Kolejka do sanatorium – jak sprawdzić?

2022-03-30 1:00:59

 

Wyjazd do sanatorium jest dla wielu osób możliwością realnej poprawy stanu zdrowia. Podczas pobytu w placówce tego typu mogą korzystać z niedostępnych na co dzień zabiegów. Dzięki pobytowi w sanatorium chorzy szybciej dochodzą do siebie, a rekonwalescencja przebiega efektywniej. Kolejka do sanatorium to jednak ciągle realny problem, a średni czas oczekiwania jest długi. Jak sprawdzić kolejkę do sanatorium?

Kolejka do sanatorium, czyli ile czeka się na wyjazd?

Liczba osób chętnych do skorzystania z dobrodziejstw wyjazdu do sanatorium ciągle jest większa niż możliwości samych placówek. Z tego względu, każdy, kto zgłosi chęć wyjazdu musi czekać na swoją kolej. Mając skierowanie NFZ czas oczekiwania może wynieść nawet ponad dwa lata. Jest to przeciętny czas oczekiwania na wyjazd dla osób ze skierowaniem. Na samą decyzję z Narodowego Funduszu Zdrowia o wydaniu skierowania czeka się maksymalnie 30 dni.

Warto zdawać sobie sprawę, że wystawione skierowanie ma swoją datę ważności. Jest aktualne przez 18 miesięcy. Jeżeli chory nie skorzysta z niego w tym czasie, zostaje ono odesłane do ponownej weryfikacji i cały proces zaczyna się od nowa. Trzeba bowiem przejść niezbędne badania, których celem jest potwierdzenie dalszej zasadności pobytu w sanatorium. Skierowani przez ZUS z kolei czekają zazwyczaj do 8 tygodni.

Jak sprawdzić kolejkę?

Dzięki specjalnej przeglądarce skierowań do sanatorium każdy ma możliwość sprawdzić swoje obecne miejsce w kolejce. Przeglądarka ta dostępna jest na dedykowanej stronie NFZ. To, jaka jest kolejka do sanatorium można sprawdzić po otrzymaniu skierowania, które następnie trafia do systemu internetowego. Gdy mamy już potwierdzenie wyjazdu i chcemy sprawdzić swoją pozycję, musimy w przeglądarce skorzystać z numeru podanego na skierowaniu.

Oprócz tego strona żąda weryfikacji poprzez wprowadzenie specjalnego kodu z obrazka, który generowany jest indywidualnie podczas każdej próby korzystania ze strony. W systemie znajdziemy informacje takie jak status skierowania, numer w kolejce, miejsce i termin przyjazdu oraz ocena lekarska, na podstawie której wyznacza się rodzaj leczenia.

Czy można ominąć kolejkę?

Istnieje możliwość ominięcia swojej kolejki do sanatorium i wcześniejszego skorzystania z wyjazdu. Okazja taka pojawia się wówczas, gdy inny kuracjusz rezygnuje z propozycji skorzystania z usług sanatorium. Możemy wówczas przejąć termin, który pierwotnie wyznaczony był dla kogoś innego.

Szansa na przejęcie czyjegoś terminu jest największa w miesiącach takich jak listopad, grudzień i styczeń. Jeżeli chcemy ominąć kolejkę musimy skonsultować się jeszcze z odpowiednim oddziałem NFZ. Jeżeli decyzja o przejęciu terminu zostanie potwierdzona, musimy liczyć się z szybkim wyjazdem, który może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Warto więc w takim wypadku być przygotowanym zawczasu. 

Warunkiem koniecznym, który musi być również spełniony jest niekorzystanie z leczenia uzdrowiskowego przez ostatnie 12 miesięcy. Jeżeli dana  osoba była objęta leczeniem w ciągu ostatniego roku, nie może skorzystać z przyspieszonego terminu.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *