Laserowa korekcja wzroku a sport – zobacz, jak poprawić swoje wyniki w sporcie!

2020-03-03 3:48:23

Laserowa korekcja wzroku to coraz powszechniejszy zabieg wśród Polaków. Czasem jest to wada wrodzona, czasem nabyta – jednak dobry wzrok to w dzisiejszych czasach dla wielu zawodów podstawa. Nie ważne czy jesteśmy kierowcą, elektrykiem czy administratywistą – dobry wzrok jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym.

O ile stosunkowo łatwo będzie nam zminimalizować wadę wzroku w pracy, choćby za pomocą okularów korekcyjnych czy soczewek (warto pamiętać, aby były dobrane przez specjalistę – źle dobrane szkła mogą zrobić więcej szkody niż pożytku) to w przypadku rekreacji i sportu sprawa ma się znacznie gorzej. Ciężko wyobrazić sobie uprawianie sportu wymagającego od nas dynamicznego ruchu w okularach. Tym bardziej, niezalecane jest pływanie w basenie w soczewkach. Co zrobić w przypadku, gdy chcemy się cieszyć pełną sprawnością fizyczną bez większych problemów?

Laserowa korekcja wzroku a wyniki sportowe

Doskonałym rozwiązaniem takiego problemu może okazać się zabieg laserowej korekcji wzroku. W Polsce najczęściej wykonuje się zabiegi FemtoLASIK, ILASIK (spersonalizowany FemtoLASIK), a także EBK. To, na jaką metodę skieruje nas okulista, zależy od wielu czynników m.in. od naszego wieku, wady wzroku czy nawet topografii rogówki.

Zobacz, czym jest garadówka? >>> http://www.magazynvip.pl/powieki-tez-sa-wazne-czyli-kilka-slow-o-gradowce/

Najpopularniejszą metodą na świecie jest FemtoLASIK. Za jego pomocą możemy skorygować naszą krótkowzroczność, nadwzroczność, a nawet astygmatyzm. Ta bezpieczna metoda zawdzięcza swoją popularność małą inwazyjnością zabiegu oraz szybkim okresem rekonwalescencji. Co ważne, za pomocą tego lasera, możemy skorygować nawet bardzo małą wadę. ILASIK to tak naprawdę spersonalizowana wersja wyżej opisanej metody. Choć wymaga ona dłuższego przygotowania, to oko po zabiegu goi się znacznie szybciej niż w przypadku standardowego zabiegu FemtoLASIK, a także niemal do zera zminimalizowane jest prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Metoda ta jest akceptowana np. przez amerykańskie wojsko. Jeżeli chodzi o metodę EBK, to ją zazwyczaj stosuję się przy bardzo małych wadach.

Powrót do sprawności po zabiegu laserowej korekty wzroku

Choć w zależności od metody, na którą się zdecydujemy, okres naszej rekonwalescencji będzie miał różną długość, to istnieje kilka złotych wskazówek odnośnie tego, w jakim tempie powinno się wracać do sprawności, aby nie narazić się na ewentualne powikłania.

W zasadzie to przez pierwszy tydzień lub dwa powinniśmy całkowicie unikać jakiejkolwiek aktywności sportowej czy nawet noszenia cięższych przedmiotów, siatek z zakupami. To wtedy następuje gojenie się najdelikatniejszych warstw oka. Po tym okresie i wizycie kontrolnej u lekarza (po zabiegu ważne jest, aby pozostać w stałym kontakcie z lekarzem) możemy powoli przechodzić do zwyczajnej – codziennej aktywności. Trucht na autobus nam nie powinien już zaszkodzić, a drobne zakupy nie powinny stanowić dla systemu nerwowego naszego oka, zbytniego obciążenia.

Zobacz, czemu warto pozbyć się okularów już dzisiaj? >>> http://charaktery.eu/artykul/a-moze-by-tak-pozbyc-sie-okularow

Po 4-5 tygodniach możemy wrócić do normalnych treningów – fitnessu, siłowni czy innych czynności wymagającej pełnej sprawności. Przed upływem trzech miesięcy powinniśmy jednak zrezygnować ze sportów ekstremalnych, wysokogórskich wędrówek czy pływania w basenie lub innym większym zbiorku wodnym. Zmiany ciśnieniowe, chlor lub zanieczyszczenie niekorzystnie będą wpływały na świeżo zagojone oko. Aby nie wysuszać oka – na ten okres powinniśmy również sobie darować takie zabiegi jak sauna czy solarium.

Wszystkie „nowe” czynności dobrze jest omówić z lekarzem, bo zasada, że przezorny, zawsze jest ubezpieczony, nie wzięła się znikąd. Szkoda, żeby przez naszą nadgorliwość zaprzepaścić to, co zyskamy dzięki zabiegowi. Warto odmówić sobie sportu na kilka miesięcy, aby przez wiele lat cieszyć się pełną sprawnością oka. Na treningi przyjdzie jeszcze czas, na zwycięstwa w zawodach również. Nikt nam jednak nie odkupi zrujnowanego zdrowia, które straciliśmy przez nasz brak cierpliwości.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *