Klimatyzacja w domu – hit czy kit?

2020-05-31 3:46:37
Kto z nas nie marzył w upalne dni czy duszne noce o klimatyzacji w domu lub mieszkaniu? Może warto się zastanowić nad jej zainstalowaniem nim nadejdzie kolejne lato? Jakie są jej zalety i wady?

 

Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem, gdy temperatura na zewnątrz rośnie i nagrzewa ściany domu czy mieszkania sprawiając, że czujemy się niczym w rozgrzanym piekarniku. Pierwsze upalne dni każdego roku sprawiają, że wiele osób zaczyna zastanawiać się na zakupem klimatyzatora. Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Aby ułatwić podjęcie decyzje, przedstawiamy wady i zalety domowej klimatyzacji.

Klimatyzacja w domu – warto, bo…

Podstawową zaletą posiadania klimatyzacji w domu jest podniesienie komfortu termicznego mieszkańców. Klimatyzacja poprawia ich samopoczucie w czasie największych upałów, ale też zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne. Bardzo wysokie temperatury to zagrożenie dla osób borykających się z problemami sercowymi oraz dla seniorów i małych dzieci, które bardzo szybko się odwadniają. Nowoczesne urządzenia chłodzące wyposażone są w wiele czujników elektronicznych, dzięki którym możliwe jest nie tylko regulowanie temperatury, ale też utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza a nawet eliminowanie zanieczyszczeń. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie istotna dla osób z chorobami układu oddechowego oraz rozmaitymi alergiami. Sprzęt wysokiej klasy jest w stanie samodzielnie dopasować parametry do warunków, w jakich pracuje. W razie potrzeby urządzenie może nie tylko obniżać temperaturę, ale też ją podwyższać, co przyda się w chłodniejsze i bardziej wilgotne letnie dni.

Klimatyzacja w domu – nie warto, bo…

Rozwiązanie, jakim jest klimatyzacja w domu czy mieszkaniu ma jednak obok niezaprzeczalnych zalet również wady, których nie sposób zignorować. Jedną z nich są finanse. Montaż klimatyzatora nie jest taki prosty, jak się wielu osobom wydaje, trzeba więc skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy. Sprzedawcy urządzeń często oferują również tego typu usługi. Niestety, to podnosi koszt całej inwestycji. Jest on zdecydowanie wyższy w przypadku montowania klimatyzacji w domu już istniejącym, bo często konieczne jest wówczas kucie ścian. Klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia jak i serwisowania, co również generuje koszty. Przechodząc z jednych pomieszczeń do innych mieszkańcy są dodatkowo narażeni na zmianę temperatury, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dla niektórych osób niedogodnością jest również głośna praca klimatyzacji. Ponadto, działające cały dzień urządzenia, to większe rachunki za prąd.

Każdy z nas musi samodzielnie podjąć decyzję, czy klimatyzacja ma więcej zalet czy więcej wad. I na tej podstawie zdecydować się na jej zakup lub montaż luz z niego zrezygnować. Dla jednych będzie to hit, dla innych kit. A dla ciebie?

Materiał przygotowany we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Komentarze

2 komentarze

  1. Klimair odpowiedz

    Jak ktoś mieszka na poddaszu, to podstawa! Trzeba dobrać odpowiednią klimatyzację do wielkości pomieszczenia.

    1. Michalina odpowiedz

      tak, zgadzam się, nam klimafest zakładali w tym roku i to lato zdecydowanie lepiej mogliśmy znieść

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *