KULTURA. Aukcja charytatywna na rzecz akcji “Zbuduj z PIK Prawiek Olgi Tokarczuk”

2021-11-10 6:53:50

Zapraszamy do udziału w zorganizowanej przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie aukcji charytatywnej „Zbuduj z PIK Prawiek Olgi Tokarczuk”. Na licytacji można nabyć kilkanaście prac malarskich podarowanych przez artystów plastyków biorących udział w plenerach malarskich “Kraj-obrazy”. Zebrane pieniądze pozwolą na pełną realizację projektu PIK: “Prawiek ‒ mikrokosmos”

Prace można licytować za pośrednictwem platformy aukcyjnej (niezbędne jest założenie konta) onebid.pl: http://onebid.pl/pl/auction/-/2865?fbclid=IwAR18pcoXZb9PkF-jerXw7Pr_Xi4rTI_XYcM4c9X09b–IItN0cQ-kH9IFmo 

Obiekty wystawione na aukcji są dostępne pod linkiem:

http://wetransfer.com/downloads/76d8cae4eaec4fb7f5296a8342c2812f20211109105930/271b64c72fdefea78a0e7c16490440cb20211109110001/580a39

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie (PIK) w niecodzienny sposób chciałaby uhonorować noblistkę Olgę Tokarczuk, prezentując w przestrzeni Legionowa, na skwerze ks. Popiełuszki, makietę tytułowego Prawieku, której sklepieniem będzie kopuła o wysokości 4,4 m i średnicy 3,2 m. Makieta Prawieku pozwoli w pierwszej warstwie poznać obraz polskiej wsi na przestrzeni półwiecza ‒ od czasów przed I wojną światową do lat 70. XX w., jednak sama powieść jest pełna głębszych odniesień mitologicznych i biblijnych. Odwzorowanie Prawieku stanowi odwołanie do dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń, przepełnionego legendami, mitami i swoistym folklorem, umożliwia też zwrócenie uwagi na różne grupy społeczne, religijne i kulturowe, w tym mniejszościowe.

Ważnym elementem projektu jest stworzenie podczas warsztatów ceramicznych budowli obecnych w Prawieku. Uczestnikami warsztatów będą uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, wspierani przez uczniów Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future. Licealiści jako wolontariusze będą pomagać uczniom z niepełnosprawnością w działaniach twórczych podczas warsztatów. Wrażliwość osób z niepełnosprawnością oraz pewna świeżość postrzegania, która zapewnia inną perspektywę, inną percepcję, z pewnością przełoży się na tworzoną instalację. W makiecie wykorzystane zostaną wytwory ceramiczne uczestników projektu, odwzorowujące topografię i obiekty Prawieku.

Zaangażowanie osób z niepełnosprawnością do projektu podkreśla jego walor społeczny, integruje różne środowiska, włącza w twórcze działania. Dla osób z niepełnosprawnością sztuka jest również formą terapii i rehabilitacji.

Miło nam poinformować, że Olga Tokarczuk jest zachwycona naszym projektem i kibicuje jego realizacji. Jednak nie damy rady bez Państwa zaangażowania. Powstanie kopuły z Prawiekiem nie będzie możliwe bez włączenia się w projekt lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców. Liczymy na to, że wesprą Państwo to unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. Liczymy na Państwa darowizny na rzecz Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie na realizację projektu „Prawiek – mikrokosmos”. Jeżeli chcą Państwo przyczynić się do urzeczywistnienia tego wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia, to prosimy o przekazanie darowizny z dopiskiem „Prawiek – darowizna” na rachunek bankowy PIK: ING BANK ŚLĄSKI 04 1050 1012 1000 0090 3031 9322. Założyliśmy też zbiórkę na stronie zrzutka.pl: http://zrzutka.pl/phbrbs

Logotypy / imiona i nazwiska darczyńców, oczywiście za ich zgodą, wyeksponujemy w przestrzeni miejskiej w centralnym miejscu Legionowa, zostaną też podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej PIK i w mediach społecznościowych.

Czy jesteście gotowi pomóc nam zebrać kwotę 20 000 zł na realizację tej wyjątkowej literacko-plastycznej wizji? Liczy się każda wpłata, za którą z góry dziękujemy. Sprawmy wspólnie, żeby w Legionowie stanęła instalacja artystyczna dedykowana Oldze Tokarczuk, która rozsławi stolicę powiatu legionowskiego na cała Polskę.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: 798 502 135.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *