Kosztorys budowy domu – jakie koszty obejmuje?

2017-05-09 8:15:03

Realizacja każdej inwestycji związana jest z określonymi kosztami. Właśnie dlatego w celu ich dokładnego określenia przygotowuje się kosztorysy. Dokument ten nie tylko pokaże nam, na jaki wydatek musimy się przygotować, ale również pozwoli nam w odpowiedni sposób zaplanować finansowanie inwestycji.

 

 

Realizacja każdej inwestycji związana jest z określonymi kosztami. Właśnie dlatego w celu ich dokładnego określenia przygotowuje się kosztorysy. Dokument ten nie tylko pokaże nam, na jaki wydatek musimy się przygotować, ale również pozwoli nam w odpowiedni sposób zaplanować finansowanie inwestycji.

Jako że budowa własnego domu jednorodzinnego jest zawsze sporym wydatkiem, nie ma tutaj miejsca na domniemywania o tym, ile będzie kosztowała. To ważne szczególnie wtedy, gdy chcemy wziąć kredyt na budowę domu – bank musi wiedzieć wtedy dokładnie, ile zapłacimy za wszystkie prace. Kosztorys pozwoli nam wobec tego na łatwiejsze oszacowanie budżetu na budowę domu oraz na kontrolowanie kosztów na każdym etapie prac.

Elementy kosztorysu budowy domu jednorodzinnego:

  • ogólne informacje dotyczące domu oraz potrzebnych robót budowlanych, w tym krótki opis techniczny prac
  • przedmiar lub obmiar robót – oszacowanie kosztów
  • lista potrzebnych materiałów, sprzętów i ich cen oraz koszty robocizny
  • podsumowanie kosztorysu

Wobec tego na cenę kosztorysową budynku wchodzą – wartość robocizny, wartość materiałów budowlanych, wartość pracy sprzętu budowlanego, koszt zakupu, na przykład transportu, a także koszty pośrednie, które ponoszone są przez firmę budowlaną. Do kosztorysu dodaje się też zysk kalkulacyjny (dotyczy wartości rozwoju oraz ryzyka wykonawcy, na przykład gwarancji jakości), a ponadto podatek VAT.

Kto przygotowuje kosztorys?

Aktualnie najczęściej kosztorys przygotowywany jest przez projektanta budynku. Oczywiście, możemy spróbować przyszykować go samodzielnie, niemniej jednak będzie to czasochłonne zadanie, które nie zawsze przyniesie oczekiwany rezultat.

Gdy kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego, zwykle możemy zamówić do niego kosztorys albo otrzymujemy go bez dodatkowych opłat. To duże udogodnienie, ponieważ nie musimy wtedy czekać na te dokumenty i wszystko otrzymujemy od razu. Gdy z kolei chcemy zamówić projekt domu indywidualnie u architekta, wtedy także może on przygotować dla nas od razu kosztorys.

Budżet kosztów budowy domu

Dzięki wyszczególnieniu wszystkich elementów dotyczących budowy domu, możemy dowiedzieć się, ile będzie kosztowało nas zrealizowanie danego projektu gotowego czy na zamówienie. Gdy nie mamy wystarczających oszczędności, które potrzebne będą do realizacji inwestycji, kosztorys pozwoli nam na wskazanie, ile potrzebujemy pieniędzy z kredytu.

Podsumowując, kosztorys jest bardzo ważnym dodatkiem do projektu domu. Razem z nim będziemy mogli łatwo podsumować koszty oraz kontrolować je na każdym z etapów prac.

Źródło: http://pracownia-projekty.dom.pl/

Komentarze

2 komentarze

  1. tomo odpowiedz

    Służe profesjonalną pomocą sam zrobiłem koszty mojego domu , i powiem szczerze że długo mi to nie zajeło i niebyło ani czasochłonne ani trudne. Po pierwsze zadzwoniłem do sprzedawcy “Dewellopera” i zapytałem o cene . I to koniec , można się troche zagubić ale przebrniecie mi sie udało , cchociaż trwało to dobre 2-3minuty powodzenia i odwagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *