Kupcy sprzedali kupcom

2016-07-21 10:17:33

Otwarcie odnowionego bazarku przy ul. Sowińskiego w Legionowie już wkrótce. Jak się okazuje – wszystkie z 16 pawilonów zostały od SML-W wykupione łącznie za 2 mln zł, czyli po 125 tys. zł za sztukę. Ponadto 2 podmioty nabyły po 3 lokale.

Przypomnijmy. W listopadzie 2012 roku SML-W wypowiedziała kupcom z bazarku przy ulicy Sowińskiego w Legionowie dotychczasowe, wieloletnie umowy dzierżawy. Po wielomiesięcznych „przepychankach” pomiędzy SML-W a kupcami, spółdzielnia postanowiła zbudować nowe pawilony, które kupcy mogliby wykupić. – Przeszło 100 tys. zł za 20-metrowy pawilon i skrawek gruntu? Nie ma takiej opcji, aby kiedykolwiek mi się to zwróciło przy takim handlu jak dziś. Teraz całe Legionowo stoi wolnymi lokalami – przekonywał wówczas jeden ze sklepikarzy. Podobnych głosów oburzenia było więcej.

P1310881

Jaka była cena jednego pawilonu?
Jak przekonują w SML-W, spółdzielca nabywa prawo do własności lokalu po opłaceniu samych kosztów. – Ostateczny koszt budowy trzech budynków handlowo-usługowych , zatwierdzony przez Radę Nadzorczą wyniósł 1 mln 999 tys. 437,42 zł netto. Na tę kwotę największy wpływ miała cena działki – odpowiada prezes SML-W Szymon Rosiak. Nowy bazarek składa się z 3 budynków o łącznej powierzchni 320 m2. Znajduje się w nich 16 pawilonów o średniej powierzchni 20 m2. Wspólną własnością jest niewielki plac, na którym znajduje się parking. Cena jednego pawilonu wyniosła więc ok. 125 tys. zł netto.

P1310868

Jak je zbywali?
Jak zapewnia SML-W, budowa pawilonów od początku prowadzona była z inicjatywy i w uzgodnieniu z wcześniejszymi najemcami starych pawilonów. – Spółdzielnia nie oferowała żadnej osobie spoza kupców prowadzących działalność w starych pawilonach podpisania umowy. 16 umów przedwstępnych spółdzielnia podpisała wyłącznie z dotychczasowymi najemcami starych pawilonów – zapewnia prezes Rosiak. I tak w czerwcu br. SML-W podpisała 16 aktów notarialnych ustanowienia odrębnej własności lokalu usługowego i przeniesienia ich własności na członków spółdzielni. Zaś z chwilą wyodrębnienia ostatniego lokalu powstała wspólnota, która samodzielnie będzie zarządzać bazarkiem. Warto nadmienić, iż żaden z lokali nie jest już w zasobach spółdzielni.

P1310883

Mają po 3 lokale
Jak się dowiedzieliśmy doszło do sytuacji, gdzie 2 podmioty mają po 3 pawilony. Jak do tego doszło? – Spółdzielnia nie ma wpływu na zmianę stron umowy po stronie nabywców. Dwóch byłych najemców, którzy są obecnie właścicielami trzech pawilonów, nabyli je od innych byłych najemców, którzy mieli podpisane umowy przedwstępne i zrzekli się wynikających z nich praw na rzecz wspomnianych obecnych właścicieli. Spółdzielnia nie ingerowała i nie miała wpływu na zmianę stron umowy po stronie nabywców – tłumaczy Szymon Rosiak.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Więcej na ten temat przeczytasz:

Bazarek zmienił oblicze

Co z kupcami ze starych budek?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *