KOMENTARZ SZYLINGA. Co się działo w minionym tygodniu

2017-02-04 9:38:22

Strach, lament i smog…

Na początek chciałbym podzielić się pewną refleksją. A mianowicie, jak myślicie – co jest potrzebne, aby zarozumiały despota, słynący z obyczajowych skandali, chełpiący się swoją bezkarnością, lekceważący obywateli, współpracowników i podwładnych, a także łamiący prawo i wykorzystujący stanowisko dla swoich prywatnych biznesów, zaczął domagać się przestrzegania prawa i poszanowania zasad demokracji. – Okazuje się, że wystarczy, iż poczuje on strach o swoje stanowisko i możliwość końca biznesowego Eldorado. A w perspektywie może nawet konieczność poszukiwania uczciwej pracy. Ale wracajmy do Legionowa.

Przyłączają nas do aglomeracji

We wtorek 31 stycznia w mediach pojawiła się informacja, że w Sejmie został złożony projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zgodnie z jego zapisami, do Warszawy, a właściwie do powiatu warszawskiego, mają być przyłączone 32 okoliczne gminy, w tym Legionowo, Jabłonna Nieporęt i Wieliszew. A więc likwidacji miałby ulec powiat legionowski. Ta wiadomość przyćmiła wszystkie inne wydarzenia. Od razu zaczęli szaleć w mediach gminni włodarze z prezydentem Legionowa Smogorzewskim na czele. Ten straszył mieszkańców z telewizora, jakie to jego zdaniem, spadną na nich plagi w przypadku przyłączenia Legionowa do Warszawy. Zwykle arogancki i butny, tym razem skruszony i zatroskany Smogorzewski udzielał wywiadów na prawo i lewo. Dało się wyczuć, że to właśnie jemu najbardziej zależy na zachowaniu obecnego status quo.

Nic jeszcze nie wiadomo…

Najwyraźniej jednak prezydent projektu tego nie doczytał. Nie było w nim bowiem nic o odebraniu jakichkolwiek kompetencji gminnym samorządom, a jedynie o włączeniu gmin z naszego powiatu, oprócz Serocka, do powiatu warszawskiego. Powiat ten w odróżnieniu od „Warszawy właściwej” nazywany ma być „aglomeracją warszawską” lub „miastem stołecznym Warszawa”. Posłowie PIS, będący autorami projektu dowodzą, że dzięki włączeniu w skład aglomeracji, mieszkańcy podwarszawskich gmin będą mieli ułatwienia komunikacyjne np. poprzez objęcie ich tzw. „wspólnym biletem”. Ponadto łatwiejsze ma być planowanie i realizacja ponadlokalnych inwestycji. Z kolei przeciwnicy włączenia do aglomeracji, podnoszą że dla mieszkańców przyłączanej gminy może znacznie wydłużyć się droga do urzędów. A ponadto może oddalić się od nich tzw. centrum decyzyjne. Projekt jest jednak na tyle ogólny, że nie wiadomo dziś jakby to miało wyglądać w praktyce.

Lametnt radnego

Zarządzający obecnie gminami w naszym powiecie podnieśli jednak takie larum, jakby ktoś chciał odebrać im ulubioną zabawkę. Dlatego od tygodnia na wszelkich forach i facebooku mnożą się wpisy urzędników i radnych, do których świadomości dotarła groźba utraty pracy i dodatkowych profitów. Strach przed nieznanym, spowodował także u niektórych czerpiących duże korzyści z bycia przy władzy prawdziwą panikę. Wszystkich przebił jednak radny Aksamit, który wystosował dramatyczny list do facebookowiczów. Pisze w nim o groźbie wymazania Legionowa z mapy Polski, o niszczeniu ojczyzny i 18 republice ZSRR. Celnie podsumował to jeden z internautów, pisząc że perspektywa oderwania od koryta najwyraźniej odebrała radnemu rozum.

Walą na oślep

Panika wśród rządzących osiągnęła pod koniec tygodnia swoje apogeum. Hejtarzy na usługach ratusza przypuścili zmasowany atak na wszystkich, którzy ośmielają się krytykować obecne władze samorządowe. Sami włodarze natomiast organizują konferencje i manifestcje. Chcą też jak zwykle posłużyć się mieszkańcami, aby to oni występowali w obronie rządzących. Z kolei wydawany przez miejską spółkę, a finasowany przez ratusz tabloid „Miejscowa na weekend” zaatakował nawet nadleśniczego Nadleśnictwa Jabłonna. Dlaczego? Mocodawcy z ratusza najwyraźniej podejrzewają, że nadleśniczy mógłby ubiegać się o stanowisko prezydenta Legionowa. Tymczasem jak wiadomo, jest ono „zarezerwoane”, po wsze czasy, dla Smogorzewskiego i jego kumpli.

Na koniec warto wspomnieć, że duszący smog nadal wisi nad miastem. W związku z tym sami mieszkańcy uruchomili nową aplikację na telefony z androidem o nazwie „SMOGOGRÓD”. Ma ona informować o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza oraz o trucicielach.

PS.

Komentarze

13 komentarzy

 1. zbyszek odpowiedz

  Ja bym wezwał krzyżaków z Brukseli albo Vikingów z Oslo lub Kopenhagi

 2. bolo odpowiedz

  Zgadzam się, niech NADLEŚNICZY TRACZYK popędzi lokalnych cwaniaczków i złodziei !!!!!!!

 3. Krzysiek odpowiedz

  Najwyższy czas, żeby ktoś tych złodziei popędził gdzie pieprz rośnie !!!!!!!!

 4. Stefan odpowiedz

  RZUCILI DO BOJU WSZYSTKIE POPYCHADŁA.
  Już nie tylko pani pani Mytkowska opłacana publicznymi pieniędzmi broni prywatnego tyłka Romana S.
  Uaktywnij się też hejter niejaki FILIPKOWSKI oraz blisko związany z legionowskim ratuszem cezary USIK
  Widać bliski jest już koniec tego “smogowego układu”.

  1. Wojtek Kręcisz odpowiedz

   Oooo! Pana Cezarego uprzejmie proszę w to nie mieszać! Ten ex-wojak, to lokalna dobra dusza, dyżurny wolontariusz, jeden z niewielu, ktorym – jak kiedyś napisał nasz forumowy Joker – “się chce”. Od zawsze miałem duży szacunek (i potężny kredyt zaufania) dla byłych mundurowych. 🙂

 5. EDYTA odpowiedz

  INACZEJ NIGDY SIĘ ICH NIE POZBĘDZIEMY !!!
  Niestety trzeba się ich pozbyć choćby przy pomocy PIS-u. Wiem, że towarzystwo nie jest najlepsze, ale nadarzyła się okazja I nie ma co wybrzydzać, INACZEJ NIGDY NIE POZBĘDZIEMY SIĘ TYCH LOKALNYCH KLIK. Jeśli kolejni obrosną w piórka znów trzeba będzie ich pogonić…

  1. Daro odpowiedz

   A jak już pozbędziemy się już tej lokalnej kliki a na ich miejsce przyjdą jeszcze gorsi to kogo ściągniemy do pozbycia się nowej władzy ??? Krzyżaków ????
   To jest najbardziej idiotyczny pomysł aby ktoś robił porządki za nas i wybierał władze za mieszkańców
   To mieszkańcy swoimi głosami powinni zdecydować komu powierzyć władzę
   Nie lubię, wręcz nie cierpię rządzącej w Legionowie ekipy ale w ten sposób nie załatwia się spraw

 6. Fakty odpowiedz

  bojownicy o Legionowo !!! przy kazdych wyborach pamietaja o wielu wyborcach i pamięć jakoś im warca a po wyborach to Q,,,,,,jedna z druga odwraca głowę w druga strone. Teraz jak strach koło dupska to larum krzyczą………….t EKIPA JEST TEGO NAJLEPSZYM PRZYKŁADEM, lenie patentowane. Kazda sytuacja jest dobra aby ich pogonic , nawet przymierze z pisem. Nie podrzucajcie nam zadnych ulotek bo za nie oczywiscie my zapłacimy. Super ze choc jedna gazeta nie jest na garnuszku tej bandy darozjadów.

  1. Daro odpowiedz

   To wygląda jak zwalczanie dżumy cholerą
   Ale co tam
   Jeżeli ten poroniony projekt w którym chodzi jedynie o dorwanie się przez PiS do wladzy dojdzie do skutku to gwarantuję że już za kilka miesięcy zaczną się masowe protesty
   Wtedy dopiero okaże się ze miałem rację

  2. Wojtek Kręcisz odpowiedz

   “Kazda sytuacja jest dobra aby ich pogonic , nawet przymierze z pisem” – o! To właśnie przykład afektu, o jakim pisałem parę chwil temu na sąsiedniej witrynie 😉 To już nie jest zwykle uprzedzenie, jeno amok. “Byle Smogorzewskich popędzić, potem – choćby potop!”
   Ludzie, to są podstawy psychologii! 😀

   1. EDYTA odpowiedz

    Potop jest już dziś!!! Klika opanowała całkowicie samorząd i trzeba się jej pozbyć za wszelka cenę. Sama też mam obawy przed pisem ale dziś mamy inny problem. Nie martwmy się na zapas. Dajmy szanse nowym ale oczywiście patrzmy na ręc.e Edyta

    1. Wojtek Kręcisz odpowiedz

     Patrzeć na ręce partyjnemu aparatczykowi który, być może, przyjdzie w zamian? Sądzi pani że będzie taka możliwość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *