Kratka kominkowa – czy jest niezbędna?

2021-02-10 4:19:43
Wybór kratki kominkowej jest ważny z punktu prawidłowego działania kominka i całego systemu grzewczego. Jak dobrać odpowiednią kratkę do naszego urządzenia i czym się kierować? Sprawdź najważniejsze informacje.

 

Dlaczego trzeba montować kratki?

Kratki wentylacyjne montujemy, aby zapewnić odpowiedni obieg powietrza oraz zapobiec przegrzaniu wkładu. Palący się ogień nagrzewa wkład kominkowy, a opływające go powietrze podgrzewa się i jest przekazywane do innych pomieszczeń. Po schłodzeniu, powietrze wraca w okolice kominka i

znowu się ogrzewa. Cały proces jest zasługą dobrze zamontowanych i dobranych do kominka kratek.

Ile kratek kominkowych powinniśmy zamontować?

Prawidłowe działanie kominka zależy od odpowiedniej wentylacji ich obudowy. Wentylację z kolei zapewniamy poprzez stosowanie kratek wentylacyjnych. Zazwyczaj umieszcza się dwie kratki: jedną w dolnej części obudowy kominka, natomiast drugą w górnej jego części.

Jeśli pod stropem znajduje się komora dekompresyjna, to powinniśmy zamontować także trzecią kratkę. Możemy zrezygnować z kratki dolnej tylko w przypadku, gdy w obudowie kominka, w jego dolnej części znajduje się inny otwór wentylacyjny.

Kratki kupisz na http://kratki.com/pl/systemy-ciepla-i-wentylacji/kratki-wentylacyjne!

Rodzaje kratek kominkowych

Ze względu na rozmieszczenie kratek wyróżniamy ich kilka rodzajów:

  • wlotowe doprowadzają powietrze do paleniska i są montowane są w dolnej części kominka;
  • wylotowe odprowadzają ciepłe powietrze i rozprowadzają je po pomieszczeniu. Montowane na górze kominka;
  • dekompresyjne stosuje się je, aby uniknąć przegrzania sufitu;
  • luftmają zasłonięty wlot. Ich główna funkcja to dekoracja.

Najczęstsze błędy przy montażu kratek

Najczęstszym błędem jest zastosowanie kratki o nieodpowiednim rozmiarze. Musimy uwzględnić przekrój kratki pod względem mocy urządzenia. Drugim błędem jest brak zastosowania kratek wlotowych na dole obudowy, przez co efektywność wkładu się znacznie zmniejsza.

Bardzo istotnym elementem jest także materiał z jakiego została wykonana kratka. Najlepiej żeby była zrobiona z blachy nierdzewnej lub odlewanej oraz zabezpieczone np. farbą proszkową, galwanizowane lub powlekane. Zapewni im to mechaniczną i termiczną wytrzymałość na warunki, w których będą pracować.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *