LEGIONOWO. Aleksander Łuczak poszukuje materiałów do książki o „legionowskich prywaciarzach”

2020-09-23 2:56:59

Zdjęcie wykonano 4 kwietnia 1948 roku. Fotografia przedstawia poświęcenie lokalu Zrzeszenia Kupców w Legionowie. W pierwszym rzędzie przy stole siedzą m.in. Apolonia Białobrzeska i ks. Bolesław Kaczmarski. W drugim rzędzie stoją m.in. Aleksander Łuczak i Kazimierz Ponto, w trzecim rzędzie Ładysław Łuczak, Bolesław Białobrzeski i Zieliński.

Profesor Aleksander Łuczak poszukuje informacji i innych materiałów np. zdjęć do książki o osobach prowadzących w Legionowie, latach 1945-1989, działalność gospodarczą jako tzw. „prywatna inicjatywa”, inaczej mówiąc „prywaciarzach”

Szanowni Państwo,
Podjąłem temat zmierzający do utrwalenia w pamięci osób-mieszkańców Legionowa, którzy w okresie 1945-1989, podjęli się działalności  określanej wówczas jako “prywatna inicjatywa”. Jedni z nich byli właścicielami sklepów spożywczych, metalowych, drogeryjnych itp., Inni  zakładów szewskich, krawieckich, fryzjerskich, a jeszcze inni prowadzili prywatną praktykę lekarską czy dentystyczną. Moja wstępna lista zawiera około 120 nazwisk. Zdaję sobie sprawę, że lista ta wymaga uzupełnienia. Pragnąłbym aby znaleźli się na niej wszyscy tzw.  “prywaciarze”, ale również żeby ich życie i działalność oraz dokonania były w sposób ,jak to tylko jest możliwe ,w pełni przedstawione.
Prosiłbym o przesłanie na mój adres uzupełniających danych biograficznych /imiona, adres/, rodzaj i opis  ich dokonań, zdarzeń związanych z naciskami urzędu skarbowego, UB zmierzającymi do likwidacji prywatnej działalności itp. Chciałbym wspomnianą tematykę wypełnić tekstem, ale również fotografiami i różnego rodzaju dokumentami /świadectwa, dyplomy rzemieślnicze, pozwolenia na wykonywanie produkcji, księgi rachunkowe itp./.

    Zachęcam dzieci, wnuków, znajomych “legionowskich prywaciarzy” do sięgnięcia do wspomnień, szuflad, starych rodzinnych albumów.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem

Prof. Aleksander Łuczak
tel. 602200069; mail: aluczak@vp.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *