Kim był Ignacy Jan Paderewski?

2019-02-28 9:27:39
Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 r. Na Podolu, zmarł w wieku 81 lat w Nowym Jorku. Był światowej sławy pianistą, kompozytorem, gorliwym patriotą, premierem, politykiem, filantropem, mówcą, biznesmenem i działaczem niepodległościowym. Lista zasług Paderewskiego na rzecz odbudowy Rzeczypospolitej jest długa, a jego życie było długie i niezwykle pełne.

 

Paderewski pianista

Życiorys Paderewskiego jest tak bogaty, że z powodzeniem wystarczyłby na obdzielenie kilku osób. Można bez wahania powiedzieć, że był człowiekiem renesansu, człowiekiem wielu talentów i cnót. Przede wszystkim zasłynął jako pianista i kompozytor, jego kariera muzyczna nabrała niespotykanego jak na Polaka tempa, gdy zaczął zdobywać coraz większe rzesze słuchaczy w Stanach Zjednoczonych. Dotarł tam dzięki nieocenionemu i bardzo skutecznemu wsparciu Heleny Modrzejewskiej. Po słynnej trasie koncertowej w latach 1891-1892, kiedy nazwisko Paderewski przyciągało tłumy, kompozytor zamieszkał w USA na stałe. Był tam szczególnie ceniony i wielbiony, został okrzyknięty królem pianistów.

Paderewski polityk

Bardzo znamienny w życiorysie Paderewskiego jest fakt, że podczas swojego amerykańskiego tournee cały czas niestrudzenie prowadził działalność na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej. Zorganizował łącznie ponad 300 spotkań, które łączył również z koncertami, w czasie których agitował swoich słuchaczy do udzielania pomocy walczącym Polakom. Paderewski bywał na salonach, poznawał liczące się w świecie osobistości, nawiązywał biznesowe kontakty – wszystko po to, aby móc nieustannie wspierać rodaków. Udało mu się nawet dotrzeć do prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona i przekonać go do poparcia sprawy polskiej. Co znalazło finał w postaci punktu dotyczącego sprawy polskiej zawartego w orędziu prezydenta Wilsona na Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Działalność polityczna Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęła się w 1910 r. wraz z odsłonięciem ufundowanego przez kompozytora pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Czas I wojny światowej to okres jego działalności w Generalnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Ponadto warto wspomnieć również, że Paderewski pozyskał wśród Polonii amerykańskiej 30 tys. żołnierzy-ochotników, którzy wsparli Armię Polską we Francji.
W dużej mierze przyczynił się do tego, że w ogłoszonym 8 stycznia 1918 r. orędziu prezydenta T. W. Wilsona do Kongresu Stanów Zjednoczonych znalazł się punkt dotyczący odbudowy niepodległej Polski. Wizyta Paderewskiego w Gdańsku w 1918 r. Stała się przyczyną wielkiej patriotycznej manifestacji, która doprowadziła do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przez całe swoje życie Ignacy Jan Paderewski działał na rzecz odbudowy ojczyzny, za co został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Wielką Wstęgą Orderu Orła Białego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *