KRAJ. E-dowód od 4 marca

2019-03-07 1:53:12

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Dowody mają być wydawane po 4 marca br. To co odróżnia je od zwykłych dowodów jest jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku

Nowy dowód osobisty zewnętrznie wygląda podobnie do dokumentu wydawanego dotychczas. Jedyną nową informacją na awersie dokumentu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chce się skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Stare i nowe funkcje

Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

Wniosek

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca 2019 r. Wszystkie dowody, które będą wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie, będą mieć warstwę elektroniczną. Jeśli dowód osobisty jest nadal ważny, nie trzeba go wymieniać. Wymian dowodów na e-dowody ma potrwać do 2029 r. i jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji będzie bezpłatna. Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać: w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania, przez Internet (więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl).

Nowy formularz

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od 4 marca nieznacznie zmieni się dotychczasowy formularz wniosku. Ponadto zostanie on poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Przy składaniu wniosku online warto zapoznać się wcześniej z wymogami, jakie powinno spełniać zdjęcie. Jako rodzic, opiekun prawny lub kurator możesz wnioskować o e-dowód dla dziecka lub podopiecznego.

Więcej wniosków

Prosiliśmy wszystkie urzędy gminy o informację ile wniosków zostało złożonych o wydanie nowych E-dowodów. W Jabłonnie od wczoraj złożonych zostało 24 wnioski. Jak informuje gmina jest to nieco więcej niż zwykle. W Nieporęcie złożonych zostało 14 wniosków. Jak podają pracownicy Urzędu Gminy Nieporęt jest to nawet mniej niż zwykle. W Serocku złożonych zostało 34 wnioski o wydanie E-dowodu, jest to ponad 100 proc. więcej niż dotychczas. W Wieliszewie natomiast złożonych zostało 15 wniosków, jest to mniej więcej stała liczba wpływających wniosków. Niestety do zamknięcia numeru pomimo wielu prób nie udało nam się uzyskać informacji z UM w Legionowie. Wszystkim urzędom, oraz urzędnikom dziękuję za szybkie udzielenie informację.

red.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *