Księgowość w firmie: biuro rachunkowe czy księgowy na etacie?

2021-03-09 5:39:15

Z prowadzeniem działalności gospodarczej ściśle wiążą się obowiązki księgowe i podatkowe. Szybko zmieniające się przepisy, naglące terminy i kontakty z urzędami, to tylko niektóre powody, dla których właściciele firm decydują się powierzyć księgowość w ręce profesjonalnego biura lub zatrudniają księgowego. Która z tym form współpracy jest korzystniejsza? Podpowiadamy!

Zacznijmy od początku, czyli rozpoczęcia współpracy. Zatrudnienie księgowego oznacza konieczność przeprowadzenia rekrutacji, a następnie wprowadzenie nowego pracownika w obowiązki, co wymaga sporej ilości czasu. Tymczasem decydując się na współpracę z biurem rachunkowym obsługa rozpoczyna się z dniem podpisania umowy.

Dyspozycyjność i wygoda

Zatrudniając księgowego na etacie trzeba liczyć się z nieobecnościami wynikającymi z urlopów czy zwolnień lekarskich. Terminy są jednak nieubłagane, a ich przekroczenie może skutkować poważnymi problemami. Biuro rachunkowe gwarantuje ciągłość obsługi i terminowość – o żadnych opóźnieniach spowodowanych nieobecnością nie może być mowy.

Wiedza

W zawodzie księgowego wiedza to podstawa, a z uwagi na zmienność regulacji prawnych musi być na bieżąco aktualizowana. Zatrudnienie księgowego to dodatkowe koszty szkoleń, natomiast współpraca z biurem rachunkowym pozwala w ogóle nie myśleć o tej kwestii, ponieważ jego pracownicy regularnie uczestniczą w niezbędnych szkoleniach.

Kompleksowość

Biuro rachunkowe zapewnia kompleksową obsługę, oferując nie tylko usługi księgowe, ale także kadrowe i płacowe oraz reprezentację przed urzędem skarbowym i ZUS. Poza tym, w razie potrzeby, zapewnia wsparcie innych specjalistów – doradców podatkowych, biegłych rewidentów i prawników.

Bezpieczeństwo

Odpowiedzialność za pomyłki będące skutkiem braku wiedzy lub doświadczenia obciążają pracodawcę, a podwładny odpowiada w bardzo organicznym zakresie. Biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) co oznacza, że w razie wyrządzenia szkody będącej następstwem błędu, klient biura może liczyć na odszkodowanie.

Koszty

To jedno z najważniejszych kryteriów, jakie przedsiębiorcy biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji: pracownik księgowości czy biuro rachunkowe. Wysokie i ciągle rosnące koszty pracy i dodatkowe obciążenia, konieczność utworzenia stanowiska (miejsce, sprzęt, oprogramowanie wymagające aktualizacji) i absolutnie niezbędne koszty szkoleń – to najważniejsze wydatki, z jakimi trzeba się liczyć zatrudniając księgowego.
Ceny usług biur rachunkowych od dłuższego czasu pozostają natomiast na niezmiennym poziomie, a wysokość opłat zależy od wielkości firmy, ilości dokumentów, liczby pracowników i jest ustalana indywidualnie z każdym klientem.

Warto postawić na biuro rachunkowe!

Korzystanie z usług biura rachunkowego wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem szczególnie dla firm średniej wielkości, które zatrudniają pracowników i generują wiele dokumentów. To także lepsza opcja niż zatrudnianie pracownika dla przedsiębiorców skoncentrowanych na rozwoju swojej działalności biznesowej, którym zależy, aby sprawy księgowe i podatkowe były w rękach profesjonalistów. Oszczędność czasu i kosztów oraz bezcenne poczucie bezpieczeństwa, również przemawiają za nawiązaniem współpracy z zewnętrznym podmiotem.

Piotr Kowalski, Leganti Kancelaria Rachunkowa,
www.leganti.com.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *