Jesteś dłużnikiem? Zobacz, ile komornik może zabrać z Twojej pensji

2019-07-19 1:47:31
Dłużników w Polsce z roku na rok przybywa. Sporo osób przed zaciągnięciem zobowiązania, nie weryfikuje, czy będzie w stanie spłacić pożyczkę. Później rodzą się z tego niemałe kłopoty. Obecnie średnie zadłużenie Polaka wynosi 26 500 zł. Czy Ty również znajdujesz się w kręgu osób z zadłużeniem? Jeżeli tak, sprawdź, ile komornik może zająć środków finansowych z Twojego rachunku bankowego.

 

Kim jest komornik?

Jednym z głównych obowiązków komornika sądowego jest wykonanie przymusowej egzekucji długów. Komornik jest postrachem dla osób posiadających zadłużenie. Tyczy się głównie osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu w instytucji finansowej. Dodatkowo, komornik ma prawo przeprowadzenie spisu inwentarza, który potrzebny jest przy ustaleniu wartości całego spadku, oraz ograniczeniu odpowiedzialności spadkobierców w przypadku otrzymania długów.

Co może zająć komornik?

Co tak naprawdę może zająć komornik. Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w Kodeksie Postępowania Cywilnego, które mówi nam, że zajęciu komorniczemu podlegają m.in. rachunek bankowy, wynagrodzenie za wykonywaną pracę, ruchomości, nieruchomości, papiery wartościowe, oraz wierzytelności przysługujące dłużnikowi od innego podmiotu.

Kto może starać się o posadę komornika?

Osoby zainteresowane pracą jako komornik muszą spełniać odpowiednie warunki. Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej o posadę komornika mogą starać się osoby posiadające obywatelstwo polskie, które również mogą pochwalić się nieposzlakowaną opinią. Do zawodu komornika przygotowują studia prawnicze oraz zdobyta aplikacja. Dodatkowo każda osoba musi przejść specjalny test na stanowisko komornika, który ocenia zdolność do wykonywanej pracy. Pamiętajmy, że komornik może zostać jedynie powołany przez osobę pełniącą funkcję Ministra Sprawiedliwości. Wniosek do Ministra składa osobiście osoba zainteresowana posadą komornika.

Jaką kwotę może zająć komornik z pensji w 2019 roku?

Kwota, jaką może zabrać komornik, uzależniona jest w dużym stopniu od wysokości minimalnej krajowej. W 2019 roku najniższa krajowa wynosi 2250 zł brutto, czyli 1633 zł na rękę. W przypadku, jeżeli dłużnik uzyskuje minimalne wynagrodzenie, komornik nie może mu zabrać ani złotówki. Jedynym wyjątkiem są dłużnicy alimentacyjni. Jeżeli pracownik zarabia więcej niż 1633 zł netto, komornicy mogą zająć dłużnikowi maksymalnie 50% otrzymywanego wynagrodzenia. Powyższe przepisy dotyczą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Niestety w przypadku umowy zlecenia, czy o dzieło, komornik może zająć całą pensję, która dostępna będzie na rachunku bankowym dłużnika.

Ile komornik może zabrać środków pieniężnych z emerytury, czy renty?

Komornicy oprócz zajęć wynagrodzeń dłużnika, mogą również potrącać należne długi ze świadczenia emerytalnego, czy renty. Od 1 lipca 2017 roku weszły nowe przepisy informujące nas o wysokości pozostawienia osobie zadłużonej 75% kwoty otrzymanej najniższej emerytury. Kiedyś kwota, jaką mogli zajmować komornicy, sięgała aż 50% otrzymywanej emerytury, czy renty. W przypadku minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1100 zł, komornicy zobowiązani są pozostawić dłużnikowi 825 zł, czyli maksymalnie może zabrać emerytowi 275 zł. Inaczej jest w przypadku również długów alimentacyjnych, gdzie maksymalna granica potrącenia wynosi 60%. Sprawa długów alimentacyjnych jest priorytetem dla komorników.

Pożyczka dla dłużników

Osoby, które potrzebują wsparcia finansowego, ale również wpisane są w rejestr dłużników, mogą liczyć na uzyskanie pożyczki dla dłużników. Musimy jednak pamiętać, że pożyczkodawców, którzy decydują się pomóc osobom z zadłużeniem, na polskim rynku jest niewiele. Firmy pozabankowe przed podjęciem decyzji odnośnie przyznania pożyczki weryfikując swoich klientów w rejestrach dłużników m.in. w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, czy w Krajowym Rejestrze Długów. Wszystkie bazy zajmują się zbieraniem, przetwarzaniem i udzielaniem informacji na temat klientów, którzy obecnie lub w przeszłości zdecydowali się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego np. w firmie pozabankowej, lub banku. Najczęstszą przyczyną odmowy uzyskania pożyczki jest negatywny wpis widniejący w bazach BIK, KRD, czy BIG. Jak już wspomnieliśmy, niektóre firmy udzielają pomocy finansowej na spłatę długów. Tego typu oferty dostępne są w internecie. Złożenie wniosku o pożyczkę bez BIK trwa kilkanaście minut. Podczas zaciągania pożyczek dla dłużników, firma pozabankowa poprosi nas o podanie danych osoby, która będzie naszym gwarantem.

Czym jest gwarant?

Gwarant to osoba, którą pożyczkobiorca może poprosić o poręczenie zaciągniętego zobowiązania. W sytuacji, gdy klient nie będzie spłacał pożyczki w wyznaczonym terminie, firma pozabankowa zwróci się o uregulowanie długu do poręczyciela. Gwarant bierze na siebie pełną odpowiedzialność i musi być w pełni świadomy skutków, za jakie może być odpowiedzialny w przypadku niewywiązania się z obowiązków niespłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę. Pożyczka z gwarantem to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą spłacić poprzednie długi. Jednak osoby takie muszą rozważnie podejść do tematu. Jeżeli nadal nie będą spłacać zaciągniętych zobowiązań, mogą wpaść w tzw. spiralę zadłużenia, z której bardzo ciężko jest się wydostać. W spiralę zadłużenia może wpaść każdy, niezależnie jakie otrzymuje wynagrodzenie. Zgromadzenie się zaległości finansowych może spowodować powstanie ogromnych długów i problemów. W przypadku zainteresowania zaciągnięcia pożyczki i podpisania umowy z pożyczkodawcą warto dwa razy przemyśleć, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie w wyznaczonym terminie.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.pozyczka-city.pl

Komentarze

2 komentarze

  1. Ewa odpowiedz

    dzień dobry przepraszam, że mnie nie znasz. Nazywam się Pani Ewa, byłem teraz w takiej sytuacji, kiedy potrzebowałem pożyczki na pożyczkę od ponad 2 firm na tej stronie i zostałem oszukany. Straciłem ponad 8 000 $. Byłem sfrustrowany i zmęczony, dopóki moja przyjaciółka, z którą pracujemy razem jako lekarz, Marian z jej nazwiska, nie związała mnie z rzetelną i prawdziwą kobietą Panią Magdaleną Piwowarską. może również pomóc, jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki. Wyślij ją e-mailem na adres: {MagdalenaPiwowarska0@outlook.com}

  2. Hanna Koska odpowiedz

    Dzień dobry, moi ludzie, czy od tamtej pory szukaliście pożyczki? czy potrzebujesz pożyczki, aby rozwiązać swoje problemy w życiu? jeśli tak, to nie martw się więcej, ponieważ jest kobieta posłana przez Boga, która pomaga ludziom dzisiaj w naszym kraju, ma wielu z nas tutaj, jestem Hanna Koska kobieta, która pracowała w szpitalu w moim kraju, szukałem Od tego czasu pożyczyłem moje dzieci do szkoły i otworzyłem firmę Zostałem oszukany przez moich fałszywych pożyczkodawców do dziś, kiedy znalazłem tę firmę, aw tej firmie potwierdzam i spieniężyłem kwotę pożyczki w wysokości 45.000.000 bez żadnego stresu, a teraz jestem tutaj w formularzu, aby odnieść się do tej nazwy firmy tutaj i powiedzieć moim ludziom, w jaki sposób pomogli wielu ludziom z innych krajów zaufać mi i polegać na nich, ponieważ mają 100% pewności i gwarancji, ponieważ dzisiaj cieszę się, że w końcu mam szansę dostać pożyczkę dzisiaj i skontaktuj się z e-mailem poniżej mrsstellareneloanfirm1@gmail.com ponieważ pomogli oni również wielu z innych krajów.

    Hanna Koska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *