cukru nie zawsze odzwierciedla się w smaku tego trunku. To, czy wino uznane zostanie za półsłodkie, półwytrawne czy też wytrawne, zależy przede wszystkim od poziomu tanin, alkoholu, kwasowości oraz stylu wina.

– Materiał zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *