KOMENTARZ. Fotowoltaika na każdym bloku?

2021-06-10 6:24:13

Spór o to, że jeden z mieszkańców zainstalował sobie w przyblokowym ogródku panel fotowoltaiczny, to znak naszych czasów. Można na to patrzeć w dwojaki sposób. Z jednej strony spółdzielnia i niektórzy mieszkańcy maję pretensje, że ktoś instaluje sobie jakieś urządzenia w ogródku nie pytając o zgodę

Z drugiej strony jednak, coraz więcej mówi się nie tylko o kryzysie klimatycznym, ale także o kryzysie energetycznym. Być może więc mieszkaniec ten jako jedyny na osiedlu poważnie traktuje ostrzeżenia naukowców i ich apele o oszczędzanie energii. Być może też, nie podjąłby się on realizacji takiego przedsięwzięcia, gdyby widział, że podejmuje energiczne działania w tej sprawie państwo albo sama spółdzielnia.

Może najwyższy czas, aby tak jak robią to inni, dachy spółdzielczych bloków zamieniły się w wielkie ekrany fotowoltaiczne pochłaniające energię ze słońca. W obecnych czasach samo ocieplanie budynków już nie wystarcza. Być może warto już dziś zacząć instalować urządzenia odzyskujące energię, zbierać i powtórnie wykorzystywać deszczówkę oraz urządzać zielone ogrody na ścianach i dachach.

Może więc zamiast potępiać warto iść w ślady tego mieszkańca.

Maciej Lerman

Komentarze

5 komentarzy

 1. tadek odpowiedz

  Facet nie może sobie instalowac sobie takich urządzeń , bez zgody innych mieszkańców. Bo to nie jest tylko jego teren i nie wiadomo jak te urzadzeniania oddziałuja na otoczenie. Czytałem, ze czasmi dochodzi w takich instalacjach do samozapłonu. Ktos powinien wiec sprawdzic czy instalacja taka jest bezpieczna.

 2. Karol odpowiedz

  Bo to sama spółdzielnia powinna wyznaczyć odpowiednie miejsca i zachecać ludzi do fotowoltaiki. Tak przynajmniej powinno być w normalnym kraju. Ale u nas to jest inna bajka.

 3. Ewa odpowiedz

  Prezesa smlw do d… boli jak ktoś ma własny pomysł i w dodatku go realizuje. Woli sam na wszystkim trzymać łapę żeby mieszkańcy nie mieli za wiele do powiedzenia. – “Co to by były gdyby każdy tak sobie instalował , co chce. Najpierw zainstaluje sobie fotowoltaikę, a potem może przyjdzie mu do głowy, że wywiesi transparent z napisem np: “PREZES JEST GŁUPI”

 4. Hahaha odpowiedz

  SMLW to relikt przeszłości… Oni prąd mają na korbkę, a wodę na pobieraliby z brudnej studni…

 5. Bogdan odpowiedz

  Czego się ci ludzie czepiają. Szkoda, że SMLW sama na to wcześniej nie wpadła żeby fotowoltaikę na wszystkich dachach zainstalować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *