KULTURA W CZASACH ZARAZY. Zmaluj sobie rzeczywistość – o pracowni ceramiki

2020-12-02 6:15:38

Joanna Jagusiak – ze swoją pierwszą pracą. Talerz we wzory aboygeńskie (1)

Kiedy kilkanaście lat temu, będąc za granicą, przyjaciółka zabrała mnie do pracowni malowania ceramiki od razu wiedziałam – to dla mnie. Coś wspaniałego! Nie zastanawiałam się nad tym, czy potrafię malować, że robię to pierwszy raz, czy to będzie ładne, po prostu chwyciłam za pędzel i… doskonale wiedziałam i czułam, co chcę robić

Gadałam, śmiałam się i malowałam kółka i kropki. Teraz mówię o tym kółka i kropki, wtedy uważam, że stworzyłam dzieło na miarę aborygeńskiej sztuki ludowej.

I wtedy mnie tknęło, pomyślałam sobie, że chciałabym móc to robić częściej i niekoniecznie na końcu świata. Chcę mieć takie miejsce. Moje, własne, wyjątkowe. Najkrócej mówiąc, chociaż nie najkrócej robiąc, porzuciłam pracę w korporacji i otworzyłam taką pracownię w Warszawie, mimo, iż jestem mieszkanką gminy Jabłonna.

Stworzyłam pracownię MadeBy-You Sam pomaluj ceramikę, z myślą o dzieciach i dorosłych, którzy lubią tak jak ja, w ciekawy sposób spędzać czas. To miejsce dla ludzi, którzy chcą się twórczo rozwijać. Często do prac manualnych odnosimy się z dużą rezerwą. Uważamy, że to nie dla nas, nie potrafimy, nie mamy zdolności, że to tylko dla dzieci… W MadeByYou obalam te mity, tutaj każdy potrafi malować! Tutaj każdy jest artystą, Każdy ma swoją przestrzeń kreatywną. Każdy otrzymuje wolność twórczą. Wśród wielu form ceramicznych do malowania, są do wyboru zarówno naczynia codziennego użytku, takie jak kubki, talerze, wazony, czajniki, miski, jak i urocze figurki, chętnie wybierane przez dzieci.

malowanie krok po kroku _malowanie

W swoich zbiorach posiadam wiele książek z inspiracjami, szeroki wybór szablonów, stempli i innych pomocy plastycznych. Nad tym wszystkim góruje szeroka paleta barw specjalnych farb do wypału. Na półkach stoją prace pomalowane z zastosowaniem prostych technik.

Zależy mi na tym, aby każdy widząc taką pracę miał ochotę na zrobienie swojej własnej i uwierzył że on też może stać się artystą. Stać się? Ja wierzę, że każdy z nas jest artystą, tylko czasem potrzeba bodźca, odwagi, inspiracji – by go w sobie odkryć. Czasem wystarczy kilka spontanicznych ruchów pędzlem, aby powstała wyjątkowa, niepowtarzalna praca.

Dorośli malując ceramikę zapominają na chwilę o codziennych troskach. Dzieci świetnie się tutaj bawią i chętnie spędzają w taki sposób czas, a nawet wyjątkowe dni, takie jak swoje urodziny. Mogą malować pędzelkami, odciskać stempelki na pracy albo swoją pomalowaną w farbie rączkę, aby mieć trwałą pamiątkę gdy urosną. Efekty pracy są zawsze udane! A przede wszystkim trwałe, gdyż prace są wypalane w profesjonalnym piecu ceramicznym i nadają się do codziennego użytku. Często rodzice odciskają maluszkom stópki i rączki na talerzykach lub tabliczkach aby zrobić dla siebie lub dla bliskich niepowtarzalne pamiątki. Całe rodziny mogą wspólnie razem coś tworzyć i w ten sposób zacieśniać więzy.

malowanie krok po kroku _gotowa praca po wypaleniu

Do mojej pracowni można przyjść tak po prostu, bez zapisywania się, bez zbędnych przygotowań. Jeśli mamy problem z podjęciem takiej decyzji, można wybrać bardziej motywującą formę, np. udział w zorganizowanych warsztatach. Wyjątkowych tematów zajęć nie brakuje: malujemy najpiękniejsze polskie wzory ludowe, orientalne, meksykańskie, australijskie, kolory Indii. Tworzymy portugalskie kafle azulejos, marokańskie zelidże. Inspirujemy się twórczością znanych malarzy, uczymy się różnorodnych technik malowania, tworzymy dekoracje świąteczne. A co, jeśli chciałbyś wręczyć komuś wyjątkowy prezent, ale nie czujesz się na siłach by spędzić godziny nad paletą farb? Dla zabieganych osób oferuję usługę wykonania pracy przeze mnie. Stałam się specjalistką od malowania talerzy i pater z dziećmi – prezentów dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego. Jednak jestem otwarta na wszelkie formy współpracy. Kubki, talerze, tabliczki na zamówienie – to częsty motyw prezentowy z okazji ślubu, rocznicy czy jubileuszu. To naprawdę wzruszające oglądać grupkę dziewczyn, które przychodzą do mnie na wieczór panieński, by zmalować zastawę dla państwa młodych. Kocham takie historie, bo dzięki temu czuję, że mam możliwość musnąć życia i historii innych ludzi. Swoje warsztaty prowadzę nie tylko stacjonarnie. Współpracując z Na Prostej w Jabłonnie, organizowałam tutaj wielokrotnie warsztaty rodzinnego malowania ceramiki, jak również warsztaty dla seniorów i wernisaż ich prac. Seniorzy z powiatu legionowskiego uczestniczyli w warsztatach „Twój ulubiony kubek”. Były to zajęcia, które organizowałam dzięki wybraniu mojego zgłoszenia w naborze inicjatyw lokalnych „KULTURA? ZróbMY to!” Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne

odciśnięte stopki dziecka. prezent z okazji dnia mamy

Narodowego Centrum Kultury. Miałam też przyjemność prowadzić warsztaty świąteczne dla grupy seniorów z Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, czy warsztaty dla dzieci w szkole w Jabłonnie. Jestem miłośniczką zwierząt, organizowałam malowanie figurek zwierząt, a część zysków z ich sprzedaży przeznaczyłam na zakup karmy do schroniska w Józefowie. Nie ma nic piękniejszego niż pomoc dzięki wspólnej pasji. Jeśli dotarłaś lub dotarłeś aż do

tego momentu chciałabym Cię zachęcić do wzięcia udziału w twórczych zajęciach. Nie obawiaj się, że nie potrafisz, po prostu spróbuj! Spędź swój wolny czas inaczej. Ja moją pierwszą pracę – talerz, mam do dzisiaj. I wciąż jestem z niego dumna. Zaufaj mi, że kawa z własnoręcznie pomalowanej filiżanki będzie miała inny smak!

malowanie ceramiki (2)

Malowanie sprawia, że zaczynamy wsłuchiwać się w siebie, spokojniej oddychać i odpoczywać. My nabieramy dystansu, ceramika nabiera kształtów i kolorów. Tworząc coś dla siebie, sprawiamy sobie radość, dbamy o siebie. Gdy robimy prezent dla kogoś bliskiego, skupiamy się na tej osobie, myślimy o radości, jaką chcemy jej sprawić i o uczuciach, które wyrażamy podczas malowania. Powodów do sprawienia komuś prezentu jest wiele.

kolory w MadeByYou m

Gdy idziemy na czyjeś urodziny i chcemy mieć coś wyjątkowego albo parapetówkę, z okazji narodzin dziecka, na dzień zakochanych, na dzień nauczyciela i oczywiście z okazji świat. W grudniu, w zdenerwowaniu

szukamy prezentów dla bliskich. Można to zmienić. Lepiej zainwestować swój czas na przygotowanie czegoś unikalnego, kolorowego i własnoręcznego.

Wychodząc z mojej pracowni MadeByYou, poczujesz się spełniony i odprężony. Sprawdzisz?

Joanna Jagusiak
www.madebyyou.pl
http://malujceramike.blogspot.com
tel. 531 935 135

(43)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *