LEGIONOWO. Al. Legionów torem wyścigowym dla ciężarówek?

2021-03-14 2:31:58

Pomiary na drogach prowadzących do tunelu na Przystanku wykazały, że 90% kierowców przekracza tam dozwoloną prędkość. Powiat Legionowski został zobowiązany do podjęcia działań, które ograniczą hałas. Prawdopodobnie wprowadzony zostanie zakaz dla niektórych kategorii pojazdów (ciężarowych)

W związku z protestami mieszkańców, Zarząd Powiatu Legionowskiego został zobligowany do ograniczenie oddziaływania drogi prowadzącej od tunelu na Przystanku na pobliską zabudowę. Chodzi o odcinek Al. Róż od tunelu do ronda oraz Al. Legionów pomiędzy rondami, przy Al. Róż oraz przy ul. Cynkowej. Wcześniej wykazano tam znaczące przekroczenia norm hałasu.
Obecnie prowadzone są kolejne pomiary, które mają wskazać jakie działania powinny zostać podjęte. Najbardziej prawdopodobne jest wprowadzenie na tym odcinku ograniczeń (zakazu) dla ruchu ciężarówek, które nie tylko powodują największy hałas, ale także ich ilość niepokojąco wzrosła w ostatnim czasie. Z najnowszych badań wynika, że drogą prowadzącą do tunelu tygodniowo przejeżdża 18 tys. 860 ciężarówek, co daje 2694 takich pojazdów na dobę. Okazało się również, że blisko 90% pojazdów znacznie przekracza dozwoloną na tym odcinku prędkość (do 40 km/h). Rekordziści jeżdżą tam nawet z prędkościami 103 km/h (samochód dostawczy czy 113 km/h (ciężarówka).
Przekroczenia prędkości na tym odcinku drogi potwierdza także Policyjna Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Czerwonym kolorem oznaczone są zgłoszenia przekroczeń prędkości, które zostały potwierdzone przez funkcjonariuszy. Od 1 stycznia policja otrzymała 38 zgłoszeń zw. z przekraczaniem prędkości. Do tej pory potwierdzono 26 przypadków. Kolejne 4 zostaną zweryfikowane w tym tygodniu. Zgodnie ze słowami rzecznika policji, policjanci na bieżąco weryfikują otrzymywane zgłoszenia.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

8 komentarzy

 1. Prawda Legionowska odpowiedz

  Ciekawe którędy będą jeździć pojazdy ciężarowe i budowlane, do wznoszonych bloków i szeregówek na osiedlu młodych? Przez Zegrzyńską i Al. Sybiraków i tam zaraz zacznie się lament, ze korki i hałas…

 2. Victor odpowiedz

  A kto ten zakaż dla dużych wyegzekwuje? święty mikolaj?

  1. Mieszkaniec odpowiedz

   Od egzekwowania zakazów jest Polska Policja (tzw. drogówka) oraz Straż Miejska, a także Inspekcja Transportu Drogowego – wszystkie te służby mogą wspierać się systemami elektronicznymi. Także (choć oczywiście znajdą się “ASY”) wystarczy postawić zwykły znak zakazu i powinno być dużo lepiej

   1. Victor odpowiedz

    Mieszkańcu, a kiedy Ty ich tam widziałeś w akcji??? W ciągu ostatnich 5 lat widziałem tylko raz policję, chyba się zgubili albo na kogoś czekali. Znaki zakazu? Żartujesz? To jest traktowane jako “stały element krajobrazu”. Są znaki i nikt, powtórzę NIKT tego nie egzekwuje. Ani fizycznie ani elektronicznie, no chyba że telepatycznie.

    1. Mieszkaniec odpowiedz

     Victor, ja posiadam prawo jazdy i przestrzegam kodeksu prawo o ruchu drogowym, jeśli ktoś to olewa świadomie to oznacza że jest “złym człowiekiem” i powinien żyć w izolacji jeśli nie potrafi dostosować się do obowiązujących zasad (niestety mamy coraz więcej malkontentów tylko JA – cała reszta się nie liczy),
     Jola tunel na Roi – czemu nie?-budujcie, skoro jestem z Roi to będę miał bliżej i wygodniej.

     1. Victor

      Mieszkańcu, zgadzam się z Tobą, też przestrzegam przepisów ruchu i jeżdżę kulturalnie . Super, jest nas co najmniej dwóch? A reszta? Te całe stada wariatów, szalejących po ulicy I NIKT NIC Z TYM NIE ROBI. Ślepa wiara w prawo to za mało, trzeba je egzekwować a tego się nie robi. I taki byl sens mojej wypowiedzi,

    2. Jola odpowiedz

     Mieszkaniec jest mieszkańcem osiedla na Roi. Sam nie chciał by tunel był u niego bo miał świadomość ze to nie do wyegzekwowania ale innym kit wciskać próbuje.

     1. Mieszkaniec

      Jolu, dodam jeszcze, że objazd istniejącego przejazdu poprzez Roi był absolutnie bez sensu. Z czasem jednak, żeby poprawić Ci nastrój to na Roi też będzie tunel, a nawet stacja kolejowa z przystankiem – taka kolej rzeczy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *