Facebook


Kinesiotaping a ciąża

2020-09-10 2:47:03
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to nowatorska, alternatywna metoda walki z bólem i dolegliwościami układu szkieletowego i mięśniowego. Liczy sobie około 40 lat i wciąż trwają prace nad jej udoskonaleniem. Wiadomo, że jako metoda całkowicie bezinwazyjna jest bezpieczna dla wszystkich, a stosujący ją przyznają, że jest skuteczna. Czy można zastosować kinesiotaping u kobiet ciężarnych?

 

Ciąża a zmiany w organizmie kobiety

Ciąża to okres, w którym zachodzą ogromne przeobrażenia w kobiecym organizmie. Wraz z rozwojem dziecka, w ciągu 9 miesięcy stopniowo zmienia się środek ciężkości. W związku z tym mogą się pojawić różne dolegliwości, jak bóle kręgosłupa, żylaki, rozchodzenie się spojenia łonowego i odczuwany w związku z tym dyskomfort, itp. Jednocześnie ciąża znacznie ogranicza możliwość przyjmowania leków przeciwbólowych.

Wiele kobiet ciężarnych uskarża się też na obrzęki, zwłaszcza puchnięcie nóg. Wiąże się to ze zwiększoną ilością krwi w ciąży, ponadto jej odpływ jest utrudniony z powodu ucisku powiększającej się macicy na żyły biodrowe. Jeżeli kobieta spędza dłuższy czas w pozycji stojącej lub siedzącej w jednej pozycji, krew nie ma możliwości odpłynięcia. Wówczas część wody, będącej składnikiem krwi, przedostaje się z naczyń krwionośnych do tkanek ciała, tworząc obrzęki zastoinowe. Mogą one pojawić się także podczas upałów albo w wyniku nagłego i dużego przyrostu masy ciała.

Oczywiste jest, że należy takim stanom zapobiegać, np. regularnie stosując ćwiczenia dozwolone dla kobiet w ciąży i zażywając ruchu, a także odpoczywać z uniesionymi nogami. Jednak nie zawsze to wystarcza i dolegliwości pojawiają się, zwłaszcza jeżeli kobieta jeszcze przed zajściem w ciążę miała nadwagę lub spodziewa się więcej niż jednego dziecka. Wtedy z pomocą może przyjść kinesiotaping.

Wskazania do kinesiotapingu w ciąży

Głównym wskazaniem do zastosowania plastrowania dynamicznego u kobiet ciężarnych są dolegliwości kręgosłupa. Umiejętne przyklejenie taśmy może znacznie zredukować lub całkowicie zniwelować bóle, tak w górnym, jak i w dolnym odcinku kręgosłupa.

Oprócz tego kinesiotaping można stosować na mięśnie brzucha w celu wyregulowania ich napięcia, mięśnie skośne zewnętrzne i mięśnie posturalne, które odpowiadają za zachowanie prawidłowej postawy. Dodatkową zaletą tej metody jest pobudzanie skóry, na którą aplikowana jest taśma. Dzięki wyrównaniu napięcia mięśni brzucha następuje wyrównanie napięcia więzadłowego i powięziowego, co zapobiega tworzeniu się rozstępów na skórze brzucha lub znacznie ogranicza ich wystąpienie i wielkość.

Naklejanie plastrów w okolicy lędźwi i stawów biodrowych ułatwia krążenie krwi i przepływ limfy, co redukuje obrzęki i zapobiega powstawaniu żylaków. Spiralne oklejanie nóg działa odciążająco i zmniejsza opuchliznę, może również zredukować ból przy zapaleniu nerwu kulszowego (rwie kulszowej), które dość często występuje u kobiet ciężarnych.

Taśmy do kinesiotapingu i ich aplikowanie

Taśmy do kinesiotapingu wykonane są z najwyższej jakości bawełny z dodatkiem włókna elastycznego i powleczone jednostronnie klejem akrylowym. Ich grubość, ciężar i parametry rozciągliwości podobne są do skóry człowieka, dlatego nie stwarzają pacjentce dyskomfortu podczas noszenia. Nie są nasączone jakąkolwiek substancją leczniczą czy chemiczną, dlatego ciąża nie jest przeciwwskazaniem do ich stosowania. Przed zaaplikowaniem należy skórę dokładnie umyć, osuszyć, a miejsca owłosione ogolić.

Taśmy można nosić przez okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od miejsca naklejenia. Są wodoodporne, więc nie przeszkadzają w kąpieli. Przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra może normalnie oddychać.

Nie należy stosować kinesiotapingu na skórę uszkodzoną (skaleczoną) oraz w przypadku schorzeń skórnych (łuszczyca, liszaje). Może się zdarzyć u pacjentki uczulenie po zaaplikowaniu taśmy, np. swędzenie lub podrażnienie skóry. W takim wypadku należy niezwłocznie odkleić plastry i poinformować terapeutę o reakcji skórnej.

Kto może wykonywać zabiegi kinesiotapingu?

Naklejanie plastrów dynamicznych może wykonywać osoba, która zna budowę anatomiczną człowieka, zwłaszcza układ kostno-stawowy i mięśniowy, a w przypadku fizjoterapeuty ciężarnych – także budowę i czynności układu rodnego i przebieg ciąży. Dlatego wskazane jest, aby w zakresie kinesiotapingu szkoliły się osoby, mające zawodowe doświadczenie medyczne, kosmetologiczne lub fizjoterapeutyczne. Zabiegi są bezpieczne dla pacjentek ciężarnych, jednak jeżeli są wykonywane nieumiejętnie, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

TEB Edukacja Sp. z o.o. organizuje szkolenia kinesiotapingu w różnych miastach Polski. Odbywają się też kursy we Wrocławiu. Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne. Absolwenci otrzymują certyfikaty TEB oraz zaświadczenia ukończenia kursu wg rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *