Kadry z zagranicy: Pracownicy z Ukrainy

2019-03-21 12:40:39

Otwarcie rynku pracy to nie tylko dobre wiadomości dla Polaków, którzy szukają zatrudnienia za granicą. To również szansa dla obcokrajowców, by pracować w naszym kraju. Najliczniejszą grupą obecnie zasilającą kardy w Polsce są pracownicy z Ukrainy. Szacunkowo sąsiadów zza wschodniej granicy na naszym terenie przebywa około 1,3 miliona, a ich obecność jest już dostrzegalna nie tylko na terenie większych miast. Co istotne, pracownicy chętnie pracują i doskonale się u nas czują. Zobacz, jak zatrudnić osoby z Ukrainy.

  1. Recepta na niedobór rąk do pracy
  2. Atrakcyjna praca
  3. Atrakcyjni pracownicy

Recepta na niedobór rąk do pracy

Niewątpliwie otwarcie rynku pracy na pracowników z Ukrainy zbiegło się z problemami polskich pracodawców. Niedobór pracowników jest dość mocno zauważalny, więc popyt na doświadczonych pracownicy z Ukrainy jest dość duży. Całą procedurę ułatwia bliska odległość, uproszczona procedura zatrudnienia a także brak problemów z asymilacją językową czy kulturową. Poza tym szereg takich firm jak http://skuteczni.pll/ wspomaga polskich przedsiębiorców w wyszukiwaniu odpowiednich kadr. Dlatego właśnie pracownicy z Ukrainy chętnie u nas pracują, a firmy chętnie ich zatrudniają.

Atrakcyjna praca

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dla pracowników z Ukrainy zatrudnienie w Polsce jest atrakcyjne. Przede wszystkim zarobki są niemalże dwukrotnie wyższe i rynek jest zdecydowanie bardziej stabilny. To szczególnie istotne dla mieszkańców wschodniej części Ukrainy. Życie w Polsce kusi również wyższym standardem. Z drugiej strony można mieć pewne obawy, że nasz kraj dla pracowników z Ukrainy będzie tylko przystankiem do krajów Zachodniej Europy. Analitycy podkreślają również, że największą falę emigracji zarobkowej mamy już za sobą i już tak wielu chętnych do pracy w polskich firmach nie będzie już do nas przyjeżdżać. Na te aspekty wpływ ma ruch bezwizowy a także prognoza wzrostu wynagrodzeń na Ukrainie.

Atrakcyjni pracownicy

Przede wszystkim pracownicy z Ukrainy są bardzo zaangażowani. Sama procedura zatrudnienia jest bardzo uproszczona i te dwa aspekty przekonują pracodawców, że warto zainwestować w nowe kadry. Pracownicy z Ukrainy szybko się uczą, mała bariera językowa a także wspólne korzenie kulturowe ułatwiają nie tylko pracę, ale także adaptację w  środowisku. Większości wystarczy kilkugodzinne przeszkolenie zawodowe, by bez problemu wykonać powierzone zadania. Dla pracowników z Ukrainy to również doskonała motywacja, by się wykazać, nauczyć się czegoś nowego, szczególnie gdy zamierzają swoją drogę zawodową związać z Polską, a tym samym chcą otrzymać od pracodawcy dokumenty potrzebne do wyrobienia karty pobytu, a następnie mieć możliwość osiedlenia się tutaj na stałe wraz z rodziną.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *