KULTURA. Konkurs literacki „Mój czas…” z okazji urodzin Olgi Tokarczuk

2022-02-02 8:55:20

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie (PIK) z okazji urodzin Noblistki Olgi Tokarczuk, które przypadają 29 stycznia, ogłasza konkurs literacki “Mój czas…”. Konkurs nawiązuje do zrealizowanej przez PIK w 2021 r. instalacji artystycznej “Mikrokosmos Prawieku”, usytuowanej na rynku miejskim w Legionowie

Prace należy nadsyłać do 28 lutego 2022 r.
„Do myślenia bowiem potrzebne jest połykanie czasu, uwewnętrznianie przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ich ciągłych przemian. Czas pracuje wewnątrz ludzkiego umysłu. Nie ma go nigdzie na zewnątrz”.

Olga Tokarczuk, „Prawiek i inne czasy”

Każdy ma swój czas. Na los każdego i każdej z nas składa się wiele ważnych chwil: momenty refleksji, wzruszeń, zachwytu i smutku, czas zadumy, przebłyski szczęścia. Niekiedy życie przyspiesza i nabiera tempa, innym razem spowalnia i wyhamowuje…Te okruchy czasu mają dla nas różne znaczenie i moc, ale zawsze są nasze.
Może tymi właśnie znaczącymi epizodami ze swojego życia warto się podzielić? Z potrzeby serca, chęci ekspresji lub dzielenia się życiowym doświadczeniem.

Inspiracją do ogłoszenia konkursu „Mój czas…” jest powieść Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Książka układa się w rozdziały, opisujące konkretne momenty z życia bohaterów. Nad postaciami uwikłanymi w czas historyczny unoszą się mity pochodzące z różnych kultur i religii, niejednokrotnie autorka porusza też fundamentalne zagadnienia filozofii. W „Prawieku…” czas jest jednocześnie realny i odrealniony. Zaklęty w ramach, a z drugiej strony umowny lub dedykowany konkretnym bohaterom, ich osobowości i bytowi. W powieści noblistki można odnaleźć ukryte znaczenia i symbole oraz prawdy uniwersalne odnoszące się do życia człowieka.

Zakręćcie młynkiem Misi i przelejcie to doświadczenie na papier. Niech upływ czasu, przetworzonego przez wenę twórczą, dokona się w literackiej wizji. Pisarskiemu natchnieniu z pewnością przysłuży się wizyta na rynku miejskim w Legionowie, gdzie znajduje się instalacja artystyczna „Prawiek – mikrokosmos”, zrealizowana przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie.

Regulamin konkursu „Mój czas…”

Karta zgłoszeniowa – pełnoletni

Karta zgłoszeniowa – niepełnoletni

Informacje znajdują się również na stronie: www.pik.legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *