Facebook

KOMENTARZ. Fotowoltaika na każdym bloku?

2021-06-10 6:24:13

Spór o to, że jeden z mieszkańców zainstalował sobie w przyblokowym ogródku panel fotowoltaiczny, to znak naszych czasów. Można na to patrzeć w dwojaki sposób. Z jednej strony spółdzielnia i niektórzy mieszkańcy maję pretensje, że ktoś instaluje sobie jakieś urządzenia w ogródku nie pytając o zgodę

Z drugiej strony jednak, coraz więcej mówi się nie tylko o kryzysie klimatycznym, ale także o kryzysie energetycznym. Być może więc mieszkaniec ten jako jedyny na osiedlu poważnie traktuje ostrzeżenia naukowców i ich apele o oszczędzanie energii. Być może też, nie podjąłby się on realizacji takiego przedsięwzięcia, gdyby widział, że podejmuje energiczne działania w tej sprawie państwo albo sama spółdzielnia.

Może najwyższy czas, aby tak jak robią to inni, dachy spółdzielczych bloków zamieniły się w wielkie ekrany fotowoltaiczne pochłaniające energię ze słońca. W obecnych czasach samo ocieplanie budynków już nie wystarcza. Być może warto już dziś zacząć instalować urządzenia odzyskujące energię, zbierać i powtórnie wykorzystywać deszczówkę oraz urządzać zielone ogrody na ścianach i dachach.

Może więc zamiast potępiać warto iść w ślady tego mieszkańca.

Maciej Lerman

Komentarze

5 komentarzy

 1. tadek odpowiedz

  Facet nie może sobie instalowac sobie takich urządzeń , bez zgody innych mieszkańców. Bo to nie jest tylko jego teren i nie wiadomo jak te urzadzeniania oddziałuja na otoczenie. Czytałem, ze czasmi dochodzi w takich instalacjach do samozapłonu. Ktos powinien wiec sprawdzic czy instalacja taka jest bezpieczna.

 2. Karol odpowiedz

  Bo to sama spółdzielnia powinna wyznaczyć odpowiednie miejsca i zachecać ludzi do fotowoltaiki. Tak przynajmniej powinno być w normalnym kraju. Ale u nas to jest inna bajka.

 3. Ewa odpowiedz

  Prezesa smlw do d… boli jak ktoś ma własny pomysł i w dodatku go realizuje. Woli sam na wszystkim trzymać łapę żeby mieszkańcy nie mieli za wiele do powiedzenia. – „Co to by były gdyby każdy tak sobie instalował , co chce. Najpierw zainstaluje sobie fotowoltaikę, a potem może przyjdzie mu do głowy, że wywiesi transparent z napisem np: „PREZES JEST GŁUPI”

 4. Hahaha odpowiedz

  SMLW to relikt przeszłości… Oni prąd mają na korbkę, a wodę na pobieraliby z brudnej studni…

 5. Bogdan odpowiedz

  Czego się ci ludzie czepiają. Szkoda, że SMLW sama na to wcześniej nie wpadła żeby fotowoltaikę na wszystkich dachach zainstalować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *