KULTURA W CZASACH ZARAZY. Ja biegnę. Cykl wywiadów z artystami oraz osobami tworzącymi ciekawe zjawiska kulturowe

2020-12-16 8:36:49

Ewa Tomczak – optymistka która zaraża energią innych. Urodziła się i wychowała w Płocku. Tam też, ukończyła I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych z kierunkiem: wystawiennictwo. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektura Wnętrz . Ukończyła również studia pedagogiczne i kulturoznawco.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym w lipcu tego roku przez dr Roberta Żbikowskiego (RŻ) kuratora wystaw w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie z artystką Ewą Tomczak (ET)

(RŻ) Jesteś osobą bardzo aktywną, masz ciekawą pracę, angażujesz się społecznie i wygrywasz zawody sportowe. Jak taka filigranowa dziewczyna może tyle udźwignąć?

(ET) Jeśli chodzi o sport to zawsze był bliski mojemu sercu. Jak tylko mogłam ćwiczyłam na siłowniach gdzie się dało, rano albo wieczorem. Trzeba zawsze dobrze zaplanować swój czas. Ja nie tracę czasu, pomysłów na swoje życie mam dużo. W wieku 25 lat zaczęłam zwiedzać świat. Wróciłam i prowadziłam solaria z kosmetyką. Całkiem odmienna branża ale i tego się szybko nauczyłam. Sztuka zawsze mi towarzyszyła, już w szkole podstawowej wygrywałam liczne konkursy plastyczne i dostałam się do I Liceum Plastycznego w Płocku na kierunek wystawiennictwo. Wtedy zaczął się nowy rozdział życia. Trudno jest z rezygnować z jakieś pasji, którą się kocha, więc sztuka i sport towarzyszą mi w życiu.

Ewa Tomczak – Kogut 2018 r.

(RŻ) Czy to, że sama jesteś artystką pomaga Ci w zrozumieniu innych twórców?

(ET) To prawda, jestem artystką i potrafię zrozumieć innych, patrzę się na dzieło artysty jego oczami i próbuje zrozumieć jego sztukę. Zawsze widzę coś pozytywnego, zagłębiam się w symbolice, technice tworzenia i w biografii artysty.

 

(RŻ) Byłaś jednym z założycieli Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych z siedzibą w PCKiSZ w Ciechanowie. Obecnie pełnisz funkcję Wiceprezesa. Czym jest dla Ciebie praca społeczna?

(ET) Całe życie przebywałam z artystami, lubię rozmawiać z nimi i być w ich towarzystwie. Artyści mają inne spojrzenie na świat. Praca społeczna to jest dodatek w życiu, który sprawia mi satysfakcję, lubię to …

(RŻ) Zarażasz energią. Twoje obrazy są pełne życia.

(ET) Może i tak, lubię dynamiczne kolory i żywą kreskę. Bajkowy świat cały czas mi towarzyszy w obrazach.

Ewa Tomczak – Bez tytułu – 2020 r.

(RŻ) Fowizm, a może szerzej ekspresjonizm to kierunki mocno zauważalne we współczesnej sztuce. Jakim nurtem Ty jesteś zafascynowana?

(ET) To zależy od nastawienia i pomysłu na obraz, niektóre cykle inspirowane są art brutem  (sztuką marginesu albo ludzi wykluczonych przyp. red.). Jestem ogólnie zafascynowana sztuką współczesną, trudno oceniać siebie. Ostatnio zaczęłam malować abstrakcie.

Ewa Tomczak – Bez tytułu – 2019 r.

(RŻ) Jaki jest Twój ulubiony temat prac plastycznych?

(ET) Nie mam ulubionego tematu, to się dzieje znikąd. Pomysł i tworzymy…

(RŻ) O czym są Twoje obrazy?

(ET) Prace są różne, podejmuje tematy inspirowane moim życiem…

Ewa Tomczak – Bez tytułu – 2020 r.

(RŻ) Do kogo adresujesz swoją twórczość i jak reagujesz na krytykę swoich prac?

(ET) Tworzę to co lubię. Obrazy z bajkowym światem są skierowane do różnych odbiorców, młodszych i starszych. Krytyką się nie przejmuję. Niektórym wydaję się, że znają się na sztuce. I jak ktoś mówi, że mu się coś tam nie podoba, to o gustach w sztuce się nie dyskutuje. Sztuka jest od tego aby zaskoczyć i zaciekawić widza, tak jak w teatrze. On musi to czuć. Ekspozycja wystawy też dużo daje, wtedy zaciekawia różne grupy odbiorców.

I miejsce w półmaratonie w dyscyplinie Nordic Walking

(RŻ) Prowadziłaś warsztaty dla młodzieży na plenerze w Gołyminie w 2019 roku. Widać, że lubisz zarażać swoją pasją młode pokolenie.

(ET) Lubię przebywać z dziećmi i młodzieżą. Rozmawiać ich językiem. Zajęcia zazwyczaj przybierają formę zabawy. Problem jest później, kiedy się kończy czas zajęć, a One nie chcą iść do domu….

I miejsce – dyscyplina Nordic Walking w imprezie sportowej Wybiegaj Sprawność zdobyty medal sponsorowany przez Miennica Polska

(RŻ) Wiele podróżujesz. Czy te liczne, często zagraniczne wyjazdy stają się inspiracją dla Twojej twórczości?

(ET) Wyjazdy inspirują mnie, poznaje nowych ludzi, uczę się nowej kultury. Interesuje się tematem Ufo i zbieram liczne kolejne dowody. Taki temat już podjęłam wcześniej na pracy licencjackiej.
(RŻ) Nad czym obecnie pracujesz, jakich obrazów możemy sie spodziewać?

(ET) Teraz pracuję nad obrazem religijnym. To ciekawe wyzwanie.

(RŻ) Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za realizację Twoich planów.

 

Galeria Sztuki na Prostej zajmuje się promocją sztuki, pokazujemy prace artystów, organizujemy spotkania, a wszystko w przekonaniu, że kultura tutaj na Mazowszu ma wielką siłę w postaci twórców i ich prac. Obecnie, kiedy nasza placówka ograniczyła swoją aktywność głównie do działań online koncentrujemy się na działalności edukacyjnej skierowanej do młodych odbiorców. Dużym wsparciem w tak trudnych czasach dla kultury jest obecność naszego patrona medialnego To i Owo, które chętnie zgodziło się zamieszczać informacje o artystach związanych z Galerią Sztuki na Prostej, ul. Prosta 2, 05-110 Jabłonna
www.galeriasztukinaprostej.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *