Krótko i na temat… Nie zaszkodziła kompromitacja i problemy z prawem?

2018-11-07 8:08:39

Pomimo afer, pijackich wybryków i innych niepokojących zachowań, nasi rodacy w wielu miejscowościach, od lat głosują na tych samych ludzi. Pytani dlaczego, często odpowiadają, że to dobry gospodarz i że wiele zrobił dla ich miejscowości. Jednocześnie nie wyobrażają sobie, żeby ktokolwiek inny mógł go zastąpić. Tak jakby kierowanie urzędem wymagało nadludzkich sił i umiejętności. Czy aby na pewno jest to trzeźwy osąd sytuacji?


Dotychczasowy prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski po raz piąty z rzędu został wybrany na fotel prezydenta. Poparło go tym razem 56,77% głosujących mieszkańców. Okazuje się więc, że nawet afera z seksistowskim występem podczas konwencji wyborczej, w której odegrał główną rolę, nie zaszkodziła mu w utrzymaniu się przy władzy. Powszechnie wiadomo również, że prezydent mieszka w innej miejscowości i nie powinien w ogóle kandydować w Legionowie. Nie powinien też prowadzić działalności gospodarczej, która zakazana jest na takim stanowisku. Ale cóż z tego, kiedy jego wyborcom to nie przeszkadza. W końcu, nie zaszkodziły mu także inne afery i sprawy toczące się w prokuraturze.
W ten sposób, wygrywając w I turze, urzędujący prezydent Legionowa okazał się lepszy na przykład od kandydata na prezydenta Olsztyna oraz wójta Daszyny. Pierwszy z nich ma postawiony zarzut o gwałt, a drugi około 90 zarzutów korupcyjnych i obecnie znajduje się w areszcie. Obaj natomiast muszą walczyć w II turze wyborów. Można więc powiedzieć, że u nas nie jest jeszcze najgorzej. Warto jednak zastanowić się, co jeszcze musiałoby się zdarzyć, aby zatwardziali stronnicy rządzących włodarzy od nich się odwrócili. Są w Polsce nawet przypadki, że włodarze zarządzają gminami zza więziennych krat, bo wśród radnych nie ma woli aby odwołać ich z zajmowanego stanowiska.
Warto zadać sobie pytanie jaka jest przyczyna takich zachowań, które w dodatku nie są odosobnione, ale dotyczą wielu samorządów. Z jednej strony można pomyśleć, że faktycznie kilka czy kilkanaście lat temu na najwyższe stanowiska w gminach dostali się jednocześnie sami geniusze zarządzania i czciciele uczciwości. Z drugiej jednak wiadomo, że stanowisko szefa gminy daje olbrzymie możliwości. Dzięki nim można dawać pracę, rozdawać stanowiska i kontrakty, a także tworzyć lokalne układy i pomagać sobie w interesach. Osobiście opowiadam się za tą drugą możliwością. A co, myślą wyborcy…?

PS

Komentarze

5 komentarzy

 1. widz odpowiedz

  jarmarkowe teatrzyki zawsze były popularniejsze od prawdzwego teatru.

 2. Krzysztof odpowiedz

  A ja myślę, że ludzie wybierają takich jak oni sami. Wybór radnych z Jabłonny jest tego najlepszym przykładem. Do rady weszli najmniej aktywni radni Artur Szymkowski, Tomasz Wodzyński czy Bogumiła Majewska. Nowi radni niestety też nie błyszczą intelektem czy doświadczeniem w samorządzie. Ale nic nie przebije “przewinień” Jarosława Chodorskiego do którego pasuje powiedzenie, że “im jest gorzej, tym lepiej”.

  1. Teodor odpowiedz

   Jeżeli aktywność tych super aktywnych Radnych z Jabłonny sprowadzała się do pyskówek, burd i słynnych już taczek to bardzo dobrze, że nie weszli do rady ci super aktywni. Jeżeli chodzi o Wójta to właśnie on wreszcie coś konkretnego zaczął robić dla gminy to jest kanalizację i wodę i to zostało docenione.

 3. Wojtek Kręcisz odpowiedz

  ja myślę że sytuacja o której pan pisze na końcu może powstać w mojej kochanej Jabłonnie. Człowiek który pół roku temu był uważany za przegrańca, dzieki kampanii wyborczej (propagandzie sukcesu) wygrał nie tylko reelekcję ale i powsadzał swoich ludzi do rady gminy i ma tzw. większość. Teraz może wszystko.
  (Może – ale my mieszkańcy mu na to nie pozwolimy 😉 )

  1. Wojtek Kręcisz odpowiedz

   ja myślę, że sytuacja w mojej kochanej Jabłonnie była zgoła inna – oto ten, który był uważany za przegrywa, odpadł w pierwszej turze. Zaś ten, który w istocie był przegrywem od wielu kadencji – ten odpadł w drugiej turze. Mając uporządkowaną sytuację i jasną scenę, łatwiej skupić się na działaniu, nieprawdaż mieszkańcu? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *