Facebook


Karma dla gryzonia – jaką wybrać?

2018-07-05 12:02:42

Posiadanie własnego zwierzaka to duża odpowiedzialność. Niezależnie od tego czy wybierzemy psa, kota czy nawet gryzonia powinniśmy o niego zadbać. Podstawą opieki nad pupilem jest rzecz jasna jego odpowiednie żywienie. W przypadku kotów i psów mamy do wyboru mnóstwo różnych karm i zazwyczaj wiemy czym kierować się przy ich wyborze. Jak jednak jest w przypadku gryzoni?

 

Najczęściej wybierane

Zdarza się, że bardzo pragniemy mieć domowego zwierzaka, ale nasze mieszkanie nie jest wystarczająco duże. Wtedy możemy zdecydować się na mniejszego pupila, czyli gryzonia. Zazwyczaj wybór pada na chomiki i świnki morskie. Szczególnie te pierwsze cieszą się dużą popularnością. Przed zakupem jednak warto nieco poczytać o ich zwyczajach. Przykładowo: prowadzoną one nocny tryb życia, musimy być więc gotowi na to, że nocą obudzi nas hałas z klatki. Okazuje się, że w przypadku gryzoni często wybieramy także myszy i szczury. Myszy są malutkie i jeśli chcemy je wyjmować z klatki powinniśmy stosunkowo wcześnie je do tego przyzwyczajać. Z natury żaden gryzoń nie lubi być noszony. Podobnie jak chomiki te zwierzęta również są aktywne nocą. Szczury są znacznie większe od myszek, są także uważane za najinteligentniejsze gryzonie. W przeciwieństwie do innych małych pupilów, te bardzo szybko się uczą.

Jak o nie zadbać?

Kupując gryzonia powinniśmy się także zastanowić nad klatką. Dostosujmy ją do rozmiarów stworzenia. Pamiętajmy, że musi ono czuć się tam w miarę swobodnie i mieć dużo miejsca do poruszania się. Klatka dla chomika z pewnością nie będzie odpowiadała śwince morskiej czy szynszylom. Zadbajmy także o to, by znajdowały się w niej różnego rodzaju akcesoria i zabawki. Podczas zakupu warto skonsultować się ze sprzedawcą w kwestii pokarmu dla zwierząt. Dobrze jest wybierać te pełnowartościowe z mieszaniną zbóż i owoców. Odpowiednio zbilansowaną karmę dla myszy i innych gryzoni powinniśmy znaleźć bez problemu.

Zwierzę w domu potrafi przynieść wiele radości. Miejmy na uwadze jednak fakt, że od zakupu to my sprawujemy nad nim opiekę i powinniśmy zrobić wszystko by było bezpieczne i zdrowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *