KOMUNIKACJA. Zbadaj serce w pociągu

2016-02-12 11:05:37

Walentynki to także okazja, aby pomyśleć o swoim sercu. Już w najbliższą niedzielę 14 lutego o godzinie 11:18 z peronu 8. Dworca Warszawa Zachodnia ruszy specjalny pociąg Kolei Mazowieckich, którego pasażerowie będą mieli możliwość bezpłatnego zbadania kondycji serca.

Badania w pociągu KM relacji Warszawa Zachodnia – Działdowo organizowane są w ramach kampanii społecznej „Ciśnienie na Życie”. Wszystkim chętnym, którzy zgłoszą się do punktu „Ciśnienie na Życie” zlokalizowanego w pierwszym składzie pociągu, wykwalifikowany personel medyczny zmierzy ciśnienie tętnicze krwi, przeprowadzi badanie wieku serca oraz udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.

Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie” już trzeci rok z rzędu prowadzą działania mające na celu uświadomienie Polakom, jakie ryzyko niesie za sobą brak odpowiedniej profilaktyki schorzeń układu krążenia. Na akcjach bezpłatnych badań można nie tylko zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, ale także za pomocą innowacyjnej aplikacji poddać się badaniu wieku serca. Pozwala ono stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia.
Pomiary ciśnienia będą odbywać się w niedzielę 14 lutego w pociągu Kolei Mazowieckich nr 15425 na trasie Warszawa Zachodnia – Działdowo. Odjazd pociągu ze stacji Warszawa Zachodnia planowany jest na godzinę 11:18.
Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z 300 000 badań przeprowadzonych w ramach Kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego. Dlatego w tym roku działania Kampanii będą popularyzowały regularne kontrole lekarskie osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych. Działania Kampanii merytorycznie wspiera Rada Ekspertów w składzie prof. Marian Zembala, prof. Krzysztof Narkiewicz, prof. Stefan Grajek oraz prof. Tomasz Zdrojewski. Sponsorem kampanii „Ciśnienie na Życie” jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma.

Katarzyna Wlaś

Biuro Prasowe Kampanii

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *