KOLARSTWO. Litwin w Legionowie – Końcowy akord przy Arenie

2019-08-20 1:03:43

Niedzielne kryterium uliczne ze startem i metą przy Arenie Legionowo zakończyło kolarski tryptyk dla uczenia pamięci bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Jego zwycięzcą został litewski kolarz z Kłajpeda Cycling Team – Justas B Beniusis. Na pozostałych dwóch miejscach podium uplasowali się gościnni Polacy. Drugi był Adam Żuber, a trzeci Norbert Banaszek


Niespełna 40-oosobowy peleton elity ścigał się wokół legionowskiej hali widowiskowo -sportowej na pokonywanej 20-koótnie pętli ulicami: Bolesława Chrobrego, Jana III Sobieskiego, Parkowa i księdza Augustyna Kordeckiego .Na każdym okrążeniu pierwsza trójka gromadziła punkty, których suma decydowała o ostatecznej lokacie. Sytuacja na trasie tak się ułożyła, że kolejność na ostatnim finiszu pokrywała się z końcową klasyfikacją legionowskiego kryterium.
W szczupłym peletoniku niedzielnego wyścigu nie brakowało zacnych nazwisk ze sportowych stron gazet. Byli m.in. reprezentanci Polski w kolarstwie torowym: Adrian Tekliński (mistrz świata w kolarskim screatchu z roku 2017), także 22-letni kolarz pochodzący z Ciechanowa, Daniel Staniszewski ( na ostatnich Igrzyskach Europejskich zdobył brązowy medal w omnium, czyli wieloboju), czy najmłodszy z nich, 18-letni Filip Prokopyszym, który na tych samych IE wywalczył srebrny medal w kolarskim screatchu. Pojawił się też w ostatniej chwili na starcie Adrian Banaszek, który wygrał dwie pierwsze odsłony kolarskiego „Tour Bitwy Warszawskiej 1920” i miał szanse na kolarskiego hat-tricka, ale… To nie był dzień starszego z synów dyrektora imprezy Dariusza Banaszka. Byli też kolarscy mastersi, czyli wspomnień czar z dawnych lat, z Jarosławem ”Panczenem” Chojnackimi i trochę starszym (rocznik 1956) Lechosławem Michalakiem na czele. Pan Leszek, wielokrotny reprezentant kraju, mistrz Polski na szosie z roku 1984 i zwycięzca Tour de Pologne (1977), jest w doskonałej formie fizycznej, „trzyma koło” z młodziakami. Szacunek i podziw dla obu wspomnianych, którzy przed laty rozsławiali mazowieckie kolarstwo.

Podczas niedzielnego wyścigu, tylko przez kilka pierwszych okrążeń peletonik jechał w grupie, a punkty na lotnych premiach zdobywali torowcy m.in. Filip Prokopyszyn. W połowie dystansu na atak zdecydowała się wspomniana we wstępie trójka, dzieliła się punktami na kolejnych finiszach powiększając systematycznie przewagę nad resztą stawki. Ostatni, punktowany podwójnie finisz był pasjonujący, ale nie zmienił ustalonej wcześniej kolejności legionowskiego kryterium. Litwin odparł zaciekły atak dwójki Polaków. Brawo!
Dzień wcześniej, w sobotę, na kolarskim torze w Modlinie odbyło się podobne kryterium. Tam po solowej akcji w drugiej fazie wyścigu triumfował Adrian Banaszek, Drugi w Modlinie był legionowski zwycięzca Justas Beniusis, a trzeci Norbert Banaszek. Dodajmy jeszcze tylko, że zarówno w Legionowie, także Mopdlinie oraz na starcie do głównego wyścigu ”Tour Bitwy Warszawskiej 1920” w Radzyminie odbyło szereg wyścigów towarzyszących dla najmłodszych adeptów kolarstwa. Bo ideą tej trzydniowej imprezy była m.in. także popularyzacja kolarstwa wśród przyszłych – taką mają nadzieję organizatorzy – tytanów kolarstwa. (jb)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *